اعتماد ملی: فعال‌ زیست محیطی مینابی در حرکتی نمادین  با پوشیدن کفن و خوابیدن در یکی از فروچاله‌های دشت میناب اعتراض خود را به بی توجهی مسئولین در رابطه با بحران در این دشت نشان داد. به گزارش اعتماد ملی، عباس زائری که از معلولان و فعالان زیست‌محیطی شناخته شده و عضو شاخه جوانان حزب […]

اعتماد ملی: فعال‌ زیست محیطی مینابی در حرکتی نمادین  با پوشیدن کفن و خوابیدن در یکی از فروچاله‌های دشت میناب اعتراض خود را به بی توجهی مسئولین در رابطه با بحران در این دشت نشان داد.

به گزارش اعتماد ملی، عباس زائری که از معلولان و فعالان زیست‌محیطی شناخته شده و عضو شاخه جوانان حزب اعتماد ملی استان هرمزگان است، پیش از ظهر امروز در نشستی پیرامون دشت میناب، هدف از این اقدام را رساندن صدای “هل من ناصر” مردم میناب به گوش مسئولان ذکر کرد و گفت: با وجود این که مردم میناب به شیوه‌های مختلفی زنگ خطر بحران را به گوش مسئولان رسانده‌اند ولی گویا عزمی برای حل مشکل وجود ندارد.

زائری فجایع فعلی در دشت میناب و روستاهای بخش مرکزی این شهرستان را ناشی از برداشت بی‌رویه آب از منابع زیر زمینی دانست و افزود: برداشت‌های غیر کارشناسانه از منابع آبی زیرزمینی میناب و انتقال آن به مرکز استان بیشترین ضربه به زندگی مردم میناب و طبیعت این منطقه وارد کرده است.

اوهمچنین با بیان اینکه تنها شش درصد از آب انتقالی از میناب برای مصرف شرب مردم بندرعباس است، افزود: مردم میناب با آب شرب بندرعباس هیچ مشکلی ندارند.

این معلول نخبه میناب اظهار داشت: متاسفانه حجم بالایی از آبی که از دشت میناب برداشت می‌شود در فضای سبز، صنایع غرب استان، ساخت و سازها و فروش به کشتی‌های خارجی مصرف می‌شود.

 

زائری افزود: باغات میناب خشک و نابود شده و هر روز تعداد زیادی از احشام مردم با سقوط به درون این فروچاله‌ها تلف می‌شوند.

عضو حزب اعتماد ملی گفت: هر روز که می‌گذرد فروچاله‌های جدیدی در دشت میناب به وجود می‌آید به گونه‌ای که بیش از ۳۰ روستا در میناب در محاصره فروچاله‌ها قرار گرفته است.

زائری با بیان این که فروچاله‌ها هم اکنون به مرکز شهر میناب رسیده است، گفت: هر لحظه ممکن است فاجعه‌ای تلخ و جبران‌ناپذیر در میناب رخ دهد.من با این حرکت می‌خواهم اعلام کنم حاضرم با زنده به گور شدن در فروچاله‌ها جانم را بدهم تا شاید برای حل بحران در میناب چاره‌ای اندیشیده شود.

به گزارش اعتماد ملی بحران آبی خاکی که طی ‌دهه‌های اخیر دامن دشت حاصلخیز میناب را گرفته، وارد فاز تازه‌ای شده‌ که بیش از هر زمانی نگرانی‌ها را در این باب افزایش داده است.

از همین رو به ویژه‌ در ماه‌های گذشته گروه‌هایی از فعالان زیست‌محیطی و اجتماعی برای آگاهی‌رسانی در این مورد و برانگیختن حساسیت‌ها پیرامون این موضوع فعالیت‌های گسترده‌ای را آغاز کرده‌اند اما همچنان مشکلات عدیده ای در میان است.

photo_2015-10-17_23-35-18