اعتماد ملی: جلسه شورای مرکزی حزب اعتماد ملی تشکیلات البرز  با حضور محمد جواد حق شناس برگزار شد. به گزارش اعتماد ملی در جلسه شورای مرکزی حزب اعتماد ملی استان البرز محمدعلی پورکریمی دبیر حزب در این استان، ضمن تشکر از حضور دکتر حق شناس به معرفی اعضاء شورای مرکزی و مسئولان کمیته های حزب […]

اعتماد ملی: جلسه شورای مرکزی حزب اعتماد ملی تشکیلات البرز  با حضور محمد جواد حق شناس برگزار شد.

به گزارش اعتماد ملی در جلسه شورای مرکزی حزب اعتماد ملی استان البرز محمدعلی پورکریمی دبیر حزب در این استان، ضمن تشکر از حضور دکتر حق شناس به معرفی اعضاء شورای مرکزی و مسئولان کمیته های حزب پرداخت و سپس گزارش جامعی از فعالیت های حزب پس از احیای دوباره آن در استان ارائه کرد.

او با اشاره به این که مدت زمان زیادی از شروع مجدد فعالیت تشکیلاتی حزب اعتماد ملی در این استان نمی گذرد، گفت: در همین مدت کوتاه حزب توانست خود را بازسازی کند. مسئولان کمیته های حزب شامل روحانیون، فرهنگی و اجتماعی، جوانان، انتخابات، مالی، امور تشکیلات و شهرستان ها، کارگری و بانوان مشخص شده و امید است بتوانند با پتانسیل خوبی که دارند هرچه سریع تر فعالیت هایشان را گسترش دهند.

پورکریمی افزود: دبیر شهرستان نظرآباد که یکی از سیاسی ترین شهرستان های استان البرز است نیز به تازگی انتخاب شده است.

رئیس منطقه البرز حزب اعتماد ملی بعد از تشریح آرایش احزاب و نیروهای سیاسی در استان گفت: حزب اعتماد ملی در شورای هماهنگی استان حضور فعالی دارد و امیدوار است بتواند در جهت انسجام و اجماع اصلاح طلبان مفید واقع شود.

او البته به نقش پاره ای از افراد غیر مسئول خارج از احزاب سیاسی که در روند کار فعالیت احزاب در شورای هماهنگی کارشکنی می کنند اشاره کرد و از مرکزیت حزب خواست با توجه به ساز و کار جدید (شورای عالی سیاست گذاری) در راستای برطرف کردن این مشکل تلاش نمایند.

در ادامه جلسه مسئولان کمیته ها گزارش کوتاهی از فعالیت هایان ارائه دادند.

محمد جواد حق شناس عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی که در این جلسه حضور داشت ضمن تقدیر از فعالیت های صورت گرفته در این استان گفت: یکی از مشکلات مهم کشور نبود سازمان هایی است که امر توسعه را به پیش ببرد. امروزه در دنیا احزاب از مهمترین سازمان های توسعه محور هستند. هیچ کشور پیشرفته ای سراغ نداریم که به وسیله نظام حزبی اداره نشود.بنابراین یکی از ستون های پیشرفت راه اندازی احزاب در کشور است. تحزب در کشور ما امری مسبوق به سابقه است. اما هیچ گاه آن طور که باید و شاید پا نگرفته است چرا که در چهارراه حوادث بوده ایم و  همواره مورد طمع قدرت های بزرگ قرار گرفته ایم.

او گفت: بستر تاریخ که نگاه می کنیم می بینیم احزاب یا اصولاً شکل نگرفته اند مانند دوران رضاخان یا این که بیگانگان و حکومت های مستبد داخلی سعی کردند با نفوذ در احزاب، یا آن ها را فاقد توانایی برای اداره کشور کنند یا به خودشان وابسته نمایند. همان طور که در زمان حکومت کمونیستی، احزاب چپ در ایران زیر نفوذ طرفداران شوروی بودند و احزاب مقابل آن ها نیز عمدتاً توسط تشکیلات فراماسونری اداره می شده است

حق شناس با اشاره به دوران ملی شدن صنعت نفت و فعالیت احزاب در آن دوره گفت: دوره کوتاهی در زمان مرحوم مصدق امید می رفت که احزاب توسعه پیدا کنند ولی چون مسئله ملی شدن صنعت نفت و بحران های قبل و بعد از آن همه وقت او را گرفت، این امر محقق نشد. پس از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ وضعیت بالنسبه همانند دوره رضاخانی می شود و کشور تا دهه ۵۰ با سیستم دو حزبی دست نشانده جلو رفت. در این دوران بقیه احزاب تبدیل به اپوزیسیون شدند تا جایی که در دهه ۴۰ برخی به سمت فعالیت های چریکی رفتند. این ها مجموعه اتفاقاتی است که اجازه نداد حزب در ایران پیش از انقلاب کارکرد های خود را بروز دهد.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: پس از انقلاب احزاب مسیر تندروی را در پیش گرفتند و نهایتاً رابطه شان با نظام نوپای انقلابی به تقابل کشیده شد. دوره جنگ نیز مشکلاتی برای نظام حزبی ایجاد کرد. استعدادها و پتانسیل هایی که باید در قالب احزاب به توسعه کشور کمک می کردند، به ناچار عازم جبهه های جنگ شدند. با پایان یافتن جنگ، عمده نیروهای انقلابی حاضر در جنگ، بازسازی و اداره کشور را عهده دار شدند. بنابراین اغلب نیروهای سیاسی ما که در جنگ خود را شناختند نمیتوانستند رقیب را تحمل کنند و این یکی از دلایل ظهور تمامیت خواهی است.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران افزود: در قضایای سال ۸۸ می بینیم چه قدر خشونت به خرج داده می شود. البته هر دو طرف درگیر در آن قضایا بد عمل کردند. هم معترضان به واسطه خطا در انتخاب راهبردها و هم طرف مقابل به دلیل خشونت و عدم مدارا. اتفاقی که افتاد این بود که همه جز گروه احمدی نژاد متضرر شدند

او گفت: ما در حزب اعتماد ملی برای مدیریت این آسیب جدی، می بایست فعالیت هایمان را در قالب حزب سازمان دهی کنیم و برخوردمان با رقبا، مخالفین و مردم عادی در چهارچوب منطق و قانون باشد

حق شناس با اشاره به فعالیت های حزب اعتماد ملی پس از انتخابات ریاست جمهوری ۹۲، گفت: برای حضور در قدرت عجله نداریم برای نمونه از حزب اعتماد ملی در کرج که دور تازه فعالیت هایش را شروع کرده است، انتظار نداریم اگر سه نماینده در حوزه انخابیش هست یکی را از آن خود کند. باید بتوانیم اقشار بیشتری خصوصاً از نسل جوان جذب کنیم، فرهنگ حزبی را پایه گذاری کرده، برای سال های آینده مثلاً سال ۱۴۰۰ برنامه ریزی داشته باشیم و این مستلزم آن است که با سرعتی مناسب و سری بلند حرکت کنیم تا بتوانیم افق پیش رو و پشت سرمان را ببینیم.

او ادامه داد: حزب اعتماد ملی در استان ها در مرحله و گام اول باید به هم دلی برسند و منسجم و همراه و هم فکر شوند تا موفقیت حاصل گردد. مهم ترین آموزه حزب کار تیمی است و این که اعضاء انسجام فکری داشته باشند و ضعف یکدیگر را پوشش بدهند.

حق شناس گفت: یکی از مشکلات احزاب عمل گرایی بیش از حدشان است و این که صبور نبودند. درست است که فعالیت حزب معطوف به عمل سیاسی است اما این عمل باید بر پایه اندیشه باشد به عبارت دیگر اندیشه متراکم در حزب راهبردها را می سازد، از دل راهبردها تاکتیک ها بیرون می آیند، و تاکتیک ها عمل سیاسی را شکل می دهند. این گونه از عمل سیاسی است که معطوف به نتیجه و پیروزی می شود.