الیاس حضرتی، قائم‌مقام حزب اعتماد ملی با حضور در شهر قم و دیدار با دبیر و اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی استان قم، با بیان اینکه باید در حزب به سمت احیای فضیلت‌های فراموش‌شده برویم، گفت: باید با حفظ اصول که خط امام است، بر اساس نیاز مردم و نیازهای زمان فعلی که مسئولیت‌های جدید به عهده ما می‌گذارد، فعالیت کنیم. 

به گزارش سایت رسمی حزب اعتماد ملی، شب دوشنبه اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی استان قم میزبان قائم‌مقام، رئیس کمیته مناطق، سخنگو و دو عضو شورای مركز حزب اعتماد ملی بودند.

در ابتدای این جلسه، حجت‌الاسلام محمد کمره‌ای دبیر اعتماد ملی استان قم به تشریح وضعیت و فعالیت‌های حزب در قم پرداخت و گفت: بعد از پشت سر گذاشتن بحران‌ها، حزب در استان قم هم روی ریل افتاده و با توجه به حضور افراد شاخص در شورای مرکزی، اعتماد ملی دارای جایگاه ویژه و تاثیرگذار در استان است. در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ نماینده اعتماد ملی مسئول ستاد اصلاح‌طلبان و قائم مقام ستاد آقای روحانی در استان قم بود. در انتخابات اخیر خانه احزاب نیز بنده به‌عنوان نماینده حزب، با ۱۴ رای از ۱۸ رای، در خانه احزاب حضور یافتم که نشانگر تاثیرگذاری حزب است. امیدوارم با آزادی دبیرکل بتوانیم فعالیت‌ها را با قدرت بيشتر ادامه بدهیم.
در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام احمد‌پور، خانم بهرامی، محمود دُردکشان، محمد انصاری، و رضا خسروی به بیان نقطه‌نظرات خود درباره شرایط فعالیت حزب و وضعیت سیاسی و اقتصادی حزب پرداختند. بهرامی در این نشست به موضوع ساماندهی اقتصادی و کارآفرینی در حزب پرداخت و گفت: باید برای کادرسازی به فکر کارآفرینی و فعالیت اقتصادی نیز باشیم. ما نمی‌توانیم برای همه نیروهایمان کار درست کنیم اما می‌توانیم با کارآفرینی درون تشکیلات نیروها را جذب و حفظ کنیم.
زارعی به فشارهایی که به اصلاح‌طلبان برای فعالیت وارد می‌شود اشاره کرد و گفت: اگر این فشارها به دوش طرف مقابل بود چه بسا از دینشان هم دست می‌کشیدند. الان در نیروهای اصلاح‌طلب هم این فشارها بعضا تاثیرگذار است. در صدر اسلام نیروها وقتی تحت فشار قرار می‌گرفتند دست از عقیده و عملشان برنمی‌داشتند و اراده‌شان قوی‌تر می‌شود، اما الان شرایط زمان و مکان باعث می‌شود برخی از ما از مواضعمان عقب بکشیم. ما باید برای حفظ نیروها، ارزش‌هایمان را یادآوری و حفظ کنیم. حجت‌الاسلام احمد‌پور نيز در این دیدار به صدور چک‌های سفید در آستانه انتخابات برای افراد اشاره کرد و گفت: مردم از صدور چک‌های سفید امضا خیلی آسیب می‌بینند. باید از گذشته درس گرفته شود. ایام انتخابات می‌شود و خیلی عجله‌ای می‌آییم از برخی افراد حمایت می‌کنیم و بعد به شدت آسیب می‌بینیم و باعث شکاف جریان اصلاحات از مردم می‌شود. باید دقت بیشتری به خرج دهیم. محمود دردکشان نیز اظهار کرد: در حزبی که رویکردش احیای فضیلت‌های فراموش‌شده است، نیاز به آسیب‌شناسی جدی داریم که چه باید بکنیم. افراد در حزب نباید تحت تاثیر ابزاری شدن نیروی انسانی باشند. از طرفی باید نیروها برای موفقیت و شکست آماده باشند و بینش امنیتی داشته باشند و برای هر شرایطی بینش و آمادگی داشته باشند.
الیاس حضرتی در ادامه با تاکید بر اینکه باید برویم به سمت احیای فضیلت‌های فراموش شده و نمی‌توانیم بخشی از فضیلت‌ها را داشته باشیم، گفت: نمی‌توانیم مثل باد این طرف و آن‌طرف بچرخیم. باید اصولی داشته باشیم. مثل کروبی که بر اساس ارزش‌ها و چارچوبی که دارد حرف می‌زند. ما نمی‌توانیم خط امام و انقلاب را کنار بگذاریم. اینها جزو ارزش‌های ماست.
قائم مقام حزب اعتماد ملی افزود: در حزب اعتماد ملی اینطوز نیست که از بالا چیزی دیکته شود به پایین. از پایین باید دیکته شود. همه باید کمک کنند که چطور حرکت کنیم. آیا باید تکرار مکررات باشد که بقیه احزاب اصلاح طلب می‌کنند یا باید نیار مردم و مشکلات مردم و نیازهای زمان را بشناسیم و مسئولیت جدیدی برعهده بگیریم؟ عمل صالح حزب چیست؟
حضرتی اظهار کرد: چه می توانیم بکنیم؟ اعتماد ملی می‌خواهد برای دراز مدت تئوریش را تنظیم کند؛ در تنظیم این تئوری و استراتژی، همه باید مسئولانه با عنایت به صحبت‌های امام و رهنمودهای شهدا، با توجه به مقتضیات زمان و مکان، عمل كند.
نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خواهش می‌کنم همه مشارکت کنیم و با احساس مسئولیت سنگین، حزب را با اصول مشخص احیا کنیم، افزود: این اصول در تمام بیانیه‌های شاخص حزب تجلی دارد. شما به به عنوان شورای مرکزی استان قم با انگیزه بالا و قوی حضور داشته باشید. ما همه درون یک خانواده هستیم.
حضرتی در پاسخ به سئوالی درباره مسله حصر گفت: درباره حصر یکی از مسئولیت‌هایی که برای خودم پس از حضور در مجلس تعریف کردم مسئله حصر بود. روز انتخابان مردم ریختند گفتند از شما می‌خواهیم کروبی و موسوی را ازاد کنید، گفتم من که مسئول قضایی نیستم که کسی را آزاد کنم اما قول پیگیری می‌دهم. از آن روز با بیست نفر ملاقات کردم. این افراد در حدی تاثیر داشتند. کمیته پیکیری حصر را هم بعد از ۱۵ ملاقات، فعال کردم.

ادامه حضر خسارت براي نظام است
قائم مقام حزب اعتماد ملی توضیح داد: گفتم با توجه به اختیارات این افراد، تدابیری تنظیم کنیم و به تعدادی اجازه رفت و آمد به محل حصر بدهید. اول قبول نکردند و بعد داستان‌های مختلف پیش آمد، الان آقای کروبی هفته‌ای دو ملاقات دارد. آقای موسوی هم افراد سیاسی را قبول نکردند، اما خواهر و برادرشان می‌روند و می‌آیند. برخی اقوام رفت و آمد دارند. بنا این است که فعلا اصل حصر را حفظ کنند، اما نظام نیاز دارد این مسئله حل شود چراکه خسارت برای نظام و اعتبار برای موسوی و کروبی است. رفع حصر باعث وحدت هم می‌شود.
حضرتی همچنین درپاسخ به سئوالی درباره انتخابات، تاکید کرد: ما برای انتخابات ۹۸ و برای انتخاباات ۱۴۰۰ برنامه داریم.
حضرتی درباره انتخابات و حمایت از روحانی نیز گفت: درباره روحانی که گفتند چک سفید دادیم، باید شرایط زمان را تحلیل کنید. سال ۸۸ برخی بهانه پیدا کردند که ریشه خط امام و اصلاحات را برنند. کسی جرات نداشت مجلس ترحیم بگذارد، دعای کمیل عادی نمی گذاشتند. در آن شرایط گفتیم اقای فلانی که کلاس بصیرت می‌گذاری ما هنوز زنده‌ایم. اصلاحات هنوز زنده است.
این نماینده مجلس افزود: کسی را که یک میلیون رای داشت حمایت کردیم بیست میلیون رای آورد. اصلا زمانی نبود که بگوییم فلان شرط داریم. فقط باید خودمان را اثبات می‌کردیم و از شرایط بحراین که کشور دچارش شده بود عبور می‌کردیم. یک عده هنوز زندان بودند، یک عده رفته بودند و شرایط سختی بود. روحانی در دور اول کارش هم بد کار نکرد. اما خب یک سقفی وجود دارد برای کار. اما در مرحله دوم روحانی اشتباهات اساسی کرد و فکر کرد که اگر فرمان را بچرخاند می‌تواند هر دو طرف را داشته باشد. نمی‌دانست هر روز غسل هم بکند نمی‌پذیرندش چون شکل کار را قبول ندارند.
حضرتی با اشاره به اینکه هنوز درباره مسایل اولیه مثل شادی و موسیقی که ۴۰ سال پیش باید حل می‌شد مشکل داریم، گفت: بدبختی است که اگر امام جمعه یک شهر از موسیقی حمایت می‌کند خوشخالی می‌کنیم و ذوق می‌کنیم.

براندازان نظام و براندازان دولت و بی‌عرضگی دولت دست به دست هم داده‌اند
قائم مقام حزب اعتماد ملی افزود: در کنار این، آنچه جای نگرانی و گله دارد، این است که اصلاح‌طلب‌ها باید خودشان را منسجم می‌کردند و مباحث و طرح‌هایشان را برای اداره کشور تدوین می‌کردند اما نکردند. شما که سالها وزیر بودی و اهل مطالعه هم هستی بنشین بنویس، با مردم صحبت بکن. اصلاح طلب‌ها نمی‌توانند ناگهان پشت روحانی را خالی کنند. یک راهش نامه هفتگی درباره اقدامات درست و غلط دولت است و با مردم صحبت کنیم، بگوييم دولت در اين زمينه درست عمل كرد در اين زمينه غلط عمل كرد. اين را هم به دولت بدهيم و هم مردم. ما بايد برای نقدها برنامه هم بدهیم. این کار را اصلاح‌طلب ها نیامدند پای کار اما لازم است برنامه و نقشه داشته باشیم.

مشكل ظريف دولت و واعظي بود نه افراد ديگر
او اظهار کرد: در حال حاضر براندازان تندروی نظام در خارج و براندازان تندروی دولت در داخل، در جاهایی به اشتراک رسیده‌اند و دولت را می‌زنند؛ به اینها بی عرضگی دولت را هم اضافه کنید. شرایط اقتصادی کشور شرایط جنگی است. اما آیا شرایط جنگی را دولت حس می‌کند؟ دولت هیج تفاوتی نمی بیند. ظریف می گوید مشکل من دولت و واعظی است نه افراد دیگر.

 

انتهای پیام

  • نویسنده : مهران فرجی