اسماعیل گرامی مقدم، سخنگو و عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی گفت: جریان اصولگرای تند و پایداری‌ها هر زمانی که پاسخی در مقابل مردم ندارند از فرمایشات مقام معظم رهبری در جهت رسیدن به منافع حزبی و گروهی استفاده می‌کنند. روشن است که در وضعیت کنونی کشور و نارضایتی‌هایی که وجود دارد همچنان مسیر اصلاحات را پیشنهاد می‌کنیم، در این جا باید تاکید کرد افرادی که پیگیر مسیر براندازی هستند اساسا به اصلاحات هیچ اعتقادی ندارند و با هر نوع اصلاحی مخالف هستند.

به گزارش سایت رسمی حزب اعتمادملی، متن کامل گفت وگوی اسماعیل گرامی مقدم، سخنگو و عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی در ادامه آمده است:

 

نامه اخیر وزرا درباره CFT به مقام معظم رهبری را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

جمعی از وزرای کابینه دولت که احساس نگرانی و دغدغه‌ای درباره موضوع ملی دارند و به جهت رفع آن مساله به مقام معظم رهبری رجوع کردند تا این گره‌ای که به مساله CFT و FATF افتاده است باز شود تا با الحاق به این دو کنوانسیون یا طرح قوانین بین‌المللی گام جدیدی در جهت شفاف‌سازی نظام بانکی برداشته شود. در شرایطی که اروپایی‌ها بدون آمریکا در حال ادامه کار با ایران هستند و تاکید می‌کنند که ایران باید به این دو قانون بین‌المللی ملحق شود به نظر می‌رسد که الحاق ایران به این قوانین برای منافع کشور و ملی مفید است تا بتوانیم در ادامه کار با اروپاییان به مشکل برنخوریم. اساسا به لحاظ زیربنایی CFT و FATF منجر به نظام بخشیدن به مسائل مالی و نظام بانکداری کشور می‌شود. طی هفته‌های اخیر شاهد این موضوع بودیم که قوانین و دستورالعمل‌هایی را آقای همتی رئیس کل بانک مرکزی تجویز کردند بر اساس آن تغییراتی در صدور چک و همچنین انتقال پول با شفافیت بیشتری پیگیری شود که مبدأ و مقصد پول روشن باشد. این موضوعات کمکی است در راستای کنار گذاشتن پول‌های کثیف یا به عبارتی جلوگیری از ورود پول‌های کثیف به چرخه اقتصادی کشور. با الحاق ایران به CFTو FATF می‌توان مبارزه جدی با پولشویی داشته باشیم و به نظر می‌رسد که فشارهای بسیاری از سوی برخی از نهادها در مجلس که در راستای عدم تصویب آن در مجمع تشخیص صورت گرفته است و تنها راه گشایش این مساله در اختیار مقام معظم رهبری است. امیدواریم با کمک مقام معظم رهبری از این گرهی که به نظام بانکی و از سوی دیگر ارتباط ایران و اروپا خورده است، گشایشی ایجاد شود.

چرا برخی از پایداری‌ها از نامه وزرا از تهدید به استعفا یاد کرده‌اند؟

جریان پایداری و دلواپسان بیشتر به نظر می‌رسد علاقه‌مند هستند تا کشور در انزوا بسر ببرد و با این توافقات، معاهدات و قوانین بین‌المللی بیگانه باشیم؛ در آن صورت تخاصم میان ایران و کشورهای دنیا بیشتر شود، به همین جهت آنها با برجام هم مخالف بودند. اسرائیلی‌ها و عربستانی‌ها همواره مطرح می‌کردند که آن توافقنامه، توافقنامه بدی است اما شاهد بودید که توافقنامه خوبی بود، چرا که منافع ایران را دربر داشت و به همین جهت آقای ترامپ از آن خارج شد. آقایان دلواپس و پایداری‌ها هم مخالف بودند. در حال حاضر مخالفت آنها توجیهی ندارد مگر آنکه منافعی در این مخالفت‌ها وجود داشته باشد. این مساله بانکداری سالم و بین‌المللی به افرادی آسیب وارد می‌کند که به دنبال پول‌های کثیف هستند و هیچ شخص یا نهادی هم نتواند جلوی رد و بدل شدن این پول‌ها را بگیرد، بسیاری از کشورها به این قوانین بین‌المللی CFT و FATF پیوستند و نظام بانکداری‌شان را از پولشویی پاک کردند. چه ایرادی دارد که ما هم وارد همین قوانین بین‌المللی شویم. به نظر می‌آید این گونه مباحث از سوی دلواپسان بهانه‌جویی است و در نامه وزرا هم موضوع استعفا وجود ندارد و تنها درخواست کمک از مقام معظم رهبری داشتند.

مقام معظم رهبری در فرمایشاتشان مطرح فرمودند که «پمپاژ یاس و نومیدی به جامعه، همان کار دشمن است»، با توجه به بیانات ایشان، چرا جریان اصولگرا و پایداری‌ها با توجه به اینکه همیشه خود را تابع فرمایشات مقام معظم رهبری می‌دانند، با تهمت‌ها و افتراهایشان به جریان اصلاحات باعث ناامیدی در سطح جامعه می‌شوند؟

سوال بحق و بجایی است چرا که جریان اصولگرای تند و پایداری‌ها هر زمانی که پاسخی در مقابل مردم ندارند از فرمایشات مقام معظم رهبری در جهت رسیدن به منافع حزبی و گروهی استفاده می‌کنند. روشن است که در وضعیت کنونی کشور و نارضایتی‌هایی که وجود دارد همچنان مسیر اصلاحات را پیشنهاد می‌کنیم، در این جا باید تاکید کرد افرادی که پیگیر مسیر براندازی هستند اساسا به اصلاحات هیچ اعتقادی ندارند و با هر نوع اصلاحی مخالف هستند. مخالفان اصلاحات ممکن است ذاتا برانداز باشند یا نباشند اما رفتار و کردارشان در راستای براندازان باشد. جریان اصولگرای تند در مقطعی با اسرائیل و عربستان همسو شده و همچنان آنان که می‌گفتند توافق برجام یک توافق بدی است اینها هم در داخل همان بد بودن را مطرح می‌کردند. در حال حاضر چه افرادی قصد دارند تا CFT و FATF تصویب نشود؟ اسرائیل، عربستان و آمریکا به دنبال تصویب نشدن این لوایح هستند تا ایران با اروپا به مشکل برخورد کند و… در حال حاضر هم در داخل کشور اصولگرایان تندرو هم متاسفانه با اسرائیل، آمریکا و عربستان همسو بوده و مخالف تصویب این لوایح در ایران هستند. به هر حال ما در مسیر اصلاح‌طلبی از تهمت‌‌ها و افتراها واهمه‌ای نداریم چرا که اینگونه تهمت‌ها دیگر نخ‌نما شده‌اند و مردم هم خودشان آگاه به مسائل هستند و می‌دانند که چه افرادی در راستای منافع ملی حرکت می‌کنند.

 

  • منبع خبر : روزنامه آرمان