شهریار حسین بر، رییس حزب اعتمادملی استان سیستان و بلوچستان در یادداشتی به بررسی ریشه برخی اختلافات در حزب اعتمادملی پرداخت است. به گزارش سایت رسمی حزب اعتمادملی، متن این یادداشت در ادامه آمده است: همیشه در گوشمان می­‌گفتند ما ایرانیان مشکل اساسی با فعالیت های گروهی و تشکیلاتی داشته و داریم. از دوران مشروطه […]

شهریار حسین بر، رییس حزب اعتمادملی استان سیستان و بلوچستان در یادداشتی به بررسی ریشه برخی اختلافات در حزب اعتمادملی پرداخت است.

به گزارش سایت رسمی حزب اعتمادملی، متن این یادداشت در ادامه آمده است:

همیشه در گوشمان می­‌گفتند ما ایرانیان مشکل اساسی با فعالیت های گروهی و تشکیلاتی داشته و داریم. از دوران مشروطه احزاب و گروه ها و ائتلاف ها دچار چالش­‌های بنیادین بودند. احزاب و گروه‌هایی که شکل می­‌گرفتند پشت سر هم دچار اختلافات داخلی شده و منجر به انشعاب می­‌شدند.

عدم پذیرش همکاری و کنار آمدن با دیگران و اصرار بر نظر خود همیشه انسجام گروه‌ها را ناکام گذاشته و منجر به از هم پاشیدن یا انشعاب شده است. از انشعاب شورای فعالان ملی مذهبی از دل نهضت آزادی تا انشعاب گروههای مختلف چپ از دل توده و سازمان ها و گروه های دیگری که در تاریخ معاصر ایران وجود دارد.

داستان حزب اعتماد ملی نیز چیزی شبیه این موضوع بود اما کمی متفاوت تر؛ در سال ۱۳۹۴ آقای رسول منتجب نیا قائم مقام وقت حزب اعتماد ملی برای شرکت در جلسات برنامه ریزی شده حزب در سیستان و بلوچستان به زاهدان سفر کرد. در سخنرانی­‌هایش در هتل استقلال برای جمع اصلاح طلبان استان و همچنین در دانشگاه سیستان و بلوچستان در جمع دانشجویان تاکید و اصرار فراوانی بر اتحاد و همراهی اصلاح طلبان داشت.

اما مدتی بعد تلاش های ایشان برای ورود گزینه های مدنظرشان به لیست تهران ناکام ماند و پس از پایان انتخابات و بدون هماهنگی با دفتر سیاسی و شورای مرکزی به صورت یک طرفه با تعدادی از احزاب کوچک طی بیانیه ای اعلام کرد که از شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان خارج می شود.

اعضای شورای مرکزی از این رفتار یک جانبه او که بدون نظر خواهی از سایر اعضای شورای مرکزی انجام شد شدیدا ناراضی شدند و ضمن ابراز انتقاد نسبت به شورای سیاستگذاری، اعلام کردند برای خروج حزب از شورای سیاستگذاری‌، لازم است شورای مرکزی حزب اعتماد ملی تصمیم گیری کند.

در نهایت در جلسه ای با حضور اعضای شورای مرکزی و روسای استان­ های حزب تعامل و همکاری با گروههای اصلاح طلب با حفظ استقلال حزب مصوب شد و هیئتی به نام هیئت تعامل برای چانه زنی با آقای خاتمی و دیگر اصلاح طلبان تشکیل شد.

آقای منتجب نیا اما بر خلاف نتیجه این جلسه و تصمیم شورای مرکزی و به این دلیل که منتخبان هیئت تعامل با ایشان موافق نبودند در جلسات این هیئت شرکت نکردند و تصمیم به تصفیه حزب از مخالفان دیدگاه و نظر خود گرفتند.

ایشان در اولین اقدام خود حجت نظری را از مسئولیت شاخه جوانان و دانشجویان برکنار کرده و در اقدامی عجیب، کل شورای شاخه را منحل کردند. پس از آن محمد صادق جوادی حصار از اعضای شاخص حزب را به صورت غیرقانونی از مسئولیت استان خراسان رضوی و همچنین کمیته مناطق برکنار کردند. اما در این بین تلاش فراوان برای حذف گرامی مقدم از سخنگویی و ابوالحسنی از ریاست دفتر سیاسی ناکام ماند. منتجب نیا حتی در مقابل پیام شیخ مهدی کروبی از حصر برای برگرداندن افراد به جایگاه­‌های خود و پایان این رفتارها مقاومت کرد و آن را نپذیرفت. این تلاش ها به همدل شدن اکثریت اعضای حزب اعتماد ملی برای قرارنگرفتن در مقابل اصلاح طلبان و سید محمد خاتمی منجر شد.

این اختلافات و تنگ نظری ها ادامه داشت تا در آخر شیخ مهدی کروبی پس از کش و قوس های فراوان با تایید نظر اعضای شورای مرکزی، آقای الیاس حضرتی را به عنوان قائم مقام خود در حزب اعتماد ملی انتخاب کرد. جالب اما این است که تیم آقای منتجب نیا بعد از این موضوع شروع به تلاش برای انحلال حزب کرد.

امیدوارم روزی برسد که درد ما ایرانیان درمان شود و بتوانیم بپذیریم شاید همیشه همه با ما موافق نباشند و بپذیریم که رفتار جمعی و گروهی به معنای پذیرش نظر اکثریت است.