حداقل انتظار این بود که در ترکیب کابینه و یا عرصه مدیریت ارشد دولت از افکار و یا نیروهای اصلاح‌طلب استفاده کند که این امر روی نداد و ایشان راه دیگری را رفتند. اصلاح‌طلبان ضمن حمایت از دولت روحانی، منتقد او در عرصه سیاسی و اقتصادی هستند.

اتفاق بسیار خوبی است که اصلاح‌طلبان و جریانات اصلاحات با آقای حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور کشور دیدارهایی داشته باشند. پیش از این نیز برخی احزاب از جمله حزب اعتماد ملی با ایشان دیداری جداگانه داشتند که چندان مفید فایده نبود.

نفس انجام جلسات اصلاح‌طلبان با رئیس‌جمهوری امر مبارکی است زیرا اصلاح‌طلبان می‌توانند مطالبات و نقدهای خود را بی‌واسطه به ایشان منتقل کنند که این امر مایه خرسندی است. اما امیدی به این نیست که توجه جدی به مطالبات اصلاح‌طلبان نشان دهند. روحانی در انتخابات هر جایی که حاضر شد، مردم مطالبات سیاسی روشنی داشتند و علاوه بر آن خواستار گشایش‌های اقتصادی بودند. اما آقای روحانی در چیدمان دولت به شکلی پیش رفت که عملا گردش به راست بود، هم در حوزه سیاسی و هم اقتصادی.

در حالی‌که اصلاح‌طلبان حامیان اصلی ایشان بودند و جز اقلیتی از اصولگرایان معتدل، قاطبه حامیان روحانی جبهه اصلاحات بود که از سرمایه این جریان برای رأی‌آوردن استفاده شد. اکنون هم دلیل و یا هدف برگزاری جلسه اصلاح‌طلبان با رئیس‌جمهوری روشنی نیست، که به نظر مبنای چینش افراد در جلسه با رئیس‌جمهوری هم مشخص نیست.

به نظر می‌آید روحانی تا پایان دوره دوم ریاست جمهوری خود، کجدار و مریز با اصلاح‌طلبان تعامل کند. گفتار و عملکرد و رفتار ایشان باهم هماهنگی جدی ندارد. اگر روحانی می‌خواهد به مطالبات مردم بازگردد، به‌ویژه در حوزه سیاسی، به جای اینکه با اصلاح‌طلبان و جریانات این تشکل بنشیند و صرفا جنبه تبلیغی و رسانه‌ای داشته باشد، می‌تواند در تغییرات کابینه خود از نیروهای اصلاح‌طلب استفاده کرده و با نیروهای باتجربه و کارآمد این تشکل، کابینه را ترمیم کند. لذا به نظر نمی‌رسد آقای روحانی از جلسات با اصلاح‌طلبان، بخواهد بخش‌هایی از مطالبات و نقدهای مردم را از زبان اصلاح‌طلبان بشوند و بدان‌ها عمل کند.

اصلاح‌طلبان ضمن اینکه از روحانی حمایت کرده و می‌کنند، در عین حال منتقد جدی او در نحوه چیدمان دولت و نگاهش به مسائل سیاسی هستند. از این جهت و پس از جلسه اخیر ایشان با اصلاح‌طلبان خواهیم دید که خروجی خاصی نخواهد داشت و در نهایت این اصلاح‌طلبان هستند که می‌بایستی برای آینده فعالیت سیاسی خود از جمله انتخابات ۱۴۰۰، بسیار هوشمندانه و حساب‌شده رفتار کنند تا سرمایه اجتماعی آنها مورد استفاده شخصیت‌های آرمانگرا قرار گیرد که به مطالبات مردم توجه جدی دارند.

نباید این سرمایه را در خدمت کسانی قرار داد که هنگام انتخابات و برای گرفتن رأی مردم به جریان اصلاح‌طلب نزدیک می‌شوند. تاکنون گفتار و رفتار روحانی در قبال اصلاح‌طلبان که عمده حامیان او هستند، متفاوت بوده است. به همین دلیل نمی‌توان به جلسات با جریانات و نیروهای اصلاح‌طلب امید بست. روحانی در هنگامه رأی‌دادن و تبلیغات قبل از انتخابات سخن‌ها گفت اما پس از موفقیت در انتخابات رفتار دیگری در پیش گرفت.

حداقل انتظار این بود که در ترکیب کابینه و یا عرصه مدیریت ارشد دولت از افکار و یا نیروهای اصلاح‌طلب استفاده کند که این امر روی نداد و ایشان راه دیگری را رفتند. اصلاح‌طلبان ضمن حمایت از دولت روحانی، منتقد او در عرصه سیاسی و اقتصادی هستند. روحانی اگر می‌خواهد به نوعی رودست‌زدن به اصلاح‌طلبان را جبران کند، باید این مهم را در عمل نشان دهد و کابینه خود را در راستای مطالبات مردم و عمده هواداران خود ترمیم کند.

* سخنگو و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی

  • نویسنده : اسماعیل گرامی‌مقدم*
  • منبع خبر : روزنامه آرمان