محمدرضا خباز، عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی معتقد است که تصویب و تایید طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی از سوی شورای نگهبان، سبب بالا رفتن وزن مجلس خواهد شد.

به گزارش سایت رسمی حزب اعتمادملی، گفت وگوی محمدرضا خباز، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی درباره استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در ادامه آمده است:

طرح استانی شدن انتخابات مجلس چه مزیت‌هایی دارد، آيا شورای نگهبان آن را تایید می‌کند؟

از زمانی که در مجلس چهارم توفیق خدمت به عنوان نماینده در حوزه کاشمر را پیدا کردم و در هر دوره مجلس طرحی با عنوان «استانی شدن انتخابات» از سوی نمایندگان به صحن مجلس رسیده است که در تمام دوره‌ها هم رأی آورد اما در مقابل شورای نگهبان آن را رد می‌کرد. بنابراین این دوره هم احتمال می‌دهم با توجه به اینکه این طرح به صورت دوفوریتی توسط نمایندگان به مجلس رفته و با رأی بسیار خوبی هم تصویب شده اما شورای نگهبان همان نظری را که در گذشته داشته، مطرح و آن را رد می‌کند.

این طرح مانند طرح‌های دیگر دارای موافقان و مخالفانی است.

نظر موافقان این طرح بر آن بود که در صورت استانی شدن انتخابات شخصیت‌های برجسته، مشهور و توانمند هر استان می‌توانند به مجلس ورود پیدا کرده یعنی فردی به مجلس وارد می‌شود که در استان خود از شهرتی برخوردار باشد و دیگر کسی از یک حوزه کوچک با رأی ۱۰هزار، ۱۵هزار و ۲۰هزار به مجلس راه نمی‌یابد بلکه از یک استان وارد بهارستان خواهد شد. فردی که از یک مشهوریت بالایی در استان خود برخوردار باشد و مردم او را به طور اکثریت بشناسند و همچنین با توانمندی‌های او آشنا باشند به معنای واضح‌تر مقبولیت او به شکل استانی باشد طبیعتا او انتخاب می‌شود. اگر چنین افرادی به مجلس راه یابند وزن مجلس بالا خواهد رفت. همچنین با ورود چنین نمایندگانی به مجلس، کارهای کلان و مهم را آنها انجام خواهند داد و دیگر وقت خود را صرف فعالیت‌های کوچک، جزئی و کم‌اهمیت نخواهند کرد چرا که نمایندگان دارای بینش وسیع‌تر، توان برنامه‌ریزی بالاتر و از تجربه و درایت بیشتری برخوردار هستند و مهم‌تر از همه در استان خود به عنوان یک نماینده و شخص مشهور و فعال مطرح هستند و به دنبال فعالیت‌های جزئی نخواهند رفت، کارهایی که باید شورای شهر یا روستا و یا دهیار و بخشدار انجام دهند دیگر نماینده به دنبال این کارها نمی‌رود و سطح فعالیت‌هایش در حد فعالیت‌های استانی است. دیگر، نماینده اگر تصمیم‌هایش در حد کشوری نباشد در حد استانی تصمیم می‌گیرد. این موضوع مهم‌ترین دلیل موافقین است.

برخی معتقدند که در صورت آوردن رأی این طرح نمایندگان به حوزه‌های روستایی مانند گذشته نمی‌توانند رسیدگی کنند.

بله، مخالفان این طرح مطرح کرده‌اند که در صورت رای‌آوری این طرح نمایندگان به مسائل حوزه انتخابیه خود کمتر بروند و بیشتر به امر قانون‌گذاری، سیاستگذاری و نظارت بپردازند، و دیگر نمی‌توانند در حوزه انتخابیه خود فعالیت داشته باشند یا از روستاها در هر دوره‌ای سه تا چهار مرتبه بازدید کنند. پاسخ این موضوع آن است که اصلا کار نماینده پرداختن به اینگونه مسائل نیست، کار نماینده قانون‌گذاری و نظارت بر حسن انجام قانون است. نماینده اگر قانون خوب، کارشناسی و دقیقی تصویب کنند بسیاری از مشکلات کشور با قانونی که نمایندگان تصویب می‌کنند برطرف می‌شود. با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، کار نماینده ریل‌گذاری است و نماینده با قانون دست به ریل‌گذاری می‌زند و قطار اجرایی روی ریلی که نمایندگان ایجاد می‌کنند حرکت خواهد کرد. بنابراین کار نماینده آن نیست که برای پیگیری وضعیت آب، برق و گاز روستاهای مختلف باشد، چراکه حوزه فعالیت نماینده رسیدگی به فعالیت‌های کلان در کشور است. موضوعات فراوان و مختلفی در مجلس تصویب و در اختیار شرکت ملی گاز قرار می‌گیرد که این شرکت موظف می‌شود تا به تمام روستاها گاز بدهند. نماینده مجلس نباید به دنبال گازرسانی یک روستا، معافیت سربازی یکی از موکلین و یا پیگیر ۵میلیون تومان وام برای فرد باشد چرا که این موضوعات از جمله وظایف و فعالیت‌های شورای شهر است.

در صورت تایید این طرح از سوی شورای نگهبان تا چه اندازه در تقویت مجلس موثر است

در صورت تصویب و تایید این طرح از سوی شورای نگهبان، وزن مجلس بالاتر خواهد رفت. در حال حاضر سطح مجلس پایین آمده یعنی برخی نمایندگان جایگاه مجلس را تا حد یک شورای محلی و پارلمان محلی پایین آورده‌اند در صورتی که امام راحل فرموده بودند که مجلس در راس امور است. مجلس قرار است در راس امور قرار بگیرد و کارهای مهم انجام دهد تا گره‌های مهم کشور را باز کند باید گره‌های کور کشور با سرانگشت تدبیر و قانونگذاری باز شود، بنابراین حذف یا اضافه کردن یک تبصره به فلان ماده تنها وصله‌کاری است و این نوع وصله‌کاری مشکل کشور را حل نمی‌کند. اگر نمایندگان به دنبال فعالیت‌های کلان باشند در ابتدا باید تنها منحصر به یک حوزه نباشند که مردم این حوزه بگویند این نماینده، نماینده ماست و آن نماینده هم زمان بسیاری از خود را به حفظ آرای همان تعداد آن حوزه بپردازد که مبادا اینها از او دوری کنند تا دور بعدی به او رأی ندهند، اما هنگامی که یک شخص برجسته علمی و باتجربه انتخاب شود در تمام استان طرفدارانی دارد که از سخنرانی او بهره‌مند می‌شوند و فعالیت‌های کلان آنها نماینده در سطح استان مسائل را حل می‌کند و طبیعتا مردم هم از عملکرد او راضی می‌شوند. هنگامی که افراد وقت‌شان را برای فعالیت‌های کم‌ارزش سپری کنند از رسیدگی به فعالیت‌های کلان باز خواهند ماند.

پایان پیام

 

  • منبع خبر : روزنامه آرمان