کنفرانس سوریه در نیویورک با صدور قطعنامه جدیدی از سوی شورای امنیت سازمان ملل به پایان رسید. این قطعنامه فشار بر بشار اسد و گروه‌های اپوزیسیون را برای دستیابی به صلح بیشتر خواهد کرد. پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت درباره سوریه به اتفاق آراء از سوی اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسید. بان […]

کنفرانس سوریه در نیویورک با صدور قطعنامه جدیدی از سوی شورای امنیت سازمان ملل به پایان رسید. این قطعنامه فشار بر بشار اسد و گروه‌های اپوزیسیون را برای دستیابی به صلح بیشتر خواهد کرد.

پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت درباره سوریه به اتفاق آراء از سوی اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به تصویب رسید. بان کی‌ مون دبیر کل سازمان ملل در نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد (۱۸ دسامبر/ ۲۷ آذر) با قرائت متن پیش‌نویس قطعنامه آن را به رای گذاشت و هر ۱۵عضو دائم و موقت شورای امنیت به آن رای مثبت دادند.

این قطعنامه در مقایسه با طرح‌‌های قبلی حاوی پیشنهادهای مشخص و ملموس‌تری است و حامیان دولت سوریه و همچنین کشورهای حامی مخالفان از آن حمایت کرده‌اند.

سازمان ملل امیدوار است این قطعنامه بتواند با ترسیم نقشه راه و آوردن تمامی جناح‌های بحران سوریه بر سر میز مذاکره به زودی آتش‌بس در این کشور جنگ‌زده برقرار کند.

نوزده کشور حاضر در مذاکرات برای تدوین این قطعنامه، که ایران هم در بین آنها است، روز اول سال نوی میلادی را بعنوان روز آغاز مذاکرات دولت و مخالفان در نظر گرفته‌اند و پیش‌نویس قطعنامه حاوی برنامه زمان بندی برای استقرار یک دولت وحدت خواهد بود.

در بیانیه سازمان ملل که به امضای نمایندگان حاضر در نشست رسیده ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ به عنوان تاریخ آتش‌بس در نظر گرفته شده و قرار است یک سال بعد از آتش‌بس انتخابات آزاد برگزار شود.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا که ریاست جلسه شورای امنیت را بر عهده داشت بعد از تصویب قطعنامه گفت: “این تصمیم پیام مشخصی برای همه طرف‌های درگیر در سوریه می‌فرستد که زمان پایان دادن به کشتارها فرا رسیده است. این قطعنامه ستون زیربنایی (برای حصول صلح) خواهد بود چرا که هم اهداف را مشخص و هم زمان‌بندی برای حصول آنها را تعیین می‌کند.”

فرانک-والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان نیز ابراز امیدواری کرد که این نشست بتواند پیشرفتی برای پایان دادن به بحران جاری سوریه ایجاد کند.

مشکل اساسی در مذاکرات نیویورک انتخاب فهرست هیات‌های برگزیده مخالفان سوری بود. سرنوشت سیاسی بشار اسد نیز موضوعی پرچالش بود که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مطرح نشده است.

فرانک -والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان در نیویورک گفت که سرنوشت بشار اسد نیازی نیست در حال حاضر رقم بخورد. وی تاکید کرد که ما برای یک لحظه تصمیم نگرفته‌ایم بلکه در جستجوی راهی طولانی برای استقرار صلح در سوریه هستیم تا بتوانیم آتش بس برقرار بکنیم.

در تنفس بین مذاکرات ناصر جودت وزیر خارجه اردن به خبرنگاران گفت بین کشورهای مذاکره کننده درباره این که کدام گروه‌ها باید تروریستی دانسته شوند اختلاف نظر وجود داشت، تمام این کشورها نظر خود را اعلام کرده‌اند اما تعیین معیار برای تروریستی دانستن گروه‌های درگیر در مراحل بعد انجام خواهد شد.

به نظر می‌رسد فقط در مورد تروریست دانستن گروه داعش و جبهه نصرت اتفاق نظر وجود دارد.
در این بین رسانه ها از اعتراض شدید محمد جواد ظریف به وزیر خارجه اردن برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در لیست گروه های تروریستی خبر داده اند.

بثنیه شعبان یکی از مشاوران دولت سوریه گفته دمشق آماده است تا گفتگوهای صلح را در چند هفته آینده آغاز کند اما در وهله اول باید ببیند چه گروه‌هایی از مخالفان آماده مذاکره با دولت هستند. او همچنین گفت کشورهای خارجی هیچ حقی در تعیین سرنوشت بشار اسد نخواهند داشت.

پنج سال است که جهانیان شاهد جنگی ویرانگر در سوریه هستند. بیش از ۲۵۰ هزار در این جنگ کشته، صدها هزار نفر زخمی و ۱۲ میلیون سوری نیز آواره شدند.

تصویب قطعنامه مربوط به سوریه بعد از دو کنفرانس جهانی سوریه در وین میسر شده است.

وزرای خارجه ۱۷ کشور از جمله ۵ عضو دائمی شورای امنیت، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد، نمایندگان اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب، به همراه دیپلمات‌هایی بلندپایه از کشورهای منطقه یعنی ترکیه، عربستان سعودی و ایران در نشست نیویورک حضور داشتند.

به رغم توافق حاصله در نیویورک، برای اجرای بندهای قطعنامه مربوط به سوریه و پیشرفت برای برقراری صلح، ضمانت اجرائی وجود ندارد.