اعتماد ملی: عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس گفت: مردم از حرکت افراطی اصولگرایان و حرکات تفریطی اصلاح‌طلبان خسته شده و به دنبال یک رویکرد اعتدالی می‌گردند و بر همین اساس حرکتی خزنده از هر دو سوی اصولگرایان و اصلاح‌طبان به سوی اعتدال‌ آغاز شده‌است. جواد هروی در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به نقش شورای […]

اعتماد ملی: عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس گفت: مردم از حرکت افراطی اصولگرایان و حرکات تفریطی اصلاح‌طلبان خسته شده و به دنبال یک رویکرد اعتدالی می‌گردند و بر همین اساس حرکتی خزنده از هر دو سوی اصولگرایان و اصلاح‌طبان به سوی اعتدال‌ آغاز شده‌است.

جواد هروی در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به نقش شورای نگهبان در برگزاری انتخابات مجلس دهم در اسفندماه جاری، اظهار داشت: درخصوص ابراز وجود و حضور نمایندگان در انتخابات می‌بایست یک مرجع قانونی و مشروع را داشته‌باشیم تا براساس اطمینان به آن شاهد حضور نمایندگان صالح در انتخابات باشیم و شورای نگهبان هم تا به امروز نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌است.

وی افزود: علی‌رغم قصه پرغصه و پرحدیث تایید صلاحیت‌ها که معمولاً ازسوی کاندیداهای مختلف، به‌ویژه افراد ردصلاحیت شده مطرح می‌شود، چون در قانون اساسی بر جایگاه و نقش شورای نگهبان تاکید شده و مقام معظم رهبری هم بر آن تاکید دارند که تا امروز نیز این رویکرد اسباب بقای این شورا بوده و توانسته جلوی بسیاری از لغزش‌ها را بگیرد، تصور می‌کنم در مقطع کنونی که بحث تایید صلاحیت‌ها مطرح می‌شود، پرداختن به عملکرد شورا به صلاح نیست این مسئله نه به نفع مجلس و دولت است و نه به سود سایر دستگاه‌های نظام.

شورای نگهبان وجاهت و حیثیت خود را با اقتدار حفظ کند

عضو فراکسیون رهروان ولایت اضافه کرد: بر این اساس، وجاهت شورای نگهبان باید حفظ شود و این شورا هم باید وجاهت و حیثیت خود را همچون گذشته با اقتدار نگاه دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال رد صلاحیت گسترده در انتخابات مجلس وجود دارد، گفت: فکر می‌کنم این صحبت‌ها ناشی از حواشی مختلفی است که بر اساس پیش‌بینی‌ها مطرح می‌شود، درحالی که ما باید بر اساس واقعیت‌ها قدم می‌زنیم.

هروی اضافه کرد: در واقع ما همچون بسیار از کشورهای دیگر، شورایی داریم که می‌تواند مرجع تایید صلاحیت‌ها باشد و بر اساس قانون اساسی که همه به آن پایبندیم، این وظیفه را بر عهده شورای نگهبان گذاشته‌ایم. بنابراین مادامی که قانون اساسی از وجاهت برخوردار باشد، شورای نگهبان نیز از وجاهت برخوردار خواهد بود.

نماینده مردم قائنات یادآور شد: تصور می‌کنم، رویکرد کلی جامعه و تحولات اجتماعی که در سال‌های اخیر در بستر جامعه در حال وقوع است، به روشنی نشان می‌دهد که مردم از حرکت افراطی اصولگرایان و حرکات تفریطی اصلاح‌طلبان خسته شده و به دنبال یک رویکرد اعتدالی می‌گردند و بر همین اساس حرکتی خزنده از هر دو سوی اصولگرایان و اصلاح‌طبان به سوی اعتدال‌ آغاز شده‌است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: بر این اساس، حزبی که قرار بود به همت آقای لاریجانی تشکیل شود، بنا داشت در راستای اعتدال‌گرایی فعالیت کند و گروهی از نمایندگان نیز قصد داشتند حرکت جبهه‌ای تحت عنوان اعتدال را آغاز کنند که البته همه این اقدام‌ها فروکش کرده و حتی اگر شاهد ظهور حزب و جریانی تحت عنوان اعتدال نباشیم، باز هم باتوجه به سرخوردگی جامعه از افراط و تفریط، به احتمال قوی در انتخابات بعدی به سمت مجلسی معتدل خواهیم رفت.

آغاز حرکت کلی جامعه به سمت یک جریان اعتدالی

هروی در پایان تصریح کرد: حرکت کلی جامعه به سمت یک جریان اعتدالی در کشور آغاز شده و مردم از دو جبهه اصولگرایی و اصلاح‌طلبی مفرط خسته و ملول‌اند و شما این مسئله را می‌توانید در چشمان مردم و در معالات بازار و زندگی روزمره و صحبت‌ها به راحتی ببینید و متعجبم که چگونه برخی از مسئولان قادر به تشخیص این مهم نیستند.