اعتماد ملی: انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با صدور بیانیه‌ای نسبت به حوادث سیاسی اخیر کشور واکنش نشان داد. به گزارش اعتماد ملی، متن این بیانیه به این شرح است: « فَلِذٰلِكَ فَادعُ ۖ وَاستَقِم كَما أُمِرتَ ۖ وَلا تَتَّبِع أَهواءَهُم ۖ وَقُل آمَنتُ بِما أَنزَلَ اللَّهُ مِن كِتابٍ ۖ وَأُمِرتُ لِأَعدِلَ بَينَكُمُ […]

اعتماد ملی: انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با صدور بیانیه‌ای نسبت به حوادث سیاسی اخیر کشور واکنش نشان داد.

به گزارش اعتماد ملی، متن این بیانیه به این شرح است:

« فَلِذٰلِكَ فَادعُ ۖ وَاستَقِم كَما أُمِرتَ ۖ وَلا تَتَّبِع أَهواءَهُم ۖ وَقُل آمَنتُ بِما أَنزَلَ اللَّهُ مِن كِتابٍ ۖ وَأُمِرتُ لِأَعدِلَ بَينَكُمُ ۖ اللَّهُ رَبُّنا وَرَبُّكُم ۖ لَنا أَعمالُنا وَلَكُم أَعمالُكُم ۖ لا حُجَّةَ بَينَنا وَبَينَكُمُ ۖ اللَّهُ يَجمَعُ بَينَنا ۖ وَإِلَيهِ المَصير »
آنچهدر تمامی سال های پس از انقلاب اسلامی، از زبان جنبش دانشجویی در انتقاد صریح و آشکار از برخی نهادها و جریان های قدرت بیان شد اعتراض به رجعت استبدادی است که از همان ابتدای پیروزی نهضت توسط کسانی که اراده ی خود را در تضاد با اراده ی ملت می دیدند کلید زده شد و ما نیز به عنوان بخشی از جنبش دانشجویی در طی این روند تاریخی در برابر این جریان تمامیت خواه سکوت نکرده ایم.

گمان می رفت که انتخابات و سازوکار مردم‌سالاری بتواند ضامن جمهوریت نظام باشد و حضور پیوسته ی مردم تداوم‌بخش این راه گردد. تا مبادا با نادیده گرفتن رای مردم همان راهی پیش گرفته شود که در رژیم طاغوت شاهد آن بودیم.
حرکتی که در انتخابات دوم خرداد تبلور خود را در قامت یک سید روحانی نشان داد بزرگترین پیامش به عنوان یک تجربه ی تاریخی این بود که راه جمهوریت نظام را نباید در تنافر دین و ارزش ها تعریف کرد و نمی توان تحول خواهی را جدا از ذات نظام و جهارچوب ها دانست. از آن روز تا به حال به صورت برجسته‌تری تقابل دو اراده در کشور به نمایش گذاشته شد. یکی اراده ی مردم که با تکیه بر ظرفیت های قانون اساسی و ابزار انتخابات اعمال می شود و دیگری اراده ای است که با انحصار طلبی تمام از هر ابزار قانونی، فراقانونی و امنیتی استفاده می‌کند.

اگر پیام انتخابات ۹۲ عده ای را از خواب بیدار نکرد لااقل انتخابات ۷ اسفند پیام آشکار تری به همراه داشت؛ نتیجه‌ی انتخابات در فضایی که مردم به صندوق‌های رأی اعتماد داشته باشند بیش از آنکه مفهومی در تأیید جریان تحول خواه داشته باشد، بار صلبی بودن نظر مردم در برابر جریان اقتدار گرا را بر دوش می کشد. پیروزی سربازان جریان اصلاح و اعتدال در برابر ژنرال های جریان مقابل در شرایطی که نیروهای اصلی این جریان اجازه ی حضور و رقابت را نداشتند از ناکارایی ابزار رد صلاحیت برای حذف یک جریان حکایت می کند و به صراحت نظر مردم در خصوص رد صلاحیت کنندگان اعلام شد. حال عده ای به جای تأمل در احوال خود، اصلاح مشی های ناثواب و تعظیم در برابر اراده‌ی مردم ادامه ی روند های گذشته را در پیش گرفته اند.

آنچه در خصوص منتخب شهر اصفهان خانم مینو خالقی به وقوع پیوست را نمی‌توان جدا از رفتارهای گذشته تفسیر کرد. حذف کلیه ی آرای یک منتخب امری است که نه تنها در قانون انتخابات وجود نداشته، بلکه بدعتی آشکار محسوب می‌شود. شورای نگهبان می‌باید پاسخ دهد که کدام نوع از روش های ۳ گانه ی طرح شده در قانون انتخابات، در خصوص ابطال آرای ایشان به کار رفته است و بر اساس کدام قانون یا منطق و استدلالی می‌توان از یک برگه‌ی رأی که پنج اسم بر روی آن نوشته شده است، نام یک نفر را حذف کرد. در حالی که هیأت اجرایی انتخابات را مبنی بر نظر شورای نگهبان در تایید صلاحیت ایشان و در مسیر قانونی برگزار کرده است. و اگر آرای ایشان ابطال نشده و رد صلاحیت شده‌اند قانون انتخابات برای رد صلاحیت مهلتی قانونی تعیین کرده که پس از آن رد صلاحیت ممکن نمی باشد از سوی دیگر دلیل ابطال رأی یا رد صلاحیت ایشان مشخص نمی باشد.
دولت مکلف است تا با پای فشاری بر دیدگاه حقوقی خود از تضییع آرای ملت جلوگیری کند. آنچه این مسئله را مهم می سازد جلوگیری از یک ابداع جدید و لگد مال کردن آرای مردم است. امید است با ارجای این مسئله به مسیر قانونی خود در بررسی اعتبار نامه های مجلس حکم قانون در این خصوص مشخص شود.

از سوی دیگر برخی نهاد های نظامی کشور با دخالت در مواضع سیاسی تحت عنوان روشنگری، جایگاه خود را به باد فراموشی سپرده و مبانی مخالفت با دولت فعلی و مجلس منتخب پیش رو را پایه گذاری می کنند. نهاد های نظامی می بایست با احترام به انتخاب مردم، خود را از بازی های سیاسی به دور دانسته تا بتوانند نقش تعریف شده ی خود را به درستی انجام دهند و بر ماست تا بنابر وصیت اکید امام در همین قدم‌های اول در برابر ادامه ی روند دخالت نظامیان در مواضع و دسته بندی های سیاسی مخالفت کنیم.

و از رهبری عزیز تقاضا داریم که به اقتضای نقش قانونی و موقعیت تاریخی خود در جایگاه مورد خطاب امام در وصیت نامه ی سیاسی عبادی امام با رهنمود های خود قوای مسلح تحت فرمان را متوجه پاسداری از انقلاب اسلامی با ابزار توان افزایی دفاعی کنند و آنان را از دخول در امور سیاسی منع کنند.
بازگشت گروه های فشار تحت عنوان حزب الله و پیروی از ولایت فقیه خطر دیگری است که امنیت و آرامش کشور را هدف قرار داده است و عملکرد آنان برای هیچ کس جز ضد انقلاب سودی نخواهد داشت. اخلالگران در مجالس و برنامه های دارای مجوز باید بر اساس قانون مورد برخورد صریح قرار گیرند تا مبادا با گسترش رفتارهای شعبان بی مخ معابانه راه برای اظهار نظر و آزادی بیان بسته شود و کار تا آنجا پیش رود که حتی نماینگان مردم و دولت نیز تحت فشار این گروه ها قرار گیرند و گروه های سرخود هزینه های بیشتری را نظیر حوادث حمله به سفارت عربستان، حادثه ی یاسوج، حمله به علی مطهری و اخلال در برنامه ی دولت را متوجه کشور کنند.

فضای تهدید نه تنها کاری ازپیش نمی برد بلکه ما را در برخورد با قانون شکنان جدی می کند. توصیه می کنیم عده ای به جای خواب و خیال در خصوص تغییر در شیوه ی اداره ی کشور خارج از قواعد جمهوریت نظام و مطرح کردن طرح هایی چون حکومت استانی به رأی ملت تن داده، در غیراین صورت می بایست برخورد شدید مردم را انتظار داشته باشند.
آنچه در این بیانیه مورد اشاره ی ما قرار گرفت تنها بیان چند مورد از خطرهای احتمالی تهدید کننده ی جمهوریت و آزادی مورد نظر در قانون اساسی است لذا انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز ضمن تأکید برلزوم حفظ دست آورد های دو انتخابات ۷اسفند و ۲۴خرداد اعلام می داریم که حاضر به بازگشت از راه طی شده نخواهیم بود و در این راه از پای نخواهیم نشست.

همگان باید به فضای فعلی کشور به عنوان یک فرصت نگاه کنند تا با بهره برداری صحیح از تمامی ظرفیت های قانون اساسی راه برای گشایش درب های بسته ی فعلی گشوده شود. آنچه امروز به عنوان یک رسالت تاریخی بار آن بر روی دوش همه سنگینی می کند ایستادگی مردم در برابر متحجرین و مدعیان دروغین بصیرت است. همگان بدانند که برای رسیدن به این نقطه، بهترین عزیزان و جوانانمان را هزینه تداوم نظام و ارزش های آن کرده ایم. از تحمل حبس ها و حصرها، از رد صلاحیت بزرگانی چون آیت الله هاشمی رفسنجانی و یادگار عزیز امام، از نادیده گرفتنه شدن حقوق اساسی مان در فعالیت های اجتماعی، از ممنوع التصویری پیشگامانمان، از ستاره دار شدن یاران دانشگاهیمان و از هزار داغ بنهفته در دل و آه بغض‌آلود بر لب‌هایمان گذشتیم تا امروز بار دیگر سر افرازانه بگوییم که بر عهد خود با امام شهیدان پایدار بودیم تا میزان رأی ملت باشد و نظام به دست نااهلانی که نتیجه ی مدیریتشان امروز بر همگان مشخص شده است، نیوفتد و در این راه تا پای جان بر عهد خود استوار خواهیم ماند.

« مِنَ المُؤمِنينَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيهِ فَمِنهُم مَن قَضىٰ نحبَهُ وَمِنهُم مَن يَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبديلً »
ادامه ی مسیر روشن است و راه دفاع از ارزش ها و حقوق مردم بی بازگشت است هرچند امروز نیز، حتی با روشن بودن نظر مردم هنوز به قول عزیزمان ما را «نا‌نجیب» می خوانند و در برابر خواست مردم ایستاده اند؛ اما اگر قرار باشد به جرم ایستادگی بر آرمان های اسلام و انقلاب ما را ذبح کنند باز هم از ادامه راه نهضت دست نخواهیم کشید.

و من ا… توفیق
انجمن اسلامی دانشجویان
دانشگاه علوم پزشکی تبریز