محمدجواد حق‌ شناس، عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی و نماینده مردم در شورای شهر تهران در یادداشتی به مرگ استاد عزت الله انتظامی اشاره کرده است.   به گزارش سایت رسمی حزب اعتمادملی، متن کامل یادداشت محمدجواد حق شناس در ادامه آمده است: ۹۴ سال زندگی کنی و ۸۰ سال کار هنری پرافتخار را در […]

محمدجواد حق‌ شناس، عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی و نماینده مردم در شورای شهر تهران در یادداشتی به مرگ استاد عزت الله انتظامی اشاره کرده است.

 

به گزارش سایت رسمی حزب اعتمادملی، متن کامل یادداشت محمدجواد حق شناس در ادامه آمده است:
۹۴ سال زندگی کنی و ۸۰ سال کار هنری پرافتخار را در کارنامه‌ات داشته باشی، تمام قله‌های ممکن را فتح کرده باشی و تمام مردم کشورت تو را در خاطر داشته و شهرتت از مرزها هم گذشته باشد، یادگارهایی در خور و میراثی ماندگار به یادگار گذاشته باشی و رفتنت کل مردم سرزمینت را اندوهگین کند، بیش از این مگر ممکن است؟ کلام مگر می‌تواند حق مطلب را برای تمام این قله‌هایی که فتح کرده بیان کند؟
اعداد بازی‌های جالبی دارند. حالا ۸۰ سال از زمانی که نوجوان رعنا و تحصیل‌کرده آن روزها پیش‌پرده می‌خواند تا ارتباط و سحر هنر را در رابطه با مردم کشف کند می‌گذرد، حالا ۷۰ سال از زمانی که این تحصیل‌کرده آکادمیک هنرهای نمایشی اولین بار بازی در سینما را تجربه کرد، می‌گذرد، حالا نیم قرن از زمانی که عزت انتظامی سیاسی‌ترین نقش تاریخ سینمای ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی را بازی که نه زندگی کرد و به خاطر آن اولین جایزه بازیگری تاریخ سینمای ایران را از یک جشنواره معتبر جهانی دریافت کرد، می‌گذرد، حالا ۳۰ سال از «هامون» می‌گذرد و…
بیش از ۵۰ فیلم سینمایی، بیش از ۸۰ نمایش و بیش از ۴۰۰ نمایش تلویزیونی و یک موزه و یک بنیاد فرهنگی و هنری میراث ماندگار مردی است که مردمش او را «عزت سینمای ایران» و «آقای بازیگر» می‌نامیدند.
حافظه تصویری تمام نسل‌های یک قرن اخیر ایران پر از تصاویر نقش‌آفرینی‌های درخشان و اعجاب‌برانگیز عزت‌الله انتظامی است؛ مردی که معنای قله را در تاریخ هنرهای نمایشی ایران تغییر داد و هر بار قله‌ای بالاتر را فتح کرد. مردی که کوشید تاریخ سینمای ایران را در موزه‌ای ثبت و ضبط کند و بنیاد فرهنگی و هنری انتظامی را هم برای مردم ایران به یادگار گذاشت. مردی که یادگارهای زندگی‌اش را پیش از مرگ برای کمک به بیمارستان کودکان به حراج گذاشت. مردی که ماندگاری‌اش در قلب و روح مردمی که عاشقش بودند ثبت شده و قطعا ماندگارتر از سیاستمدارانی است که کوشیدند برای بازی‌های سیاسی خود در روزهای انتخابات عکس خود را در کنار او در دوربین‌ها ثبت کنند، اما چند خط دست‌نویس آقای بازیگر همه‌ی شک و گمان‌ها را برطرف کرد و نشان داد هنر والاتر و ماندگارتر از سیاست است.
ملت ایران حق‌شناسی خود را بارها ثابت کرده است و مراسم خداحافظی آنان با عزت سینمای ایران نیز قطعا یکی از نمونه‌های درخشان در تاریخ را ثبت خواهد کرد. اما شهر او باید نه فقط یک نماد و نشانه و مکان ایستا برای قدرشناسی و ثبت تاریخی او داشته باشد، بلکه باید یک حرکت پویا و جاری را برای تکرار مکرر مردی سر و سامان داد که هنر یک کشور وامدار اوست.
دریغ دیگرم برای جامعه هنری ایران، درگذشت سید ضیاءالدین دری، کارگردان سینما و تلویزیون است که آن هم در همین روز، صحنه‌ی سینمای ما را تنها گذاشت. فقدان این دو نام خاطره‌ساز را به اهالی و علاقه‌مندان سینما و خانواده‌های محترم آن‌ها به ویژه هنرمنده متعهد و ارزنده جناب آقای مجید انتظامی تسلیت می‌گویم.

بر هیچ دلی مباد و بر هیچ تنی
آن‌چه از غم هجران تو بر تن من است (مولانا)

پایان پیام