محمدجواد حق‌شناس، رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران و عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی با تکذیب خبرسازی ها در مورد نامگذاری خیابانی به نام مرحوم مریم میرزاخانی اعلام کرد که عدم نامگذاری خیابانی به نام این دانشمند ریاضی به خواست خانواده آن مرحوم بوده است.

به گزارش سایت رسمی حزب اعتمادملی، محمدجواد حق‌شناس، در واکنش به انتساب اظهار نظری کذب به وی در خصوص نامگذاری خیابانی به نام مریم میرزاخانی با ابراز تاسف از این خبرسازی، این خبر را صرفا فضاسازی و شایعه‌پراکنی دانست و گفت: مصاحبه اولیه ای که در خبرها جعل و تحریف شده مربوط به آقای شاکری عضو شورای پیشین است. تاریخ این گفت‌وگو به مرداد سال ۹۶ باز می‌گردد. هر چند که متاسفانه این گفت‌وگو هم تحریف شده است. نام آقای شاکری از گفت‌وگو حذف شده و آنرا در فضای مجازی به صورت گسترده‌ای پخش کرده‌اند. در گفت‌وگو با آقای شاکری در سال ۹۶، سمت «رییس کمیسیون نامگذاری شورا» برای او درج شده بود که در ویرایش تحریف شده آن، شاهد درج «رییس کمیته نامگذاری خیابان‌ها و معابر شورای شهر تهران» هستیم.

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: من چندی پیش در خصوص این خبر جعلی توضیح دادم. ولی متاسفانه هنوز این قضیه ادامه‌دار است. شورای شهر جدید، اول شهریور ۹۶ سرکار آمد؛ در حالیکه تاریخ مصاحبه آقای شاکری در خصوص مرحومه میرزاخانی، در مرداد ۹۶ منتشر شده است.

عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی با اشاره به فرجام نامگذاری خیابانی به اسم مرحومه مریم میرزاخانی، تصریح کرد: ما در همان زمان با پدر مرحومه میرزاخانی صحبت کردیم تا خیابانی را به اسم ایشان نامگذاری کنیم. اما پدر ایشان رضایتی در این خصوص نداشتند. گویا خانم میرزاخانی نیز در زمان حیات‌شان علاقه‌ای به چنین مساله‌ای نداشته‌اند. در نهایت به دلیل مخالفت پدر ایشان، این تصمیم اجرایی نشد.

وی افزود: آقای میرزاخانی در واکنش به نامگذاری اجباری خیابانی به اسم مرحومه میرزاخانی به ما گفت که قدرت شما زیاد است اگر بخواهید این کار را انجام می‌دهید. اما ما با این کار موافق نیستیم و مخالفت خود را نشان خواهیم داد. به همین دلیل شورا هم منصرف شد.

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران گفت: اصل مساله همین موضوع بوده که خانواده ایشان مخالف نام‌گذاری بوده‌اند. در فضای مجازی اینچنین شایعه شده که گویا پدر ایشان درخواستی نداده و آدرسی از منزل ایشان در دسترس نیست. این خبر کذب است و صحت ندارد.

حق‌شناس تصریح کرد: حتی سخنان آقای شاکری هم تحریف شده است. پیشنهاد ابتدایی این طرح توسط آقای مسجد جامعی بود که آقای شاکری در پاسخ به آن گفته بود باید خیابانی مناسب انتخاب شود. حتی بعدها پیگیری کردند که نام خیابانی که نزدیک مدرسه محل تحصیل ایشان در خیابان استاد مطهری بوده انتخاب شود تا به نام ایشان نامگذاری گردد. این خیابان، طوس نام دارد. قرار بود خیابان طوس را به نام ایشان نامگذاری کنند که در نهایت با مخالفت خانواده مرحومه میرزاخانی مواجه شدیم.

وی ادامه داد: در ویرایش تحریف شده، متن اصلی گفت‌وگوی آقای شاکری به گونه‌ای دیگر و به اسم «رییس کمیته نامگذاری خیابان‌ها و معابر شورای شهر تهران» منتشر شده است.  آقای شاکری در آن گفت‌وگو ابراز داشته‌اند که باید خیابان و محل مناسبی را برای این موضوع انتخاب کنیم که این صحبت را تحریف کرده و تغییر داده‌اند.خاطر نشان می‌شود چندی پیش محمدجواد حق‌شناس عضو شورای شهر تهران در واکنش توییتری به شایعه ایجاد شده، فضای ایجاد شده را مصداق «تخریب شورای پنجم» دانست. با این اوصاف هنوز این شایعه در سطح گسترده‌ای و به صورت سازمان‌یافته در حال انتشار است. این در حالی است که بر اساس گزارش خبرگذاری صدا و سیما، مجتبی شاکری رییس کمیته نامگذاری شورای شهر چهارم تهران، سال گذشته گفته بود: قرار شد آقای مسجدجامعی اطلاعات کاملی از محل زندگی پدر میرزاخانی، کسب کند تا نامگذاری هویت محلی نیز داشته باشد.

 

پایان پیام

  • منبع خبر : مردمسالاری