اعتماد ملی: مالكين شهرك زيتون در مجاورت پارک ملی سرخه حصار صبح روز گذشته (یکشنبه ۶ دی) با در دست داشتن اسناد مالكيت خود مقابل وزارت راه و شهرسازی و استانداري تهران گرد هم آمده و اعتراض خود را نسبت به تعویق ۳۰ ساله حل و فصل پرونده زمین های واگذار شده در سال ۶۲ اعلام […]

اعتماد ملی: مالكين شهرك زيتون در مجاورت پارک ملی سرخه حصار صبح روز گذشته (یکشنبه ۶ دی) با در دست داشتن اسناد مالكيت خود مقابل وزارت راه و شهرسازی و استانداري تهران گرد هم آمده و اعتراض خود را نسبت به تعویق ۳۰ ساله حل و فصل پرونده زمین های واگذار شده در سال ۶۲ اعلام کردند.
اعضای تعاوني مسكن مركزي وزارت جهاد كشاورزي، هفته گذشته نیز در مقابل دفتر حقوق شهروندی تجمع کرده و خواستار تحویل زمین معوض یا ثمن آن شدند.
واگذاری شهرک زیتون در دهه ۶۰، توسط وزیر وقت کشاورزی به بخش عظیمی از کارکنان این وزارتخانه صورت گرفت اما در طول سالیان متمادی امکان ساخت و ساز برای آنها فراهم نشده است.
اگرچه به ادعای مسئولین، این افراد متصرف و زمین خوار نیستند بلکه این اراضی به طور قانونی به آنها واگذار و حقوق مکتسبه ایجاد شده است، در طی سال های متمادی برای تحویل زمین معوض یا پرداخت وجه اقدامی نشده است.
معترضین در بیان هدف و انگیزه خود از تجمع مدعی هستند که چون پس از ٣٠ سال انتظار و به اجرا نگذاشتن قانون، احكام قضايي، دستور رهبري و بي توجهي به درخواست مالكين صبرآنها لبريز شده و براي اتمام حجت با دستگاه هاي ذيربط با پرونده شهرك مسكوني زيتون تجمع مقابل استانداري و وزارت راه و شهر سازي دست به این تجمع زده اند.
این تجمع که از ساعت ۱۰ صبح شروع شده، تا ساعت ۳ بعدازظهر ادامه داشته و چون هفته گذشته با ثبت درخواست ساکنین شهرک زیتون در قالب طومار به پایان رسیده است.
هفته گذشته در جریان تجمع این گروه در مقابل دفتر حقوق شهروندی، نیز حشمتی، معاونت منابع انسانی قوه قضاییه، پس از مشاهده مدارك و استماع ادله ارايه شده توسط نمايندگان مالكين ضمن هماهنگي با مقام مافوق خود دستور ثبت طوماراعتراضي مالكين را صادر و اعلام کرده بود که با انتقال مسائل مطرح شده و احكام موجود شخصا گزارشي تهيه و مسئله را پيگيري خواهد کرد.

ماه ها پیش تشکیل کارگروهی به ریاست اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، با حضور وزیر مسکن، وزیر راه و شهرسازی، دادگستری، سازمان حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و استانداری برای حل و فصل مشکل ساکنین شهرک زیتون صورت گرفت و طی جلسه مردادماه ۹۴ ریاست سازمان حفاظت محیط زیست با وزیر راه و شهرسازی قرار شد، سه نقطه در استان تهران به عنوان زمین معوض جانمایی شوند ‌که مسئولیت این اقدام را وزیر راه و شهرسازی و معاون وی عهده دار شدند.
در همین راستا، محمد هادی حیدرزاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در مرداد ماه سال جاری، از ضرورت تحویل زمین معوض به زمین‌داران شهرک زیتون و پیش‌بینی سه نقطه جدید شامل فاز ۸ و ۱۱ پردیس، یک نقطه در پرند و یک نقطه در دماوند برای مالکین این شهرک خبر داد.
محمد تصدیق مقدم، رييس هيئت مديره و مدير عامل شركت زيتون شرق مجري پروژه شهرك زيتون، در مقابل اظهارات فریبا ابتهاج، مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر اینکه مالکان شهرک زیتون سه نقطه معوض را قبول نکردند، می گوید: يكي از مشكلات اصلي همين جاست. سال ها پيش هم پرديس را مطرح کردند که مدير عامل شهر پرديس اعلام کرد آن منطقه خارج از محدوده پردیس است و امکان ارائه هیچ گونه امکانات شهری وجود ندارد.
وی با بیان اینکه که بعد از پيگيري بيشتر متوجه وجود معارض برای اراضی پردیس شدیم، که در جریان آن برخی افراد و سازمان ها ادعاي مالكيت آنجا را داشتند ادامه می دهد: متولیان امر می گویند در اراضی پردیس به صورت سهمی به شما زمین می دهیم و گویا می خواهند به جای٣٠٠٠ متر زمين تفكيك شده، ٤٠٠ متر زمین و امکان ساخت ساختمان چند طبقه را بدهند.
این عضو تعاونی مسکن وزارت جهاد کشاورزی، اظهار می کند: مشكل هميشگی انجام نشدن بحث زمین معوض، نابرابري فوق العاده زياد و زياده خواهي دستگاه هاي اجرايي بوده است.