اعتماد ملی: مردم کانادا به تغییر شدید در دولت کشورشان رای دادند و این امر به بازگشت نام افسانه‌ای “ترودو” برای لیبرال‌ها به پست نخست‌وزیری و پایان حدود یک دهه حکومت استفان هارپر محافظه‌کار ختم شد. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، “جاستین ترودو” پسر نخست‌وزیر مرحوم کانادا پی‌یر ترودو به عنوان نخست‌وزیر جدید کانادا انتخاب شده […]

اعتماد ملی: مردم کانادا به تغییر شدید در دولت کشورشان رای دادند و این امر به بازگشت نام افسانه‌ای “ترودو” برای لیبرال‌ها به پست نخست‌وزیری و پایان حدود یک دهه حکومت استفان هارپر محافظه‌کار ختم شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، “جاستین ترودو” پسر نخست‌وزیر مرحوم کانادا پی‌یر ترودو به عنوان نخست‌وزیر جدید کانادا انتخاب شده که در پی پیروزی قاطع حزب لیبرال وی در پارلمان ۳۳۸ کرسی این کشور صورت گرفته است. نخست‌وزیر جدید کانادا پس از پیروزی گفت: امشب کانادا همان کشوری شد که قبلا بود. سیاست‌های مثبت منجر به پیروزی من شد.

وی افزود: ما با امید به ترس غلبه کردیم. ما با کار زیاد بدبینی را از بین بردیم. ما با سیاست‌های قاطع و دیدگاه مثبت بر رویکرد منفی فائق آمدیم و کانادایی‌ها را متحد کردیم.

جاستین ترودو که از مدافعان از سرگیری روابط دیپلماتیک کانادا با ایران است و در جریان رقابت‌های انتخاباتی وعده داد که روابط این کشور با دنیا را بهبود بخشد جوان‌ترین نخست‌وزیر تاریخ کانادا پس از جو کلارک خواهد بود. جو کلارک جوان‌ترین نخست‌وزیر این کشور بود که در سال ۱۹۷۹ یک روز پیش از تولد ۴۰ سالگی‌اش بر مسند قدرت نشست.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در تورنتو، دو نامزد ایرانی تبار انتخابات کانادا از حزب لیبرال به نام‌های مجید جوهری و علی احساسی از برندگان این انتخابات هستند. همچنین، مریم منصف، شهروند افغان‌تبار کانادا نیز از حزب لیبرال به پارلمان راه یافته است.

استفان هارپر، نخست‌وزیر کنونی کانادا یکی از دیرپاترین رهبران غربی در صدر قدرت بود و طبق اعلام حزبش با شکست در انتخابات از ریاست محافظه‌کاران کناره‌گیری می‌کند.
جاستین ترودوی ۴۳ ساله پسر پی‌یر ترودو است که در سال ۱۹۶۸ با کسب اکثریت قاطع آراء به پست نخست‌وزیری رسید. وی پانزدهمین نخست‌وزیر کانادا بود که از ۲۰ آوریل ۱۹۶۸ تا سوم ژوئن ۱۹۷۹ و سپس از سوم مارس ۱۹۸۰ تا سی‌ام ژوئن ۱۹۸۴ در این سمت باقی‌ ماند. وی یکی از معدود نخست‌وزیران کانادا بود که به خاطر کاریزمایی که داشت شناخته می‌شد و برخی در آمریکا وی را با جان اف کندی مقایسه می‌کردند.

جاستین ترودو سابقا معلم مدرسه و از سال ۲۰۰۸ عضو پارلمان بود و دومین نخست‌وزیر جوان تاریخ کانادا محسوب می‌شود. از زمان شکست سنگین حزب لیبرال در انتخابات چهار سال پیش که به کسب تنها ۳۴ کرسی انجامید، ترودو با انرژی تلاش کرد تا حزب را احیا کند. وی وعده افزایش مالیات ثروتمندان و کاهش کسری بودجه را داد. جاستین ترودو در سال ۲۰۰۸ از یکی از حوزه‌های انتخاباتی استان کبک به عضویت مجلس عوام کانادا درآمد و در سال ۲۰۱۳ به عنوان رهبر حزب لیبرال کانادا برگزیده شد.

در پی شکست انتخاباتی استفان هارپر با بیان اینکه “مردم هرگز اشتباه نمی‌کنند” مسوولیت این شکست را پذیرفت و به جاستین ترودو تبریک گفت. انتظار می‌رود که با پیروزی ترودو اختلافات با تنش‌ها با آمریکا بر سر خط لوله کی‌استون کاهش یابد؛ ترودو حامی این پروژه جنجالی است. هارپر در سایر موارد نیز با دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا اختلاف‌نظر داشت که از جمله آنها توافق اتمی با ایران بود.

در جریان انتخابات پارلمانی کانادا، احزاب طبق اعلام آنلاین نتایج زیر را به دست آوردند:

•    لیبرال: ۵ / ۳۹ درصد، ۱۸۲ کرسی

•    محافظه‌کار: ۳۲ درصد، ۹۹ کرسی

•    دموکرات نو: ۶ / ۱۹ درصد، ۴۱ کرسی

•    اتحاد کبکی‌ها: ۷ / ۴ درصد، ۱۰ کرسی

•    حزب سبز: ۴ / ۳ درصد، یک کرسی

•    حزب مستقل: ۲ / ۰ درصد

•    لیبراسیون کانادا: ۲ / ۰ درصد

•    میراث مسیحی (کریسشن هریتیج): ۱ / ۰ درصد

•    مارکسیست – لنینیست: ۱ / ۰ درصد

•    مستقل: ۱ / ۰ درصد