انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در شرایطی برگزار شد که رقیب اصولگرا، کمر به حذف اصلاح طلبان بسته بود و با این هدف که اصلاح طلبان را ضد ولایت، ضد نظام و وابسته به غرب، معرفی کند، وارد کارزار انتخابات شد و حتی قبل از آن، بسیاری از چهره های شناخته شده این جریان […]

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در شرایطی برگزار شد که رقیب اصولگرا، کمر به حذف اصلاح طلبان بسته بود و با این هدف که اصلاح طلبان را ضد ولایت، ضد نظام و وابسته به غرب، معرفی کند، وارد کارزار انتخابات شد و حتی قبل از آن، بسیاری از چهره های شناخته شده این جریان را هم به بهانه های واهی، ردصلاحیت کرد، اما این اتهام ها و ردصلاحیت ها باعث نشدند تا مردم، از اصلاح طلبان، روی برگردانند و در یک انتخاب چشمگیر، برای نخستین بار در تهران، نمایندگان مجلس، از لیست کامل اصلاح طلبان، انتخاب شدند.
بعد از حوادث سال ۱۳۸۸، در حالی که رقبای اصولگرا، مرگ اصلاحات را به نظاره نشسته بودند و حتی به یکدیگر، تبریک می گفتند، بزرگان اصلاح طلب، با رصد کامل شرایط و البته با ایثار دکتر عارف، در گام اول، حماسه سیاسی سال ۱۳۹۲ را خلق کردند که پیام آن، پرهیز از تندروی و حاکم شدن عقلانیت در کشور بود. این روند، در گام دوم با به دست آوردن اکثریت مجلس دهم باید کامل می شد، که به حول و قوه الهی، تاکنون، اکثر نمایندگان راه یافته به مجلس، از این طیف هستند.
انتخابات هفتم اسفند همانند انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲، دارای پیام، برای اصولگرایان و اصلاح طلبان بود. برای اصولگرایان از این جهت که، اصلاحات هنوز زنده است و با وجود ردصلاحیت گسترده اصلاح طلبان، بدنه جامعه همچنان به اصلاحات گرایش دارد و در یک رقابت نابرابر، تیم امید اصلاحات به مصاف تیم اصلی اصولگرایان رفت و در حالی که نیروهای اصلی اصلاحات، حذف شده بودند، ناباورانه و برخلاف رقیب اصولگرای خود، با اتکا به رای مردم و با تن دادن به دموکراسی، اصولگرایان را از صحنه رقابت حذف کردند. اما این انتخابات، برای اصلاح طلبان هم پیام داشت و آن اینکه، مردم با هیچ جناح سیاسی و حزبی، عقد اخوت نبسته اند. اگر مردم به اصلاح طلبان روی آوردند بخاطر، پرهیز از تندروی های هشت ساله اصولگرایان بود، همانگونه که در سال ۸۴ در پاسخ به تندروی های برخی از اصلاح طلبان، به اصولگرایان روی آورده بودند. بنابراین اگر اصلاح طلبان خواهان این هستند که شاهین اقبال در انتخابات های بعدی، همچنان بر دوش آنها بنشیند، باید عقلانیت و اعتدالگرایی را همچنان در گفتار و رفتار خود حفظ کنند.