اعتماد ملی: امین جمیل رییس جمهور اسبق لبنان و عضو گروه ۱۴ مارس جان باختن حجاج ایرانی در فاجعه منا هنگام رمی جمرات در روز عید قربان را تسلیت گفت.

اعتماد ملی: جمیل روز دوشنبه در تماس تلفنی با محمد فتحعلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان با ملت و دولت ایران ابراز همدردی کرد.
رییس سابق حزب کتائب با استفسار آخرین وضعیت غضنفر اصل رکن آبادی سفیر سابق ایران درلبنان که همچنان نام او در فهرست مفقودان این فاجعه دردناک قراردارد، گفت: امیدواریم به زودی اخبار خوشحال کننده ای در باره این دوست عزیز دریافت کنیم.
رکن آبادی از سال ۲۰۱۰تا ۲۰۱۴میلادی سفیر ایران در لبنان بوده و نقش زیادی در این کشور برای آشتی گروه های مختلف لبنانی ایفا کرده است .
وی سال ۲۰۱۳میلادی از یک عملیات انتحاری گروه تروریستی تکفیری گردان های عبدالله عزام به سرکردگی ماجد الماجد تروریست سعودی علیه سفارت ایران در بیروت جان سالم به در برد.

فاجعه منا پنجشنبه هفته گذشته و همزمان با روز عید قربان و هنگام حرکت زائران برای رمی جمرات بر اثر سوء مدیریت و بی کفایتی مسوولان سعودی رخ داد.
شبکه سعودی العربیه مدعی شده است که سفیر سابق ایران در لبنان ، اصلا وارد عربستان نشده است.
مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ادعای برخی رسانه ها را مبنی بر اینکه غضنفر رکن آبادی دیپلمات ایرانی با نام دیگری و از راه غیر رسمی وارد عربستان شده است، شتاب زده خواند و افزود: ایشان با گذرنامه عادی خود عازم سفر حج شده اند و اطلاعات دقیق گذرنامه مربوط به همه حجاج و از جمله وی در اختیار مراجع رسمی دولت سعودی می باشد و از این رو هیچگونه شائبه ای در خصوص اطلاعات و جزییات مربوطه و نحوه ورود وی به کشور عربستان وجود ندارد.
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: پاسپورت عادی آقای غضنفر اصل رکن آبادی همکار ما در وزارت امور خارجه ممهور به مهر روادید حج است و طبق اطلاعات واصله در شرایط کنونی به دلیل لزوم ارایه مدارک هویتی همه مفقودان، سوابق ایشان نیز که در فهرست اسامی مفقودان واقعه منا می باشند، در اختیار مقامات سعودی قرار گرفته و خبرسازی های موجود در خصوص این موضوع نادرست و ناشی از اغراض و اهداف دیگر است .
در فاجعه دردناک منا در مجموع بیش از دو هزار زائر جان خود را از دست داده اند و به تایید منابع خبری بیش از این تعداد نیز مجروح شده اند.
براساس آمارهای پالایش شده، تاکنون ۱۶۹ ایرانی در فاجعه منا کشته و ۴۶ نفر مجروح و بستری شده اند و ۲۹۸ نفر هم مفقود هستند.