شورای مرکزی حزب اعتمادملی پس از برگزاری نخستین جلسه شورای مرکزی جدید این حزب و انتخاب ارکان رسمی بیانیه ای را صادر کرد.

به گزارش سایت رسمی حزب اعتمادملی،متن کامل این بیانیه در ادامه آمده است:

نگاهي گذرا به تاريخ تحزب در ايران قبل و بعد از انقلاب اسلامي نمايشگاهي از توفيقات مقطعي و ناكامي‌هاي دنباله‌دار احزاب است. بررسي چرايي اين ماجراي تلخ تحقيقا از حوصله اين مقال فراتر است و بايد در جايگاهي شايسته به فراخور ارزش علمي و تاريخي‌اش بررسي شود.

 

حزب اعتماد ملي در برهه‌اي از تاريخ انقلاب شكل گرفت كه سپهر سياسي و تشكيلاتي ايران دچار تلاطم و تغيير بود. اختلاف‌نظر‌هاي گسترده در منظومه تعاملات اصلاح‌طلبانه در فرآيند انتخابات ۸۴ و نياز فراگيري كه به درانداختن طرحي نو در عرصه تحزب چهره‌نمايي مي‌كرد، باعث شد تا حزب اعتماد ملي با رويكرد ساماندهي به ناهنجاري‌هاي اين ساحت ظهور كند.

 

هنجارآفريني‌ها و ساختارسازي‌هاي حزبي توسط اعتماد ملي آنقدر استحكام نيافته بود كه در انتخابات ۸۸ تحت تاثير التهابات و تشنجات هدفمند و سازماندهي شده مخالفان سياست‌ورزي قاعده‌مند واقع نشود. وقايع ۸۸ و حوادث پس از آن متاسفانه مدتي فعاليت‌هاي حزب را به محاق برد و حصر دبيركل مظلوم آن همراه با توقيف روزنامه اعتمادملي مي‌رفت كه تلاش مخالفان اين تشكيلات گسترده را به نتيجه برساند. اما هضم و حلم و چاره‌انديشي‌هاي نيروهاي اصيل و فكور اعتمادملي مانع از تحقق اين امر شد و حزب توانست ققنوس‌وار سر از خاكستر سردي و تشتت برآورده در آستانه انتخابات ۹۲ و تلاش و پويش روزآمد اصلاح‌طلبان مبني بر حضور موثر در امر تصميم‌سازي و انتخابگري، نيروهاي اعتماد ملي نيز در سراسر كشور فعال شده و در ستادهاي كانديداهاي موثر و مورد وفاق به ايفاي نقش پرداختند.

 

رويكرد موثر و تشكيلاتي حزب در اين مرحله انگيزه بازسازي و فعاليت حزب در دوره جديد را بيش از پيش افزايش داد. به نحوي كه در مدتي كوتاه اكثر دفاتر حزبي در سراسر كشور به ساماندهي نيروهاي موجود و جذب اعضاي جديد پرداختند. حزب از اين مرحله به بعد به صورت جدي در مناسبات و تعاملات سياسي، ملي و منطقه‌اي وارد شد تا آنجا كه در چند انتخابات پس از آن مثل مجلس دهم و شوراهاي اسلامي پنجم در كنار ديگر همفكران و همتايان خويش در اردوگاه اصلاحات منشا خدمات و نقش‌آفريني‌هاي ماندگاري شد.

حضور نمايندگان حزب اعتمادملي در مجلس شوراي اسلامي، شوراهاي شهر تهران و مراكز استان‌هاي كشور و نيز انتخاب شهردار پاكدست و تواناي تهران از ميان مجموعه شوراي مركزي حزب تماما حكايت از حضور معنادار و موثر اين حزب در منظومه سياسي و حزبي ايران دارد. در اين مسير البته توفيقات حاصله با مشكلات و مصائب متنوعي نيز همراه بود كه برخي از آنها بيروني و بعضي متاسفانه درون خانوادگي بودند. مشكلات و اختلافاتي كه اگر تدبير دبيركل محصور و شجاع حزب نبود، چه‌بسا احتمالاً به متلاشي شدن جزب اعتمادملي منجر مي‌شد.

 

همچنان كه گفته شد اين مرحله از عمر اعتمادملي با تدبير دبيركل و اعضاي فهيم و فكور شوراي مركزي و ديگر اعضا و هواداران حزب و به لطف خداوند با پشت سر گذاشتن دو كنگره در فاصله‌اي كوتاه روند تغيير و تحولات قانوني را طي كرد و اينك اعضاي شوراي مركزي حزب انتخاب شده‌اند. شورايي كه نام كروبي بر تارك آن مي‌درخشد و در اولين جلسه شورا تمامي اعضا به دبيركلي مجدد «مهدي كروبي» راي دادند.

 

اين شورا كه امروز اولين جلسه‌اش را در دفتر مركزي حزب برگزار كرد با رويكرد چابك‌سازي و جوان‌گرايي و نيز استفاده مناسب از ظرفيت زنان و اقوام و مذاهب تشكيل شد و به لطف حق چهره‌هاي درخشاني از تمامي جوامع هدف در آن حضور دارند.

جلسه امروز البته پس از انتخاب دبيركل محترم به اتفاق به انتخاب قائم‌مقام – الياس حضرتي – سخنگو (اسماعيل گرامي‌مقدم) و روساي دفاتر پنجگانه حزب نيز پرداخت و آقايان

– دكتر سيدرضا نوروززاده به عنوان رييس دفتر اقتصادي

– دكتر سيدرحيم ابوالحسني به عنوان رييس دفتر سياسي

– دكتر رئوف قادري به عنوان رييس دفتر اجتماعي

– دكتر نصيري قيداري به عنوان رييس دفتر فرهنگي

و دكتر محمد جليليان به عنوان رييس دفتر حقوقي برگزيده شدند.

بديهی است درخشش حزب و دبيركل محترمش در عرصه‌هاي مختلف مي‌تواند موضع‌گيري‌هاي متفاوتي را در پي داشته باشد از جمله مواضع ناپخته و نسنجيده دبيركل حزب موتلفه اسلامي و يا سخنان قابل تأمل يكي از روحانيون وابسته به جامعه روحانيت مبارز تهران كه اگر براي ايشان مايه فخر و مباهات نباشد كه نيست براي تشكل متبوع ايشان اسباب وهن و شرمندگي امروز و فرداي تاريخ روحانيت شيعه مي‌گردد. شوراي مركزي حزب اعتمادملي عزم راسخ بر آن است كه كمافي‌السابق در مسير تحقق آرمان‌هاي انقلاب اسلامي و تفكر و انديشه امام راحل گام بردارد و براي دستيابي به آن اهداف و آرمان‌هايي در بستر قانون و عمل شفاف سياسي حامي حقوق سياسي و اجتماعي ملت ايران باشد.

به اميد حق

شوراي مركزي حزب اعتماد ملی