یک عضو شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان در این سال‌ها نشان داده است که تحت فشار گروه‌ها و افراد تصمیم‌گیری نمی‌کند اما اگر توصیه‌ای نسبت به شورای نگهبان وجود داشته باشد شورای نگهبان آن را می‌شنود. به گزارش ایسنا، نجات الله ابراهیمیان با حضور در برنامه متن و حاشیه در رابطه با التزام افراد به […]

یک عضو شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان در این سال‌ها نشان داده است که تحت فشار گروه‌ها و افراد تصمیم‌گیری نمی‌کند اما اگر توصیه‌ای نسبت به شورای نگهبان وجود داشته باشد شورای نگهبان آن را می‌شنود.

به گزارش ایسنا، نجات الله ابراهیمیان با حضور در برنامه متن و حاشیه در رابطه با التزام افراد به قانون گفت: فردی ده فقره چک بلامحل صادر کرده و وقتی در رابطه با آن فرد تحقیق می کنیم متوجه می شویم که وی طلبکارانی دارد و جالب اینجاست که همین فرد داوطلب انتخابات مجلس شورای اسلامی هم شده است که می‌توان گفت که این موضوع عهدشکنی است و این میزان عهدشکنی برازنده فردی که می‌خواهد نماینده مردم در مجلس شود نیست.

وی در مثال دیگری خاطرنشان کرد: در رابطه با مساله بدیهی حجاب بعضی اوقات بی مبالاتی‌هایی را در جامعه مشاهده می‌کنیم. فردی که کاندیدای مجلس شورای اسلامی است عکس‌هایی از فرزند و خانواده‌اش را بدون رعایت حجاب در صفحه‌های مجازی منتشر می‌کند و وقتی می گوییم که شما ملتزم به قانون نیستید اعتراض می‌کنند. شما تصور کنید که این فرد وارد مجلس شود و بخواهد قانونی مربوط به حجاب و عفاف را تصویب کنید. همین عکس ها می تواند سند شود که این فرد با توجه به اینکه خودش ملتزم به قانون نیست چگونه می‌تواند قانونی در این راستا را تصویب کند.

این عضو شورای نگهبان با بیان اینکه داوری عرفی داوری بسیار سختی است گفت: ما نباید به شورای نگهبان به عنوان دستگاه برچسب زنی نگاه کنیم.

ابراهیمیان در پاسخ به این سوال که آیا هرکدام از اعضای شورای نگهبان مسئول رسیدگی به بررسی یک سری از استان‌ها هستند گفت: با توجه به حجم زیاد ثبت نام کنندگان درصد اشخاصی که اعتراض کردند ۶ هزار نفر بوده است. رسیدگی به اعتراض ۶ هزار نفر در ۲۰ روز زمان کمی است لذا در این زمینه تدبیری اتخاذ شد که هر دو عضو از شورای نگهبان در ۶ گروه کار کارشناسی در پرونده‌ها را انجام دهند که نتیجه کارشناسی در نهایت در معرض داوری همه اعضا قرار می‌گیرد.

وی اظهار کرد: اگر نامزدها درخواست کنند می‌توانیم حضور آن‌ها را بپذیریم اما اگر بخواهیم درخواست همه آن‌ها را اجابت کنیم این موضوع برای ما وقت‌گیر است لذا طبق اولویت‌بندی افرادی که حضورشان ضرورت دارد می‌پذیریم و حرف‌هایشان را استماع می‌کنیم و در رابطه با پرونده مابقی افراد طبق پرونده هایشان نظر می‌دهیم.

این عضو شورای نگهبان با بیان اینکه رسیدگی در شورای نگهبان آیین ویژه‌ای دارد گفت: هرگونه رسیدگی ویژه در مجلس شورای اسلامی را نفی می‌کنم. دعوت از اشخاصی که معترض هستند جزء حقوق قانونی آن‌ها است و به جهت اهمیت موضوع براساس پرونده‌ها از برخی از افراد دعوت کرده‌ایم و حرف‌های آن‌ها را شنیده‌ایم که این به معنای رسیدگی ویژه نیست.

ابراهیمیان در پاسخ به این پرسش که آیا رایزنی‌هایی صورت گرفته است یا خیر گفت: رایزنی مفهومی سیاسی است. اگر کسی توصیه و شناختی از افراد دارد می‌تواند اطلاعاتش را به شورای نگهبان منتقل کند لذا رایزنی به معنای مصالحه معنایی ندارد و افراد اطلاعات خود را مطرح می‌کنند. بنابراین خوب نیست اسم این موضوع را رایزنی بگذاریم.

این عضو شورای نگهبان در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: فرصت اعتراضات افراد در همین مهلت ۲۰ روزه است که ۶ روز به پایان آن باقی مانده است بعد از پایان این فرصت اعتراض دیگری را نمی‌پذیریم اما در رابطه با تایید صلاحیت‌شدگان ممکن است بعد از تاریخ ۲۷ بهمن مستنداتی به دست ما برسد که به این مستندات توجه خواهد شد.

وی ادامه داد:‌ در تمام دادرسی‌ها زمان مساله مهمی است. تمام آنچه را که قانون برای شورای نگهبان مقرر کرده تا ۲۷ بهمن ماه است و این گونه نیست که ما بخشی از کار را به بعد از ۲۷ بهمن محول کنیم. وقتی فرصت ۲۰ روز رسیدگی و ۳ روز اعتراض تایید صلاحیت شدگان تمام شد بدین معنی است که ما به تمام اعتراض‌ها رسیدگی کردیم و اعتراض رسیدگی نشده‌ای باقی نمانده است.

ابراهیمیان در رابطه با هجمه‌هایی که علیه شورای نگهبان در هیات های نظارت مطرح شده بود گفت: ابراهیمیان درباره هجمه‌هایی که علیه شورای نگهبان در هیات های نظارت مطرح شده بود گفت: ما انتقاداتی را نسبت به رسیدگی ها در هیات‌های اجرایی مطرح کردیم که این به معنای نفی زحمات آن‌ها نیست. ما باید بپذیریم که قانون انتخابات دارای اشکال است. چگونه می شود در مدت ۱۰ روز به صلاحیت ۱۲ هزار نفر رسیدگی کرد. این مهلت کم است بنابراین بخشی از اشکالاتی که متوجه ماست مربوط به ایرادات قانون است و قانون انتخابات ما نیاز به بازبینی جدی دارد.

این عضو شورای نگهبان با بیان اینکه ثبت نام یک حق است و ما نمی توانیم این حق را از افراد نفی کنیم گفت: اصل برائت بارها مطرح شده است و پیامش این است که کسی مجرم نیست حتی ما در رابطه با کسانی که رد صلاحیت شده‌اند نیز می‌گوییم که آن‌ها مجرم نیستند.

وی در پاسخ به این سوال که در برخی رسانه‌ها عنوان شده که از بین افرادی که در هیات های اجرایی تایید صلاحیت شدند افرادی هستند که دارای سوابقی از جمله اخلال در نظم عمومی و عضویت در گروهک های تروریستی هستند و آیا این موضوع صحت دارد، گفت: اینکه برخی از این موارد وجود داشته و در هیات های اجرایی رصد نشده است درست است. گاهی اوقات پاسخ‌های استعلامات به هیات های اجرایی واصل نشده است و این پاسخ‌ها در تاریخ موخر در فرایند رسیدگی به هیات‌های نظارت یا شورای نگهبان واصل شده لذا مواردی هست که می‌توانسته مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد:‌ مراجع چهارگانه باید ۱۲ هزار نفر را مورد بررسی قرار می‌دادند که به دلیل زیاد بودن افراد برخی از بررسی‌ها در زمان مقرر به شورای نگهبان واصل نشده است. درواقع باید هیات‌های اجرایی، هیات های نظارت و شورای نگهبان با یک درجه حساسیت به قوانین انتخاباتی نگاه کنند که این موضوع نیازمند آموزش های حقوقی است.

ابراهیمیان در پاسخ به این پرسش که آیا شورای نگهبان با دید حزبی و سیاسی به کاندیداها نگاه می‌کند یا خیر گفت: بعضی وقت‌ها از این شعار به عنوان یک ابزار انتخاباتی استفاده می کنیم که این مناسب نیست. شاید رفتارهای گذشته ما نیز به بازبینی نیاز داشته باشد. همان طور که سانتریفیوژهای ما نسل ۱،‌۲ و ۳ و ۴ دارد سازمان دهی اجتماعی ما نیز به تحول نیاز دارد. شورای نگهبان و وزارت کشور نیاز دارند که نسبت به دوره‌های قبل شیوه‌های عمل خود را اصلاح کنند اما به عنوان عضوی از شورای نگهبان می توانم بگویم که به هیچ وجه ملاحظات سیاسی و جناحی در داوری‌ها موثر نیست و این موضوع را نسبت به دیگر اعضای شورای نگهبان نیز می توانیم شهادت دهم که هیچ گونه ملاحظاتی در شورای نگهبان مطرح نمی شود.

وی افزود: بسیاری از این معترضین که شورای نگهبان را به نگاه جناحی متهم می کنند افرادی صلاحیتشان را تایید کردند که نسبت به آن‌ها انتقاد دارند بسیاری از بزرگان شورای نگهبان متاسفانه علی رغم تصاویری که برایشان ترسیم شده در زمان بررسی پرونده‌ها بدون توجه به جناح ها به شرایط قانونی توجه می کنند.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است شورای نگهبان در گذشته هنر نشان دادن بی طرفی‌اش را نداشته است برای مثال اظهارنظرهای بیجا در مورد کاندیداهای انتخاباتی نباید از سوی اعضای شورای نگهبان صورت می گرفت. اگر چنین مواردی در گذشته وجود داشته ممکن است این نگرانی به وجود آمده باشد. بنابراین رسانه‌های بیگانه هرگز دوستدار ما نبوده‌اند و همیشه در حال ارائه تصویر سیاه از عملکرد ما هستند که ارزش پرداختن به آن‌ها وجود ندارد.

وی در رابطه با اینکه برخی از طیف های سیاسی مدعی شدند که بیشتر داوطلب‌هایشان احراز صلاحیت نشده‌اند گفت: بسیاری از پرونده‌هایی که مورد رسیدگی قرار می دهیم نمی دانیم صاحب پرونده جز کدام جناح سیاسی قرار دارد بنابراین باید صبر کنیم تا نتیجه منتشر شود.

ابراهیمیان اظهار کرد: شورای نگهبان نباید جناح های سیاسی را در بررسی‌هایش لحاظ کند. ملاک ارزیابی صلاحیت افراد مواد ۲۷، ۲۸ و ۲۹ قانون انتخابات است. در واقع شورای نگهبان فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با حضور سلایق مختلف در انتخابات را لحاظ کرده است.

وی با اشاره به وقایع سال ۸۸ گفت: عده‌ای در سال ۸۸ خطوط قرمز را رد کردند و اساس نظام را به مخاطره انداختند. کجا باید خطی ترسیم کنیم تا شخصی که ملتزم به نظام نیست با کسی که اظهارنظر سیاسی کرده جدا شود. اعضای شورای نگهبان نسبت به این مساله حساس هستند و من مطمئنم با همین حساسیت می توانین انتخاباتی پرشور با تمام سلایق را داشته باشیم.

ابراهیمیان گفت: هم افرادی که رد صلاحیت و هم افرادی که عدم صلاحیت آن‌ها احراز شده در معرض این هستند که صلاحیت آن‌ها در پایان این دوره یعنی شانزدهم تایید شود. برای مثال دادگستری اعلام می کند که فردی دارای محکومیت است و به همین دلیل صلاحیتش رد شده اما وقتی پرونده‌اش مورد بررسی قرار می گیرد متوجه می‌شویم که تشابه اسمی وجود داشته است.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا در این مدت فشاری در رابطه با تایید یا رد صلاحیت کاندیداها به شورای نگهبان وارد شده است یا خیر گفت: شورای نگهبان در این سال ها نشان داده است که تحت فشار گروه‌ها و افراد تصمیم نمی گیرد. انتقاد و نصیحت از فشار مجزا است. اگر کسی توصیه کرد شورای نگهبان و هریک از نهادهای رسمی باید آن توصیه را بشنوند که اسم این فشار به شورای نگهبان نیست.