در اولین مورد از سلسله رای گیری های ایالتی برای تعیین نامزد هر حزب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سناتور تد کروز در میان جمهوری خواهان برنده شده است. در حزب دموکرات، نتیجه مقدماتی رای گیری حاکی از آن است که هیلاری کلینتون با اکثریتی بسیار اندک از برنی سندرز پیشی گرفته است. کلینتون گفته […]

در اولین مورد از سلسله رای گیری های ایالتی برای تعیین نامزد هر حزب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، سناتور تد کروز در میان جمهوری خواهان برنده شده است. در حزب دموکرات، نتیجه مقدماتی رای گیری حاکی از آن است که هیلاری کلینتون با اکثریتی بسیار اندک از برنی سندرز پیشی گرفته است.

کلینتون گفته است که نتیجه به دست آمده باعث شد تا “نفس راحتی” بکشد.

سناتور تد کروز، از حزب جمهوریخواه روز دوشنبه توانسته است در نخستين گام انتخابات رياست جمهوری آمریکا، در انتخابات مقدماتی در ايالت آيووا، رقبای هم حزبی‌ خود را پشت سر بگذارد.

به گزارش «سی ان ان» در انتخابات انجمن‌های محلی ايالت آيووا برای حزب جمهوریخواه و با شمارش بیش از ۹۹ درصد آرا، تد کروز با ۲۸ درصد آرا رقبای خود را پشت سر گذاشت. دونالد ترامپ، نامزد جنجالی حزب جمهوریخواه با ۲۴ درصد در رتبه دوم قرار گرفته است.

در حالی دونالد ترامپ در انتخابات انجمن‌های محلی ايالت آيووا دوم شده است که پیش از ان اکثر نظر سنجی ها از پیشتازی او حکایت داشتند.

سناتور مارکو روبیو نیز توانست با ۲۳ درصد آرا در انتخابات انجمن‌های محلی ايالت آيووا رتیه سوم را کسب کند.

بن کارسون، جراح بازنشسته نیز با کسب ۹ درصد آرا چهارم شده است.

در رقابت های مقدماتی حزب دموکرات فاصله هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق و سناتور برنی سندرز بسیار اندک است.

دیگر نامزد دموکرات ها مارتین اومالی فرماندار سابق مریلند میزان بسیار کوچکی از آرا را به دست آورد و شخصا مبارزات خود را به حالت تعلیق درآورده است. در میان جمهوری خواهان هم مایک هاکبی پایان مبارزاتش را اعلام کرد.

نظرسنجی های پیش از شروع رای گیری نشان می داد که دونالد ترامپ به فاصله کمی از سناتور تد کروز پیش است اما هر دو فاصله زیادی با بقیه جمهوری خواهان دارند. با این حال این پیش بینی درست از کار در نیامد و به علاوه عملکرد سناتور روبیو هم خیلی بهتر از پیش بینی ها بود.

برندگان رقابت های مرحله مقدماتی احزاب جمهوری خواه و دموکرات که تا چند ماه دیگر ادامه خواهد داشت، در ماه نوامبر به عنوان نامزدهای دو حزب به مصاف هم خواهند رفت تا رئیس جمهور بعدی آمریکا مشخص شود.

میزان مشارکت جمهوری خواهان در انتخابات آیووا کم سابقه توصیف شده است.

رای گیری آیووا در ساعت هفت بعد از ظهر دوشنبه به وقت محلی (۰۱:۰۰ صبح سه شنبه به وقت گرینویچ) شروع شد و مبارزات تا آخرین لحظه ادامه داشت.

انتخابات آیووا کلیدی محسوب می شود چون پیروزی در آن می تواند سکوی پرش بلندی برای برندگان شود.

هواداران نامزدهای اصلی در آیووا دلایل متفاوتی برای حمایت از آنها دارند.

سوزان وود که از نامزدی کروز حمایت می کند این سناتور اهل تگزاس را سیاستمداری توصیف کرد که “می داند چه طور از ارزش های بخش محافظه کار جامعه دفاع کند”، و به مواضع او در مورد حق داشتن سلاح و مذهب اشاره کرد.

برای جولیان ریون، هنرمند و موعظه گر که برای دونالد ترامپ کمپین می کند، گفت او “شهامت لازم برای مقابله با چالش هایی که موجودیت ما به عنوان یک تمدن غربی را تهدید می کند دارد.”

مایک بیتس از هواداران برنی سندرز گفت “او رای دهندگان جوان را به هیجان آورده و مثل پدربزرگی است که آدم را درک می کند.”

جون پینل که از هیلاری کلینتون حمایت می کند گفت که وزیر سابق خارجه می تواند “شخصا تقلایی که هر زن در زندگی تجربه می کند را درک کند.”

در سیستم انتخاباتی غیرمعمول آیووا اعضای حزب در خانه های خصوصی، مدارس و ساختمان های دولتی جمع می شوند و رای گیری می کنند.

انتظار می رود نتایج ظرف چند ساعت روشن شود. خبرنگاران می گویند که در انتخابات گذشته شمار قابل توجهی از مردم آیووا فقط در روز آخر به تصمیم رسیدند.

جورج دبلیو بوش، ۱۶ سال قبل، آخرین جمهوری خواهی بود که پس از پیروزی در آیووا به ریاست جمهوری هم رسید.

پس از آیووا ۴۹ ایالت دیگر در مرحله مقدماتی برای تعیین نامزد هر حزب رای خواهند داد اما همه آنها نقش مهمی نخواهند داشت.

نامزد هر حزب در تابستان مشخص خواهد شد.