اعتماد ملی: شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان میناب به دنبال انتشار گزارشی از صدا و سیما درباره قاچاق در این شهرستان، بیانیه‌ای صادر کرد. به گزارش اعتماد ملی، متن این بیانیه با عنوان «مینا شهر قاچاق نیست» به این شرح است: «متاسفانه صدا و سیما با حرکتی غیر منصفانه که معلوم نبود از کجا و به چه […]

اعتماد ملی: شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان میناب به دنبال انتشار گزارشی از صدا و سیما درباره قاچاق در این شهرستان، بیانیه‌ای صادر کرد.
به گزارش اعتماد ملی، متن این بیانیه با عنوان «مینا شهر قاچاق نیست» به این شرح است:

«متاسفانه صدا و سیما با حرکتی غیر منصفانه که معلوم نبود از کجا و به چه طریق و چرا چنین گزارشی غیر واقعی و با بزرگنمایی تمام از قاچاق در میناب تهیه کرده و در اخبار سراسری به تصویر می‌کشد.

این حرکت یک طرفه ی صدا و سیما به هیچ عنوان واقعی نبوده و برای همه ی مردم میناب جای سوال دارد وقتی کشور ما با مشکلات عمده ی دیگری مواجه است چطور میشود در شهری مثل میناب که مردم دغدغه های بزرگی از جمله مشکل آب دارند صدا و سیما راجب قاچاق گزارش تهیه می‌کند؟

آیا با شرایطی که منطقه ی میناب دارد مثل خشکسالی و کمبود آب و حتی کاهش بسیار شدید آبزیان که کار صیادی را کاملا کساد کرده و دیگر مشکلات میتوان راه تجارت را بر مردم بست؟

آیا می‌توان وارد کردن چند وسیله ی برقی و مواد اولیه ی غذایی که حتی کفاف مصرف خود منطقه را نمیکند میتوان مشکل ساز دانست؟

آیا فعالیت اقتصادی در این حجم بسیار کم را میتوان قاچاق نامید؟
آیا این تجارت مرزی کم دامنه را متوان با قاچاق‌های کانتینری مقایسه کرد؟

آیا راه دیگری برای کار کردن مرزنشینان وجود دارد که به آن بپردازند و از همین فعالیت کوچکی که فقط تامین کننده ی نیازهای روزمره آنها است دست بکشند؟

آیا چنین حجمی از تجارت و واردات که در برگیرنده ی نیازهای خود منطقه است می‌تواند به اقتصاد کشور آسیب بزند؟

جواب این سوالات کاملا مشخص است نه!

پس چرا صدا و سیما چنین موضوع کوچکی را با چنان بزرگنمایی و غلظت به تصویر می‌کشد؟

به نظر می‌رسد باز صدا و سیما به جای اینکه به مشکلات مردم بپردازد به دنبال تامین رضایت عده،ای خواص بر آمده، عده‌ای قلیل که همین اجناس، که مرزنشینان وارد می‌کنند را در سطحی بسیار گسترده و با صدها و هزاران کانتینر وارد کشور می‌کنند. این خواص پایتخت نشین حتی حاضر نیستند مردم مرزنشین نیازهای روزمره خود را خود برطرف کنند می‌خواهند همه مردم به آنها وابسته بوده و جیب‌های خود را پر تر کنند. آنها حتی چشم دیدن پیشرفت مرزنشیان را ندارند و متاسفانه صدا و سیما نیز به آنها در رسیدن به هدفشان یاری می‌رساند.

میناب شهری با قدمت تاریخی طولانی است که اصلی‌ترین شغل مردمان آن در گذشته تجارت و باغداری بوده است، اما اینک با خشکسالی‌های طولانی، کشاورزی و باغات از بین رفته و تنها راه درآمد برای آنها تجارت و شغل‌های وابسته به تجارت است.

تاکید می‌کنیم «میناب شهر تجارت است نه قاچاق»

چنانچه صدا و سیما به‌جای پرداختن به مشکلات و معضلات مردم همچون مشکل آب و اقتصاد و اشتغال به حاشیه‌سازی بپردازد همین اندک بیننده‌ای را که دارد از دست می‌دهد و دیگر ملی بودن آن هیچ موضوعیتی ندارد و کاملا میلی خواهد شد.

متاسفانه با خبر شدیم عده‌ای از نیروهای انتظامی که به آنها حکمی برای مقابل با قاچاق در میناب داده شده می‌خواهند اجناس و لنج‌های مردم را توقیف و با خود ببرند. کاملا مشخص است این حرکت پیامد گزارش نادرست صدا و سیما است و این اولین اقدام بعد از پخش گزارش بوده و انتظار می‌رود چنانچه جلوی این برخوردها گرفته نشود باید به زودی منتظر حوادث تلخ و ناگواری بیشتر و بزرگتری باشیم. کاملا مشخص است عده‌ای که آن گزارش غیر واقعی را تهیه کرده اند به دنبال تکملیل پروژه خود بوده و آن کوتاه کردن دست مرزنشینان از بازار و تجارت محلی و منطقه‌ای است.

ما مردم میناب از تمام مسئولان امر عاجزانه درخواست داریم جهت حل این مشکل کمیته رسیدگی تشکیل داده تا واقعیت‌ها مشخص شود، نه اینکه به واسطه یک گزارش کاملا غلط و بزرگنمایی شده اینگونه با مردم مظلوم و محروم برخود شود.

مردم میناب همیشه مدافع آرمان‌های انقلاب و پیرو ولایت بوده و هستند. ما نگرانیم که برخوردهای غیر منصفانه باعث ایجاد کدورت بین مردم و دولت شود و این به هیچ عنوان شایسته مردم شهید پرور میناب نیست. مجدانه از مسولان محترم درخواست داریم هرچه زودتر جهت برطرف شدن این مشکل و جلوگیری از عمق پیدا کردن و ایجاد شکاف جلوگیری به عمل بیاورند.

شوراي هماهنگي اصلاح‌طلبان ميناب»