فردین رستمی، عضو حزب اعتمادملی در یادداشتی به بررسی بازی تیم های حاضر در جام ملت های آسیا پرداخت و پیش بینی کرد که جام ملت های آسیا در این دوره شگفتی ساز شود و تیم های صعود کننده به مراحل بالاتر با آنچه که قبل از شروع جام پیش بینی شده بود تفاوت های زیادی داشته باشند.

هفدهمین دوره رقابت های جام ملت های آسیا چند روزی است با تغییراتی نسبت به دوره های قبلی آغاز شده است حضور تیم های درجه دوم آسیایی مانند هند، فیلیپین، فلسطین،لبنان،یمن و… در این دوره باعث شده که  تب و تاب فوتبالی تقریبا همه کشورهای آسیایی را در برگیرد.

قبل از شروع جام انتظار می‌رفت که تیم های مدعی و بزرگ آسیا با توجه به گروه بندی برای صعود از گروه و رفتن به مراحل بالاتر کار نه چندان سختی داشته باشند اما با شروع جام حوادث دیگری رقم خورد.

در بازی افتتاحیه تیم بحرین موفق شد تیم میزبان را متوقف کند هر چند قبل از شروع بازی ها هم مفسران و تحلیل گران اماراتی امیدی به تیم ملی فوتبال این کشور نداشتند و حتی حذف از مرحله گروهی را برای میزبان متصور شدند، اما شکست تیم میزبان در نخستین دیدار کمی دور از ذهن و غیرقابل باور بود.

شگفتی اول مسابقات در جایی رقم که خورد که تیم هند که برای اولین بار در این مسابقات حضور دارد با نتیجه پر گل چهار بر یک تیم تایلند را شکست داد و با توجه به تساوی بحرین و امارات، توانست با قدرت در مکان اول گروه خود قرار گرفت. در پی این باخت سنگین تایلندی ها مربی خود را اخراج کردند.

شگفتی دوم جام را اردن رقم زد و با نتیجه یک بر صفر تیم مدعی و پر ادعای استرالیا را شکست داد نتیجه ای دور از انتظار که با واکنش های تند فوتبال دوستان استرالیایی مواجه شد. تیم  مدعی کرهجنوبی هم با نتیجه ضعیف یک بر  صفر تیم فیلیپین را مغلوب  خود کرد.

این نتایج ضعیف تیم های مدعی قبل از بازی اول تیم ملی ایران باعث شد که یمن حریف سرسخت و قدرتمندی برای کشورمان تلقی شود و با این ذهنیت که تیم های درجه دوم آسیا هم تیم های خطرناک و زهرداری هستند تیم ملی ایران به مصاف یمن رفت. ترکیب تیم ملی متفاوت تر از ترکیب این تیم در جام جهانی بود.تیم ملی که در جام جهانی با دو هافبک دفاعی در بازی میکرد در بازی مقابل یمن  با یک هافبک دفاعی و با ترکیبی هجومی کار را آغاز کرد.

ترکیب هجومی تیم ملی موفق شد در نیمه اول کار را تمام کند و با نتیجه سه بر صفر به رختکن بروند.با شروع نیمه دوم اشتیاق تیم هجومی کیروش فروکش نکرد و با زدن دو گل دیگر و با نتیجه قاطع ‍‍بنج بر صفر موفق شد تیم جنگ زده یمن را شکست دهد و گامی نخست خود برای قهرمانی در آسیا را محکم بردارد.

البته با توجه به این برد پر قدرت نباید حریفان بعدی را دست کم گرفت در این بازی خط دفاعی تیم ملی محک جدی نخورد .

نباید از این نکته نیز غافل بود که در مرحله بعدی این رقابت ها تیم های مدعی به هماهنکی بیشتری خواهند رسید و حریفان جدی تر و سخت تری برای تیم ملی خواهند بود.

به نظر می رسد جام ملت های آسیا در این دوره شگفتی ساز شود و تیم های صعود کننده به مراحل بالاتر با آنچه که قبل از شروع جام پیش بینی شده بود تفاوت های زیادی داشته باشد.

 

*عضو حزب اعتماد ملی

 

  • نویسنده : فردین رستمی*