عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی جزئیاتی از جلسه اصلاح طلبان با رییس جمهوری را تشریح کرد.

به گزارش سایت رسمی حزب اعتمادملی، محمدجواد حق‌شناس در تشریح جزئیات دیدار اخیر اصلاح‌طلبان با رییس جمهوری گفت: اصلاح‌طلبان عصر روز چهارشنبه یازدهم مهرماه جلسه‌ای را با آقای حسن روحانی برگزار کردند که حدود ۲۰ نفر از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب در این جلسه حضور داشتند.

وی با بیان اینکه آقای روحانی در این جلسه گزارشی را درباره شرایط کشور ارائه کرد، گفت: رییس جمهور بر این مساله تاکید کرد که فضای امروز کشور بیش از هر مساله دیگری به اتحاد، یکپارچگی و انسجام ملی نیاز دارد و باتوجه به اینکه اصلاح‌طلبان از ابتدا و در انتخابات حامی آقای روحانی بودند و به هرحال همچنان انتظار می‌رود که این روند حمایت داشته باشد.

حق شناس با بیان اینکه دعوت از چهره‌های اصلاح‌طلب در این جلسه به دعوت خود آقای روحانی صورت گرفته بود، خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری چنین جلسه‌ای از سوی آقای روحانی شنیدن نظرات و انتقادات چهره‌های اصلاح‌طلب بود.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با بیان اینکه موضوعات مختلفی در این جلسه مطرح شد، تصریح کرد: بخشی از این جلسه به این مساله پرداخته شد که انتظار می‎رفت چنین جلسه‌ای زودتر از این با چهره‌های اصلاح‌طلب حامی روحانی برگزار شود. همچنین درباره وعده‌هایی که روحانی در ایام انتخابات داده بود، صحبت شد که توقع می‌رفت آقای روحانی متناسب با شعار‌های انتخاباتی که دادند، به وعده‌هایی خود عمل کنند و جامعه اصلاح‌طلب انتظار دارد که به خواسته‌های آنان توجه شود.

حق شناس خاطرنشان کرد: مساله‌ای دیگری که در این جلسه مطرح شد، این بود که اصلاح‌طلبان به آقای روحانی اعلام کردند که احساس انفعال در دولت وجود دارد و به نظر می‎رسد در برخی از حوزه‌ها مسائل رها شده‌اند که این مساله قابل قبولی نیست و این مساله لزوم مشورت با صاحب‌نظران را می‌طلبد.

عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که اصلاح‌طلبان در این جلسه مطرح کردند این بود که انتظار می‌رفت در دوره دوم ریاست جمهوری حسن روحانی باتوجه به فضایی که شکل گرفت همراهی‌های بیشتری با اصلاح‌طلبان صورت می‌گرفت، اما متاسفانه آقای روحانی نسبت به حامیان خود آنگونه که باید توجه نمی‌کنند که در صورت تداوم این امر به نوعی ما شاهد ریزش سرمایه اجتماعی در جامعه اصلاح‌طلبان خواهیم بود.

عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی تصریح کرد: اعتماد مردم مهمترین شاخصه سرمایه اجتماعی است که این موضوع در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت چراکه لازمه افزایش اعتمادعمومی حضور مستقیم مسئولان در میان مردم است، در نتیجه آقای روحانی و وزرا باید وقت بیشتری را برای مردم بگذارند، از طرفی باید به وعده‌هایی که به مردم  داده‌اند، توجه کرده و برای تحقق آنان تلاش کنند.

وی ادامه داد: وعده‌هایی که شاید مربوط بخشی از آنان به حوزه سیاسی مانند مشکلاتی که در مراودات با رئیس دولت اصلاحات است، از جمله نگرانی‌هایی است که وجود دارد.

حق شناس درباره وضعیت وزارتخانه‌های بدون وزیر تصریح کرد: در این جلسه به وضعیت وزارتخانه‌ها هم اشاره شد و بر این امر تاکید شد که افرادی باید در وزرتخانه‌ها انتخاب شوند که مصداق کارآمدی و توانمندی سیستم و دولت باشند، اما رئیس‌جمهور در پاسخ به این انتقادات مطرح کرد که دستش در این زمینه باز نبوده است.

وی ادامه داد: یکی از مسائلی که آقای روحانی به آن اشاره کرد انتخاب وزرای زن بود که رئیس‌جمهور اعلام کرد علاقه‌مند بوده است در دوره اول حداقل دو وزیر زن داشته باشند، اما با ممانعت روبرو شدند و طبیعتا اعلام کردند که به دنبال افزایش تنش نبودند و به همین دلیل سعی کردند که از این مساله عبور کنند که مشکلی در فضای کاری دولت پدید نیاید.

حق‌شناس یکی از محوری‌ترین مسائل این جلسه را  مشکلات اقتصادی و نوسانات ارزی دانست و خاطرنشان کرد: آقای روحانی اعلام کردند که این مشکلات به نقد عملکرد دولت برنمی‌گردد و از اقدامات خود در زمینه کاهش نرخ تورم و افزایش شاخص رشد گفتند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی با بیان اینکه تاثیرات متقابل نوسانات ارزی بر مسائل معیشتی مردم یکی از مباحث اصلی این جلسه بود و اظهار کرد: آقای روحانی در این جلسه اعلام کردند که در خیلی حوزه‌ها کار شده است، اما گزارش آن باید به مردم داده شود. رئیس‌جمهور در این جلسه خودکفایی کشور درحوزه کشاورزی و کالا‌های اساسی، ارتقا توان صادراتی گازوییل و تلاش برای عدم واردات بنزین را از جمله  موفقیت‌های کشور دانسته و همچنین به افتتاح یازده فاز عسلویه اشاره کردند.

حق شناس با بیان اینکه هیچ گزینه پیشنهادی از سوی اصلاح‌طلبان برای وزارتخانه‌هایی که وزیران آنان استیضاح شده است،  به روحانی نداده‌اند، تصریح کرد: ما پیشنهادی به آقای رئیس‌جمهور نداشتیم، اما آقای روحانی اعلام کردند که فکر‌های خود انجام داده و در اولین فرصت وزرای پیشنهادی را به مجلس معرفی می‌کنند.

وی همچنین به گلایه‌های روحانی از مجلس درباره مخالفت با طرح تفیک وزارتخانه‌ها اشاره کرد و اظهارکرد: من امروز دیداری را با وزیر کشور داشتم به او گفتم که یکی از شاخص‌هایی که دولت‌ها می‌توانند اقتدار داشته باشند و جلوی نابسامانی‌ها را بگیرند، این است تلاش کنند که احزاب حامی تمام قد وارد شد و به هرحال در حمایت از دولت عمل کنند.

حق شناس تصریح کرد: همچنین آقای عارف در این جلسه پیشنهاد کردند که تا کارگروهی از احزاب اصلاح‌طلب تشکیل شود تا این ارتباط مستمر باشد و توصیه‌ها و نقد‌ها ازطریق این کارگروه به روحانی منتقل شود.

 

پایان پیام