اوباما و اتحادیه اروپا به صورت همزمان، در روز یکشنبه رفع تحریم های ایران را اعلام کردند. این اقدام ۹۰ روز پس از اعلام دست یابی به توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ (برجام) و در روزی که به عنوان “روز تصویب” تعیین شده صورت می گیرد. باراک اوباما رئیس ایالات متحده آمریکا […]

اوباما و اتحادیه اروپا به صورت همزمان، در روز یکشنبه رفع تحریم های ایران را اعلام کردند.

این اقدام ۹۰ روز پس از اعلام دست یابی به توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ (برجام) و در روزی که به عنوان “روز تصویب” تعیین شده صورت می گیرد.

باراک اوباما رئیس ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه دستور داد اقدامات برای رفع تحریم های مرتبط با فعالیت های هسته ای ایران آغاز شود.

با این اقدام قرار است تحریم های مربوط به فعالیت هسته ای ایران از سوی دولت آمریکا لغو و تحریم های صادر شده از سوی کنگره آمریکا نیز تعلیق شوند.

همزمان اتحادیه اروپا روز یکشنبه اقدامات حقوقی برای برداشتن تحریم ها از ایران را به صورت رسمی منتشر کرد.
در این روند تحریم هایی از ایران برداشته می شوند که به دلیل فعالیت های هسته ای تهران اعمال شده بودند.

حکم رسمی رفع تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران صادر شده است اما این رفع تحریم ها در تاریخ دیگری و پس از عمل ایران به تعهداتش در برجام، عملی می شوند.

همزمان ایران اعلام کرد که از امروز اجرای داوطلبانه پروتک الحاقی را در ارتباط با فعالیت های هسته ای اش آغاز می کند.

علاوه بر این در روز یکشنبه محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عنوان نماینده گروه ۱+۵ با انتشار بیانیه ای ضمن اعلام روز یکشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۴ به عنوان روز تصویب برجام، براجرای تعهدات دو طرف تاکید کردند.