اعتماد ملی: دكتر سيد داوود آقايي استاد روابط بين‌الملل دانشگاه تهران است.  او يكي از اساتيد مطرح روابط بين‌الملل و داراي تاليفاتي چون سياست و حكومت در عربستان سعودي، نقش و جايگاه شوراي امنيت در نظم نوين جهاني، تهران و روابط متقابل ايران و سازمان‌هاي بين‌المللي است. به گزارش اعتماد ملی دكتر آقايي در مصاحبه […]

اعتماد ملی: دكتر سيد داوود آقايي استاد روابط بين‌الملل دانشگاه تهران است.  او يكي از اساتيد مطرح روابط بين‌الملل و داراي تاليفاتي چون سياست و حكومت در عربستان سعودي، نقش و جايگاه شوراي امنيت در نظم نوين جهاني، تهران و روابط متقابل ايران و سازمان‌هاي بين‌المللي است.
به گزارش اعتماد ملی دكتر آقايي در مصاحبه با روزنامه آرمان در پاسخ به این سوال که تهدید داعش علیه ایران تا چه حد جدی است گفت: اصول و مباني شكل‌گيري داعش با هدف مقابله با تشيع در منطقه خاورميانه بوده و از ابتداي شكل‌گيري اين گروه تروريستي تاكنون اين هدف دنبال مي‌شده است. در شرايط كنوني نيز يكي از اهداف بزرگ داعش ضربه زدن و آسيب رساندن به كشورهاي شيعه‌نشين مانند ايران، عراق، سوريه و حتي لبنان است.
او گفت: به همين دليل اگر داعش به اروپا حمله مي‌كند يا اينكه ايزدي‌ها را در عراق قتل‌عام مي‌كند همگي در حاشيه هدف اصلي آنها كه مبارزه با تشيع است صورت مي‌گيرد. يكي از برنامه‌هاي مهم داعش حمله تروريستي به ايران به عنوان مركز شيعه در منطقه خاورميانه بوده است. داعش از ابتداي شكل‌گيري خود تلاش‌هاي زيادي را براي نفوذ در خاك ايران انجام داد اما هيچ‌گاه به نتيجه مطلوب دست پيدا نكرد.
آقایی گفت: مساله ديگري كه سبب جدي‌تر شدن تصميم داعش در مقابله با ايران شده است حمايت ايران از دولت عراق و سوريه و مبارزه با داعش در اين دو كشور بوده است. داعش مدت‌هاست به دنبال حمله تروريستي به ايران و ضربه زدن به ايران بوده است. به تازگي يكي از نمايندگان مجلس عنوان كرده كه دستگاه امنيتي ايران از ابتداي شكل‌گيري داعش تاكنون در حدود۱۵۰عمليات تروريستي داعش عليه ايران را خنثي كرده است. اين مساله نشان مي‌دهد كه داعش براي ايران برنامه‌ريزي تروريستي انجام داده و به دنبال ضربه زدن به ايران است.
استاد روابط بين‌الملل دانشگاه تهران گفت: با اين وجود قدرت سيستم‌هاي امنيتي و اطلاعاتي ايران مانع از اين مساله شده كه داعش بتواند به اهداف تروريستي خود در ايران دست پيدا كند. مهم‌ترين كاري كه داعش مي‌تواند در مقابل ايران انجام دهد برهم زدن نظم رواني جامعه ايران است تا به اين وسيله افكار عمومي مردم ايران را متوجه اقدامات خود كند. در نتيجه داعش تلاش مي‌كند با شايعه بمب‌گذاري يا تهديدهاي تروريستي آرامش رواني جامعه را به هم بزند.