اعتماد ملی: «آرزو فاطمی» جامعه‌شناس و عضو حزب اعتماد ملی استان اصفهان در میزگرد «تجارب زیسته مشارکت سیاسی زنان در مجلس، احزاب و فعالیت‌های مدنی» به مرور تجربه عضویت ۱۰ ساله خود در حزب اعتمادملی پرداخت و بر کارکردهایی نظیر تجربه کارگروهی، تجربه گفت‌و‌گو و تعامل، تجربه چگونگی اثرگذاری در روندها و چگونگی کسب قدرت […]

اعتماد ملی: «آرزو فاطمی» جامعه‌شناس و عضو حزب اعتماد ملی استان اصفهان در میزگرد «تجارب زیسته مشارکت سیاسی زنان در مجلس، احزاب و فعالیت‌های مدنی» به مرور تجربه عضویت ۱۰ ساله خود در حزب اعتمادملی پرداخت و بر کارکردهایی نظیر تجربه کارگروهی، تجربه گفت‌و‌گو و تعامل، تجربه چگونگی اثرگذاری در روندها و چگونگی کسب قدرت از طریق داد و ستد امتیازها به وسیله فعالیت در حزب تاکید کرد. او از نبودکادرسازی احزاب در حوزه زنان نیز انتقاد کرد.

به گزارش اعتماد ملی، در این نشست که به همت «حلقه مطالعات مسائل اجتماعی زنان انجمن جامعه شناسی ایران» و «انجمن جامعه شناسی ایران» و همچنین نشریه «کلیدملی» برگزار شد دکتر «زهرا نژادبهرام»، دکتر «عباس محمدی اصل»، دکتر «فائزه هاشمی»، «ژاله فرامرزیان»، «آرزو فاطمی» و «سارا باقری» به طرح دیدگاه های خود پرداختند.

آرزو فاطمی در سخنرانی خود با موضوع «تجارب حضور زنان در احزاب» به موضوع تلاش برای افزایش تعداد زنان در مجلس دهم اشاره کرد و گفت: اگر بعد از انتخابات به تعداداندکی صندلی برای خانم ها برسیم نباید این را شکست نلقی کنیم و مهمترین دستاورد ما حرکت جمعی زنان برای مشارکت سیاسی بوده است.

فاطمی به مزایای حضور در حزب اشاره کرد و تاکید کرد: در حزب من آموختم که باید جسور باشم. در حزب آموختم که باید تاثیرگذار باشم. خاطرم هست یکی از آقایانی که در یکی از تشکل های دانشجویی عضو بود می گفت فکر می کنید ما به خانم ها می گوییم بیایید مشارکت کنید در یک بیانیه منظورمان این است که متن و محتوا را تغییر بدهید، نه صرفا می خواهیم آن خانم ها بروند و بدون تغییر در محتوا تعدادی امضا پای آن بیانیه بیاورند. اما من در حزب آموختم که قرار نیست تصمیم از بالا گرفته شود و ما هم آن را بپذیریم. من در حزب آموختم که چگونه گفتگو و تعامل کنم و از رفتار احساسی و قضاوت های ذهنی فاصله بگیریم.

فاطمی با اشاره به اینکه کار جمعی را در حزب یاد گرفته است به نیاز احزاب به زنان اشاره و اظهار کرد: حضور زنان در احزاب با تبعیض کمتری مواجه است زیرا احزاب به زنان نیاز دارند. به همین دلیل هم زنان می توانند بسته به تلاش و نقش آفرینی خود بر آن و ساختار آن تاثیر بگذارند. تبعیض هست ولی شرایط مناسب تری را دارد.

او سپس با مروری بر عملکرد نمایندگان زن مجلس گفت: اگر نگاهی به عملکرد زنان مجلس بیندازیم می بینیم خیلی ها فرقی نمی کرد که آنها اصلاح طلب باشند یا اصولگرا وقتی آنها در یک کار جمعی نبوده‌اند و تجربه یک کار حزبی هم نداشته اند چگونه از آنها انتظار داریم حرکت سیاسی داشته باشند.

فاطمی سپس به تجربه حضور یک زن در یکی از شوراهای کشور اشاره کرد و افزود: یکی از اعضای آن شورا به من می گفت این خانم از اساتید شناخته شده دانشگاه است، اما در تمام این مدت گوشه‌ای از شورا می‌نشیند و حتی اعتراضی هم نمی‌کند. بنابراین زنانی که می خواهند وارد مجلس شوند باید اکت سیاسی و سیاست‌ورزی را در احزاب آموخته باشند. الان که مرتب اصرار می کنیم زنان برای ثبت نام وارد شوند این نگرانی هم بیشتر می شود که یک فرد متخصص و علمی که در جایگاه خود خوب کار کرده بیاید و در جایی که هیچ تجربه‌ای برای آن ندارد وارد شود و بعد تبدیل به یک الگوی نامناسب برای زنان شود.

فاطمی سخنان خود را با نقد احزاب در زمینه کادرسازی زنان ادامه داد و گفت: ما خیلی در زمینه کادرسازی موفق نیستیم. مثلا آرزو فاطمی در حزب خودش باید بتواند دختران کم سن و سال علاقمند به کار سیاسی را پرورش دهد، اما این کار را آن طور که شایسته است انجام نمی دهد.

او همچنین به تجربه‌اش در ورود به حزب اعتماد ملی اشاره کرد و گفت: وقتی وارد حزب اعتماد ملی شدم، اول صرفا می خواستم یک هوادار باشم. مزیت حزب این است که کارکرد های مختلفی دارد و احزاب مشخصا و صرفا کار سیاسی نمی کنند. کمیته های مختلف دارند و آموزش های مدنی، آموزش های اجتماعی، آموزش های مرتبط با محیط ارائه می کنند و یک توانمتد سازی و آگاهی بخشی در حوزه های مختلف را شکل می دهند. بنابراین من نیز با دغدغه مسائل زنان مشغول فعالیت شدم.

فاطمی، در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه بعد از مدتی که با مرامنامه حزب اعتمادملی آشنا شده به محتوای آن احساس نزدیکی پیدا کرده، افزود: وقتی توانستم شناختی از یک سازمان سیاسی قانونی به عنوان حزب اعتماد ملی پیدا کنم دریافتم که اگر به دنبال تاثیرگذاری بر ساز و کارهای قدرت و کسب قدرت هستم باید از طریق حزب پیش بروم. بنابراین یاد گرفتم که در این عرصه باید حساب و کتاب کنم. از بزرگترهای این حزب آموختم که قرار نیست همه آنچه من می اندیشم و می خواهم با آنچه حزب می گوید صد در صد مشترک باشد. به همین دلیل وقتی فرم عضویت را پر می کردم چه بسا صد در صد هم با حزب اشتراک نظر نداشتم.

این عضو حزب اعتماد ملی به این نکته اشاره کرد که از بزرگترهای فعال در این حزب یاد گرفته است که باید به بررسی هزینه و فایده هر تصمیمی پرداخت و در توضیح تجربه خود در این مرحله، گفت: در فضای سیاسی شما نگاه می کنید به حداکثر اشتراکات و یکی از کارکردهایی که آنجا به آن متوجه شدم همین بود که در حزب و در مسیر سیاست می توانم در کنار بزرگترها تجربه کسب کنم، کار کنم و اشتاباهاتم را اصلاح کنم. ابتدا شاید فقط اداره یک جلسه را صرف بیان خوب به من می سپردند ولی بعد کارهای بزرگتر را به عهده من گذاشتند. یادگرفتم مقاله بنویسم، یاد گرفتم چگونه کارهای جمعی را انجام دهم و شاید این موارد کارهای پیش پا افتاده ای به ذهن برسد اما موضوع اینجا بود که درعرصه سیاست قدم به قدم این کارها را یادگرفتن به پختگی سیاسی فرد کمک می کرد.

فاطمی سپس به یکی از خاطرات خود از اعضای هیئت رییسه و بزرگ حزب اعتماد ملی با یکی از بزرگان این حزب اشاره کرد و گفت: در یکی از دیدارها با بزرگان حزب، حدود بیست نفر جوانان اصفهان بودیم، همگی صحبت کردیم و من نیز با هیجان موضوعی را مطرح کردم، بعد از جلسه، یکی از بزرگان حزب من را صدا زد و گفت این حرف‌های تند در این شرایط از زبان تو مناسب نیست، بهتر است بیشتر شناخت پیدا کنی، آرام و منطقی اهداف سیاسی و اجتماعی‌ات را گام به گام پیش ببری تا نتیجه بگیری. این گفته و این برخوردها در حزب به من کمک کرد که بتوانم ایرادهای فعالیت و کنش سیاسی خود را اصلاح کنم.

این عضو حزب اعتماد ملی با بیان روند چندساله ای که طی کرد تا توانست از شاخه جوانان به شورای مرکزی حزب استان وارد شود, به تجربه حضورش در این شورا اشاره کرد و توضیح داد: حضور در جمعی که بسیاری از آنها تجربه استانداری یا فرمانداری یا مناصب مدیریتی کلان داشتند به من کمک کرد تا بتوانم به عنوان یک زن یاد بگیرم چگونه باید فعالیت سیاسی بکنم. برخی اظهارنظرهایم مورد توجه قرار می گرفت و تشویق می شدم و برخی اظهارنظرهایم هم نقد می شد و می آموختم چگونه باید آنها را اصلاح کنم.

فاطمی در ادامه سخنرانی اش به این اشاره کرد که ما در کار حزبی صرفا با یک ستاد انتخاباتی مواجه نیستیم که در نهایت بگویین برده ایم یا باخته ایم و سپس افزود: در کار سیاسی شما یاد می گیرید که فقط پیروزی و شکست نیست، بلکه داد و ستد مطرح است. تعامل با رقیب مطرح است. گاهی امتیاز می دهیم و گاهی امتیاز می گیریم، پیروزی ممکن است به همراه شکست هایی باشد و همه این اتفاقات در یک کارگروهی صرف رقم نمی خورد.

fatemi2