اعتماد ملی: همایش تبیین اندیشه های امام خمینی (ره) توسط ستاد بزرگداشت ارتحال امام خمینی (ره) در شهرستان پاکدشت برگزار شد. روز سه شنبه همایش تبیین اندیشه های امام خمینی (ره) در حوزه زنان و خانواده به همّت کمیته بانوان ستاد بزرگداشت ارتحال امام خمینی (ره) شهرستان پاکدشت و با همکاری فرمانداری این شهرستان در […]

اعتماد ملی: همایش تبیین اندیشه های امام خمینی (ره) توسط ستاد بزرگداشت ارتحال امام خمینی (ره) در شهرستان پاکدشت برگزار شد.
روز سه شنبه همایش تبیین اندیشه های امام خمینی (ره) در حوزه زنان و خانواده به همّت کمیته بانوان ستاد بزرگداشت ارتحال امام خمینی (ره) شهرستان پاکدشت و با همکاری فرمانداری این شهرستان در کانون فرهنگ شهدای پاکدشت برگزار شد. در این همایش که با حضور پر شور بانوان شهرستان پاکدشت برگزار شد، برخی مسئولین شهرستان پاکدشت،خانواده معظم شهدا و تعدادی از فعالان سیاسی نیز حضور داشتند.

دکتر سمیه طهماسبی، استاد حوزه و دانشگاه و مسئول شاخه بانوان حزب اعتماد ملی، که سخنران این همایش بود با اشاره به شخصیت والای امام خمینی (ره) او را بزرگ مردی دانست که عظمت و شکوه تاریخی ایران دین بزرگی به او دارد و بسیاری از افراد حیات معنوی و سیاسی خود را مدیون اندیشه ها ، از خود گذشتگی ها و تلاش های آن مرد بزرگ هستند.

وی در ادامه با اشاره به آیه ا ی از قرآن گفت: کلمه طیب مانند درخت پاکی است که ثمره آن به اذن خداوند هر لحظه در حال به بار نشستن است. اندیشه و تفکر امام خمینی (ره) نیز که مبنای حرکت ملت بزرگ ایران قرار گرفت برخاسته از یک قرائت طیب و ناب از مبانی اسلام بوده است. این درحالی است که در زمان حاضر قرائت های غیر عقلانی و خشن از دین، چهره اسلام را در نزد افکار عمومی جهان مشوّش کرده است. قرائت امام خمینی (ره) از دین اسلام اگر به درستی شناخته و ترویج شود، ظرفیت آن را دارد تا ذات اسلام صلح طلب و بشر دوست را به همگان معرفی کند و قرائت های خشونت بار و جنگ طلب را ریشه کن کند. هرچند دشمنان دوست ندارند این چهره رحمانی اندیشه های امام را ببینند اما این رسالت ماست تا تلاش کنیم برداشت درست و ناب از اسلام با رویکرد امام خمینی چه در سطح داخلی و چه در سطح بین المللی به درستی شناخته و تبلیغ شود. برای رواج این اندیشه نیز لازم نیست عملی خلاف عرف بین المللی صورت پذیرد چراکه قرائت صلح طلبانه و آشتی جویانه از دین به سادگی بر دل ها می نشیند چون با طبع و فطرت بشر هماهنگی کاملی دارد.

این فعال حقوق زنان با تأکید بر نگاه ویژه امام خمینی (ره) به جایگاه زنان در عرصه های مختلف جامعه، این نگاه را برگرفته از زاویه نگرش امام نسبت به اسلام دانست و گفت: تفکر امام خمینی (ره) و چارچوب فکری ایشان در حوزه های فقهی، فلسفی و اخلاقی تک بعدی نبوده و جامعیت داشته است؛ لذا می توان بر مبنای اندیشه های ایشان یک الگوی بسیار مناسب برای اداره جامعه در عرصه های مختلف داشته باشیم.

او افزود: در سال ۱۳۴۰ و ۱۳۴۱ که بنا بود آزادی هایی به شیوه غربی به زنان داده شود، امام خمینی یک موضع گیری داشتند که گاهی از روی عمد مورد سوء تفاهم واقع شد. وقتی ایشان گفتند که زنان نیازی نیست در انتخابات شرکت کنند به این دلیل بود که نظام سلطه قصد داشت تا با ابزار کردن زنان و رأی آنها راه را برای اهداف شوم خود هموار کند و گرنه ما می بینیم که از همان سال ۱۳۴۰ تا سال ۱۳۵۷ زنان در کنار مردان در فعالیت های سیاسی و در مبارزات شرکت داشتند و حتی رنج زندان و شکنجه های طاقت فرسا را هم به جان خریدند. ما در تاریخ انقلاب و عرصه های مبارزه شیرزنانی مانند خانم دبّاغ و امثال ایشان داریم که رویه وشخصیتشان نیز مستقیما مورد تأیید حضرت امام (ره) بود. ما حتی می بینیم که امام خمینی (ره) از زنانی که گروه گروه به میدان مبارزه می روند حمایت و تشویق می کنند و خطاب به مردان می گویند که اگر شما آقایان تنها به میدان آمده اید، خانم ها بچه به بغل آمده اند. مرحوم امام خمینی (ره) حتی حضور زنان را مشوّق مردان در میدان مبارزه می دانستند ودر نهایت حضور و مشارکت آنها رادر عرصه های مختلف و کلان تعیین سرنوشت نه یک توصیه ی ساده بلکه یک حق،الزام و تکلیف به حساب می آورند .

طهماسبی با اشاره به آیه مبارک سیزدهم از سوره حجرات گفت: از نظر قرآن جامعه از زن و مرد تشکیل شده است و بنابراین هر دو جنس باید در جامعه حضور فعال داشته باشند همچنان که در طواف خانه ی خدا که از مهمترین عبادات و نمادهای اسلامی است تفکیک معنا ندارد و بر این اساس امام،هیچگاه بر تفکیک جنسیتی مهر تایید نزدند؛ چراکه زن و مرد مسلمان هر دو باید عفّت و نگاه پاک برخاسته از قلب سالم وپاک داشته باشند و تنها در این صورت است که وجه جنسیتی در جامعه کم رنگ شده به خانواده محدود می شود و وجه انسانی و فضایل انسانی محور اجتماع قرار می گیرد. نگاه امام خمینی (ره) نیز دراینباره همینگونه بود.

وی افزود: با انقلاب اسلامی یک تحولّی در جایگاه زنان می بینیم. الگویی مطرح می شود که زنان بتوانند ضمن حفظ نقش تربیتی خود در خانواده، استعدادهایشان را نیز در جنبه های گوناگون شکوفا کنند و به مدارج علمی و مناصب مختلف سیاسی و اجتماعی دست یابند. در مقابل این الگو، دو نگاه مردسالارانه ی مخالف نیز وجود داشت. یکی اندیشه ی مرتجعانه و خودخواهانه که از اساس مخالف حضور زن در جامعه به اسم اسلام بود و زن را به طور کامل در خدمت همسر و فرزندان می خواست و حضور او را در اجتماع عامل فساد معرفی می کرد. نگاه دیگر نیز متأثر از نوع غربی از فرهنگ مردسالارانه بود که زن را کالایی مشترک برای کامیابی جنسی و تبلیغات اقتصادی مصرف گرایانه میدانست و از این جهت به عفّت و نماد آن یعنی پوشش اسلامی وحفظ کرامت زن توجهی نداشت. بدین ترتیب در اوایل استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران مخالفت هایی با تفکر امام خمینی (ره) وجود داشت اما با گذشت زمان اکثریت به این نتیجه رسیدند که این تفکر می تواند به صورت طرحی بین المللی مطرح گردد؛ چراکه امام خمینی (ره) ظلم تاریخی به زنان را نه تنها در ایران بلکه در جهان پذیرفته بودند و هرکس بخواهد کاری برای رفع مظلومیت از زنان انجام دهد ابتدا باید این ظلم تاریخی را پذیرفته باشد.

استاد و مدیر پیشین حوزه علمیه امام جعفر صادق (علیه السلام ) در ادامه احقاق حقوق زنان در صدر اسلام را یکی از ویژگی های محتوایی رسالت پیامبر اسلام (صلّ الله علیه و آله و سلّم) دانست و گفت: ما در تاریخ اسلام الگوهایی مانند حضرت فاطمه ( سلام الله علیها ) و حضرت زینب ( سلام الله علیها ) داریم اما خود ما شیعیان در شناخت این بزرگواران کوتاهی می کنیم ؛ چراکه اگر اندیشه های آنها را بشناسیم هرگز جذب برخی اندیشه های سطحی فمینیستی نخواهیم شد. البته ما منکر امتیازاتی که جنبش های فمینیستی برای زنان کسب کرده است نیستیم اما به آنها انتقاد داریم زیرا که آنها به کرامت زن و تفاوت های فطری زنان و مردان و امتیازاتی که دین اسلام برای زنان در نظر دارد توجه لازم را ندارند.

رئیس شاخه بانوان حزب اعتماد ملی افزود: اگر می خواهیم خانواده قوام و استحکام بیشتری داشته باشد باید ظلم نسبت به زنان را در هر سطحی به ویژه در درون خانواده ریشه کن کنیم. سرمایه گذاری در جهت توانمند کردن زنان یک سرمایه گذاری در جهت توسعه ی پایدار جامعه است. ما جامعه زنان از وضعیت موجود راضی نیستیم . زنان آگاه شده اند که می توانند و حقشان است که مناصب سیاسی و اجتماعی را مانند مردان و بلکه جلوتر از آنان با تلاش بدست آورند. رسالت صداو سیما و مراکز فرهنگی و آموزشی نیز در احقاق حقوق زنان بسیار مهم است. نباید در صدا و سیما فرهنگ خشونت علیه زنان تئوریزه،تقویت و تبلیغ شود. رسالت صدا و سیما و مراکز آموزش عالی این است که با برنامه هایی مردان را تربیت وبه قول رهبری تهذیب کنند تا مصادیق ظلم به زنان را بدرستی بشناسند . باید فرهنگ سازی بشود تا مردان درک کنند که نباید از زنان انتظارات بیجا داشته باشند و نسبت به آنها زور بگویند. از نهادهای اجرایی و قانونگذاری به ویژه مجلس شورای اسلامی نیز که اینک حضور نمایندگان زن در آن جهشی صد در صدی داشته انتظار می رود برای احقاق حقوق زنان بیشتر تلاش کنند و در این راستا با شفاف سازی و تقویت و تنقیح قوانین،موانع موجود را از سر راه بردارند ؛ چراکه تبعیض در لایه های مختلف از جمله خانواده، استخدام در مدیریتها و کسب مناصب سیاسی و… علیه زنان پس از گذشت سی و هفت سال از انقلاب اسلامی دهن کجی به افکار و اندیشه های بنیانگذار آن است.

طهماسبی همچنین با ذکر خاطره ای از شهید بهشتی (ره) گفت: در هنگام تدوین قانون اساسی درباره شرایط نامزد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، از شهید بهشتی نقل شده است که عده ای اصرار داشتند کلمه “مردان” را جایگزین کلمه «رجال» کنند؛ اما ما که پیرو خط فکری امام خمینی (ره) بودیم همان کلمه «رجال» را گنجاندیم تا هم مخالفان را راضی نگه داریم و هم دست زنان را در آینده باز بگذاریم تا برای کسب این منصب سیاسی منع قانونی نداشته باشند؛ زیرا کلمه “رجال” در عربی جمع “رجل” به معنای شخصیت نیز هست و منظور از رجال سیاسی، شخصیت های سیاسی است.
وی ادامه داد: با این همه امروز نیز انحراف از افکار امام خمینی (ره) باعث شده است تا عدّه ای این قانون را هم مانند بسیاری دیگر از قوانین همانطور که دلشان می خواهد تفسیر کنند. امید واریم ساختار فکری مسئولان ما بگونه ای باشد تا با برنامه ریزی های بهتر،بهترین زنان و دختران نخبه ما جذب کشورهای دیگر نشوند.

این فعال سیاسی در پایان ضمن هشدار درباره تحریف افکار امام خمینی (ره) توسط برخی جریان های تندرو و معاند گفت: مراقب باشیم تا مبادا بوسیله سخنان دروغ و برداشت های غلط از افکار امام خمینی (ره) ذهن ما را نسبت به شخصیت ایشان مخدوش کنند. هر کسی که می خواهد با افکار امام خمینی (ره) آشنا شود باید مستقیماً نظرات ایشان را از منابع معتبر و دست اول مانند صحیفه نور آن هم با نگاهی جامه و همه جانبه و در صورت لزوم با توجه به وجه و شأن صدور بخواند و بفهمد؛ چراکه به عنوان مثال امام خمینی (ره) اگر مدام از آمریکا بد گفتند اما زمانی که دانشجویان پیرو خط امام لانه جاسوسی را تسخیر کردند و قصد داشتند تا ساختمان آنجا را به یک وزارتخانه یا سازمان تبدیل کنند، امام خمینی (ره) اجازه ندادند و گفتند که مگر قرار است تا ابد با آمریکا قطع رابطه باشیم؟! همان طور که در حمله به سفارت عربستان نیز رهبری صراحتا با این عمل تندروانه که پیامدها و هزینه هایی هم داشت، مخالفت کردند ، و بحمد الله مسئولان توانستند تصمیم درستی بگیرند.و این قبیل رفتارها نشان می دهد که نباید افرادی به نام امام، انقلاب و رهبری حرکاتی انجام دهند که چهره نظام بد نشان داده شود و برای آن از جیب مردم هزینه های گزافی داده شود.

در پایان این همایش با حضور معاونت سیاسی فرمانداری پاکدشت و برخی دیگر از مسئولین شهرستان از مقام تعدادی از خانواده شهدا و ایثارگران تجلیل شد.