محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور سابق و جنجالی ایران، اخیراً با شرکت در مراسم شهدای مدافع حرم در شهرستان آمل، متأسفانه بدون در نظر داشتن جایگاه و منزلت شهدای گران‌قدر، این مراسم را با میتینگ انتخاباتی خلط کرده و مواردی در خصوص اقدامات و برنامه‌های دولت یازدهم، ابراز نظرکرده است. همچنین در خصوص این تردید که آیا […]

محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور سابق و جنجالی ایران، اخیراً با شرکت در مراسم شهدای مدافع حرم در شهرستان آمل، متأسفانه بدون در نظر داشتن جایگاه و منزلت شهدای گران‌قدر، این مراسم را با میتینگ انتخاباتی خلط کرده و مواردی در خصوص اقدامات و برنامه‌های دولت یازدهم، ابراز نظرکرده است. همچنین در خصوص این تردید که آیا صلاحیت وی مورد تائید قرار خواهد گرفت یا خیر، مطابق خصلت معروف خود، به این پرسش با پرسشی پرداخته که “چرا باید رد صلاحیت شوم؟”
در پاسخ به پرسش آقای احمدی‌نژاد که: “چرا باید رد صلاحیت شوم؟!”
جا دارد چند دلیل عیان را خدمت ایشان عرض کنم.
جناب آقای احمدی‌نژاد؛
نخست آنکه در میان روسای جمهوری اسلامی ایران از ابتدا تاکنون، هیچ‌یک به‌اندازه شما جایگاه و حرمت رهبری را خدشه‌دار نکرده و به تضعیف ایشان کمک نکرده است. انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به سمت معاون اولی رییس‌جمهور با علم بر مخالفت رهبری، عدم عزل او پس از تذکر شفاهی رهبری، انتصاب این مراد به سمت ریاست دفتر رییس‌جمهور پس از حکم حکومتی کتبی رهبری مبنی بر نارضایتی از معاون اولی  آقای مشایی، خانه‌نشینی یازده‌روزه شما بازهم در تقابل با رهبری در بحث عزل آقای مصلحی و موارد متعدد دیگر، در هیچ‌یک از دولت‌های جمهوری اسلامی ایران، حتی در زمان ریاست جمهوری بنی‌صدر هم دیده نمی‌شود.
برخی از اقدامات شما اگر مشمول مواد ۵۱۴، ۵۰۰، ۵۰۵، ۵۰۶ و ۵۱۲ قانون مجازات اسلامی (کتاب پنجم) نشود، در بهترین حالت نشان از این دارد که شما صلاحیت نمایندگی ملت ایران و ریاست بر جمهوری اسلامی را ندارید.
دوم؛ سید حسن خمینی در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد، با این استدلال که ایشان آن سطح از اجتهاد که برای تشخیص رهبر لازم است را ندارد. شورای نگهبان باید برای رد صلاحیت شما نیز استدلال مشابهی مطرح کند. با این مضمون که شما صلاحیت لازم برای انتخاب کابینه و مدیران ارشد نظام را ندارید. شاهد مثال این مدعا را می‌شود در اوین جست‌وجو کرد. این حجم از اطرافیان یک رییس‌جمهور که به زندان رفته باشند نیز رکوردی است که در جمهوری اسلامی ایران، تنها در اختیار شماست.
سومین دلیل را باید در حجم تخلفات صورت گرفته در دوره صدارت شما جست. اختلاس‌های هزارمیلیاردی، بابک زنجانی و امثال هم، در دوره شما به‌قدری زیاد بود که حساب آن از دست همه دررفته است. شاید به خوی سفسطه گرانه خود بگویید بسیاری از این‌ها دست‌پرورده یا رشد یافته در دولت‌های پیشین بودند اما، پاسخ روشن است. نظارت در دولت‌های پیشین، به‌قدر کافی یا لااقل آن‌قدری وجود داشت که همین افراد، یعنی کسانی که در زمان شما به‌راحتی سرمایه‌های کشور را به تاراج بردند، پیش از آن نمی‌توانستند چنین کنند. این ضعف نظارتی و کنترلی دولت شما غیرقابل‌انکار است.
چهارمین دلیل به میزان فروش نفت در هشت‌ساله دولت شما بازمی‌گردد. درآمد حاصل از فروش نفت در دوره شما، از تمام فروش نفت از ابتدای کشف تا سال ۸۴ بیشتر بود. بی‌کفایتی شما تمام این سرمایه ملی را نیست و نابود کرد. صندوق ذخیره ارزی یا همان صندوق توسعه ملی شما، با موجودی منفی به دولت بعدی منتقل شد و این آشفتگی و کاستی‌های مالی که منجر به زندگی بسیار دشوار بخش زیادی از جامعه ایرانی شده، خود دلیل بزرگی بر عدم صلاحیت شما برای تصدی منصب ریاست جمهوری است.
به‌جای بهره‌گیری از ادبیاتی آشتی‌جویانه، با درشتی و تحریک‌آمیز با دنیا مواجه شدید و ماجراجویانه، از عرف روابط دیپلماتیک خارج شدید. درحالی‌که می‌توانستید با زبان دوستی دنیا را خطاب قرار دهید، محتوا و لحن گفتارتان موجب شد منافع ملی در مخاطره افتد، زندگی بر ملت سخت شود و بیش از هر دوره دیگری پس از انقلاب ۵۷ ، منافع اسراییل تأمین گردد. به‌گونه‌ای در اسراییل وجود شما نعمتی بزرگ برای این رژیم قلمداد شد. اینکه رفتار شما ناآگاهانه بوده یا خائنانه، از قضاوت این قلم خارج است اما، فارغ از نیت خوانی و با توجه به نتیجه پدید آمده، رفتار و گفتار شما در عرصه جهانی به ضرر منافع ملی و اهداف جمهوری اسلامی ایران است. این مورد نیز پنجمین دلیل عدم صلاحیت شماست.
ششم؛ شما در مناظره‌های سال ۸۸ با کاندیداهای ریاست جمهوری دهم، در عمل تمام دست آوردهای دورهای هشت‌گانه ریاست جمهوری را زیر سؤال بردید. شما با آن شکل و محتوای کلام، بذر کینه و نزاع در جامعه پاشیدید که مقدمه‌ای شد بر اتفاقات پس از انتخابات ۲۲ خرداد. رییس‌جمهور باید عامل انسجام جامعه باشد. آیا شمایی که جرقه انشقاق و دشمنی را زدید، صلاحیت‌دارید در این منصب بنشینید؟
هفتمین دلیل عدم صلاحیت شما، همین تبلیغات پیش از موعد است. مطابق ماده ۶۶ قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، موعد تبلیغات زمان آغاز می‌شود که شورای نگهبان اسامی داوطلبان تائید صلاحیت شده را اعلام کند؛ اما شما در عمل در حال سفرهای استانی و فعالیت تبلیغی هستید و این خود اماره‌ای در دست شورای نگهبان است تا عدم صلاحیت شما را احراز کند.
حالا من از شما می‌پرسم، چرا نباید رد صلاحیت شوید؟!
طبق مواردی که ذکر شد، به نظر می‌رسد شما به استناد بند ۴ و ۵ ماده ۳۵ قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، فاقد صلاحیت برای تصدی منصب ریاست جمهوری شناخته خواهید شد.
برای حسن ختام باید به عرض برسانم با تمام استدلال‌هایی که شد، چقدر خوب است که صلاحیت شما توسط شورای نگهبان رد نشود، چراکه مردم خود این وظیفه را به انجام خواهند رساند.