به دنبال نطق جنجالی الیاس حضرتی در موافقت با استیضاح کرباسیان، وزیر اقتصاد، گروهی از کاربران در فضای مجازی به این سخنان واکنش نشان دادند. به گزارش خبرنگار سایت رسمی حزب اعتمادملی، الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران و قائم مقام دبیرکل حزب اعتمادملی در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد نطقی کرد که مورد توجه اکثر […]

به دنبال نطق جنجالی الیاس حضرتی در موافقت با استیضاح کرباسیان، وزیر اقتصاد، گروهی از کاربران در فضای مجازی به این سخنان واکنش نشان دادند.

به گزارش خبرنگار سایت رسمی حزب اعتمادملی، الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران و قائم مقام دبیرکل حزب اعتمادملی در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد نطقی کرد که مورد توجه اکثر رسانه ها و شبکه های اجتماعی قرار گرفت.
حضرتی که برای بیان این نطق از عضویت در فراکسیون امید که مخالف استیضاح وزیر بود استعفا داد، گفته بود: «امروز ما با مشکلات زیاد مردم و اقشار پایین مواجهیم، دهک های پایین جامعه نابود شدند، پوستشان کنده شد، از بین رفتند و له شدند»
قائم مقام حزب اعتمادملی همچنین دربخش دیگر از نطق خود با اشاره به وضعیت اقتصادی مردم و نقش دولت گفته بود: «ما چیکار کردیم با این ملت، این ملت چه گناهی کردند؟ این ملت انقلاب کردند، شهید دادند، خانواده ای دیدم که شش فرزندش شهید شده است، ما چکار کردیم در برابر این ملت جز اینکه بدبخت و بیچاره کردیم ملت را. آقای وزیر اقتصاد، توان خرید مردم آمده پایین، برنامه شما برای این ملت چست؟ ملت احساس بی پناهی می‌کنند و چون چتر حمایتی از طرف دولت برسرشان نمی‌بینند می دوند طلا و ارز و خودرو می‌خرند تا سرمایه شان کم نشود. مردم کجا باید ببیند که شما مساله را جدی گرفته اید، اگر ما در جنگ اقتصادی هستیم که هستیم، چه اقداماتی در این جنگ انجام داده‌ایم؟ ما بدبخت سو تدبیرها هستیم نه دشمنی آمریکا، آمریکا که هنوز کاری نکرده که ما داریم می لرزیم. قرار است تحریم ها در آبان ماه رخ دهد و اگر درست برنامه ریزی کرده بودیم یاید پنج شش ماه دیگر تاثیر آن را می دیدیم، نه حالا.»
حضرتی گفته بود: «ما امروز باید آقای رییس جمهور، آقای جهانگیری، نوبخت، نیلی، سیف و نهاوندیان را استیضاح می‌کردیم اما تنها کسی که توانستیم استیضاح کنیم و دستمان به او رسید آقای کرباسیان بود. نمایندگان این مجلس دوباره به رییس جمهور نامه دادیم یکبار با ۱۸۵ و بار دوم با ۲۲۰ امضا خواستار تغییر تیم اقتصادی شدیم. ما در مقابل مشکلات مردم باید پاسخ دهیم، مردم انتظار هم دردی دارند، اگر مشکلی را حل نمی کنید حداقل با مردم همنوا شوید. مستاجران نمی توانند پول اجاره را تامین کنند. کارگران کشاورزان حقوق بگیران و … قدرت خرید ندارند و هرکدام مشکلاتی دارند. آیا می خواهید به این وضعیت مهر تایید بزنید؟»
پس از این سخنان بود که گروهی از کاربران در فضای مجازی، هشتگ #الیاس_حضرتی را برای اشتراک دیدگاه خود در این خصوص انتخاب کرده و در توئیتر به این سخنان واکنش نشان دادند.

کاربری به نام احمد قدیری نیز در توئیتر خود نوشت: «بر خود لازم می‌دانم از دو شخص (حقوقی و حقیقی) قدردانی کنم: یکی قوه قضاییه به دلیل برخورد قاطع با مفسدان اقتصادی و عمل به وعده افشای اسامی قضات فاسد و دیگری الیاس حضرتی به دلیل آزادگی و ترجیح منافع ملی بر جناحی. در آستانه غدیر عیدی خوبی به ملت دادید.

محمدرضا ابراهیمی، از کاربران توئیتر در این خصوص نوشت: «فراکسیون امید نشان داد که نمی تواند پاسخگوی خوبی برای مطالبات مردم باشد. ای کاش تمام اصلاح طلبان همچون الیاس حضرتی شجاعت این را داشتند تا به خاطر مردم ضعف های درون جناحی را بپذیرند و از آنها عبور کنند تا صدای ملت باشند.

حسین هم نوشته است: «امروز در سکوت وکیل الدوله ها، الیاس حضرتی صدای ملت بود. دیگر باید چه اتفاقی می‌افتاد تا وزیر نباشد. رای بالای مخالفین استیضاح کرباسیان اعتماد مردم به فراکسیون امید را خدشه‌دار می‌کند. اصلاح اصلاحات را باید با پالایش آنهایی کلید زد که منافع دولت را بر منافع مردم ارجح می‌دانند.»

المیرا رهنما هم اینطور به نطق حضرتی واکنش نشان داد: «درود بر شرافت الیاس حضرتی و یک سوال ساده، اگر دست مجلس به حسن روحانی و دیگر مدیران عالی دولت تدبیر نمی‌رسه و این عزیزان پاسخگو نیستند پس خدا به داد مردم برسه.»

هومن فاضلی در توئیت خود حضرتی را شجاع خطاب کرد و نوشت: «سر انجام نماینده ای شجاع از فراکسیون امید درد مردم را شنید و شجاعت استعفا و بیان گوشه ای از درد مردم را پیدا کرد»

امیرحسین با انتشار تصویری از حضرتی در حال نطق نوشت: «تو دوره فراکسیون امیدها، تو الیاس حضرتی باش»
کاربری به نام میرزا احمد نیز اینطور نوشت: «دو تفسیر از حرکت امروز الیاس حضرتی و نطق ایشان: اول ترجیح منافع ملی بر مصالح جناحی و دوم تحلیل درست اصلاح‌ طلبان از شرایط درمیان افکار عمومی و فرار روبه جلو با هدف حفظ خود درعرصه سیاست! به نظرم هرکدام از تفاسیر درست باشد، کار امروز آقای حضرتی قابل تقدیر است.»

سیاوش آقاجانی هم ویدیویی از نطق قائم مقام حزب اعتمادملی را به اشتراک گذاشت و نوشت: «اصلاح طلب است اما برخلاف خیلی از دوستانش دو کار حق در یک ماه اخیر کرد که بابت‌شان ممنونم، حرف حقش در جلسه استیضاح وزیراقتصاد و امضایش پای طرح شفافیت آراینمایندگان. به راستی وقتی وکلا، حرف مردم را فریاد بزنند نیازی هست که مردم در خیابان صدای اعتراضشان را بلند کنند؟

محمدمیرزایی، خبرنگار اصولگرا هم در دلایل رای آوردن استیضاح کرباسیان نوشت: «نطق حضرتی روی برخی از نمایندگان تاثیرگذار بود.»

واکنش کاربری به نام احمد وخشیته به نطق الیاس حضرتی اینطور بود: «الياس حضرتي نشان داد كه مي‌شود در مجلس نماينده اي هم يافت شود كه صداي مردم باشد و شرايط مردم زير بار گراني را شرح دهد. شرف گمشده عالم سياست در اين روزهاي ايران است كه حضرتي داشت و از فراكسيون اميد استعفا داد تا حقوق مردم را پيگيري كند و نه منافع شخصي و حزبي خود را.

مازیار بالایی نوشت: «امروز کار بزرگی کرد. به جای اینکه سکوت کند و در گیر و دار زد و بندهای مرسوم فراکسیون امید باشد و آبروی اصلاحات را به حراج بگذارد، تصمیم گرفت صدای ملت باشد و در این خیانت شریک نباشد و برای اصلاحات آبرو بخرد.»

اشکان مجللی هم نوشت: «الیاس حضرتی برنده استیضاح امروز بود»

سجاد شول نطق قائم مقام اعتماد ملی را به پاسخ حضرتی به رای میلیونی مردم تعبیر کرد و توییت زد: الیاس حضرتی، پاسخ رای اعتماد مردم را داد.»

سیدمصطفی از کاربران دیگر توئیتر ادبیات کوچه بازاری را برای خطاب قرار دادن حضرتی انتخاب کرد و نوشت: «خیلی مردی الیاس!»

سراج میردامادی هم اینطور نوشت: «آفرین و احسنت به الیاس حضرتی که نشان داد نماینده واقعی مردم است»

سیاوش پورعلی هم اینطور نوشت: « با تمام حاشيه هاي امروز مجلس به نظر نطق آتشين الیاس حضرتی رو بايد ارشيو كرد، بالاخره يه نماينده مجلس تهران پيدا شد بگه مردم به ذلت رسيدن. بقيه حضرات كه در خواب به سر ميبرن رايي كه بهش دادم نوش جانش»

نطق امروز الیاس حضرتی، البته مخالفانی هم داشت که اکثر آنان را براندازان، سلطنت طلبان و متاسفانه تعداد اندکی از کاربران مدعی اصولگرایی شامل می شدند که با خشم زیادی با این اظهارات روبه رو شده و سعی در به حاشیه بردن محتوای این نطق داشتند.

به نظر می رسد جریانی که تمام حواس خود را روی سکوت و انفعال برخی از نمایندگان مجلس متمرکز کرده بود، حال با نطق قائم مقام اعتمادملی رویکرد خود را تغییر داده و وارد فاز دیگری شود، باید منتظر ماند تا استراتژی آنان را دید.

پایان پیام