اعتماد ملی: مروری بر ترکیب جنسیتی ۹ دوره مجلس شورای اسلامی نشان میدهد که در خوش بینانه ترین وضعیت تعداد نمایندگان زن در هر دوره از ۱۴ نفر بیشتر نبوده است ، یعنی نیمی از جمعیت کشور تنها ۵ درصد کرسی‌های مرکز قانون‌گذاری را در اختیار داشته‌اند. هر چند همین تعداد نمایندگان زن در مجلس […]

اعتماد ملی: مروری بر ترکیب جنسیتی ۹ دوره مجلس شورای اسلامی نشان میدهد که در خوش بینانه ترین وضعیت تعداد نمایندگان زن در هر دوره از ۱۴ نفر بیشتر نبوده است ، یعنی نیمی از جمعیت کشور تنها ۵ درصد کرسی‌های مرکز قانون‌گذاری را در اختیار داشته‌اند.

هر چند همین تعداد نمایندگان زن در مجلس فعلی تا امروز حتی گامی کوچک در جهت طرح مطالبات و حل مشکلات زنان این کشور برنداشته‌اند، اما می‌توان امیدوار بود که با انتخاب درست زنان نامزد انتخابات و افزایش سهم آنها در اخذ کرسی‌های مجلس، بخشی از حقوق زنان، احقاق شود.

یکی از ملاک‌های توسعه پایدار کشورها، مشارکت زنان در تصمیم گیری های کلان و خرد کشور است، اما به نظر می رسد اراده‌ای حاکمیتی برای سپردن سطوح بالای مدیریتی و تصمیم گیری به زنان وجود ندارد، اما تشکل‌های مدنی و احزاب سیاسی می‌توانند با آگاهی‌رسانی به آحاد جامعه در تسهیل مسیر زنان به سمت مشارکت بیشتر در عرصه‌های تصمیم گیری، گام بردارند.  زنان برای این دوره مجلس گویا برنامه‌های جدی‌تری دارند؛ کمپین تغییر چهره مردانه مجلس به راه انداخته‌اند و امیدوارند که این چهره مردانه، اندکی تغییر کند.

فاطمه راکعی دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نو اندیش در مورد نقش زنان در مجالس شورای اسلامی تاکنون، معتقد است: متاسفانه حضور زنان چه از نظر کمی و چه از نظر کیفی قابل دفاع و پذیرش نبوده است.

او افزود: تا به حال شاهد هیچ گونه فعالیتی در حوزه کلان زناندر کشور، از سمت نمایندگان زن مجلس نبوده‌ایم و حتی گاهی هم‌سویی تعدادی از این نمایندگان با طرح‌هایی که به زیان بانوان یا ضد مصالح عمومی جامعه زنان بوده است نیز، دیده شده است.

این نماینده مجلس ششم با اشاره به نقش سازمان های مردم نهاد امور زنان ، در تبیین اهمیت نقش زن در سطوح عالی مدیریتی و سیاسی ، عنوان کرد: باید آثار مثبت حضور زنان آگاه، فرهیخته و متخصص در عرصه‌های تصمیم‌گیری برای عموم جامعه روشن شود و خوشبختانه این گروه‌ها اکنون فعال هستند و در تعامل با گروه‌های همفکر قدم‌های مثبتی را در این مسیر برداشته‌اند.

دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نو اندیش ادامه داد: این جمعیت با همکاری سایر نهادها مانند مجمع زنان اصلاح طلب ، گروه های صنفی کارگری زنان ، معلمان زن و فعالین این حوزه هم اندیشی هایی را آغاز کرده و گفتگوهایی با احزاب اصلاح طلب داشته اند.

او افزود: تمام احزاب اصلاح‌طلب و شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان به اهمیت مشارکت سیاسی زنان پی برده و به این نتیجه رسیده‌اند که حضور زنان نه فقط به خاطر احقاق بخشی از حقوق مسلم آنها بلکه به خاطر نقشی که زنان می‌توانند در رسیدن به اهداف توسعه پایدار کشور ایفا کنند، لازم و ضروری است.

این فعال حوزه زنان با اشاره به رایزنی های انجام گرفته ، گفت : در ابتدا خواسته ما از احزاب اصلاح طلب حضور ۵۰% زنان در لیست های ائتلافی بود که در مورد تخصیص ۳۰% از این لیست به توافق رسیده ایم.

فاطمه راکعی با بیان اینکه جامعه زنان نیاز دارد تا به اهمیت تاثیر حضور خود در عرصه های تصمیم گیری واقف شود ، تاکید کرد : باید فعالیت ها و برنامه ریزی هایی برای ارتقا آگاهی جامعه زنان در مورد اهمیت حضور پررنگشان نه فقط برای رای دادن بلکه برای مشارکت در فعالیت های سیاسی و رای آوردن ، انجام شود.

وی افزود : ما تاکید می کنیم که زنان به بانوانی رای دهند که در لیست ائتلافی اصلاح طلبان حضور دارند . همانطور که محورهای خانواده حول توانایی های مادرانه ، دلسوزانه و آگاهانه زنان می چرخد ، جامعه نیز باید بهره مند از این ظرفیت ها به سوی توسعه گام بردارد و اگر جامعه زنان به زنان رای دهند ، نیمی از جمعیت کشور از حق رای خود برای استفاده از توانمندی های به کار گرفته نشده ، بهره خواهند برد.

این نماینده سابق مجلس توصیه کرد : اصلاح طلبان باید به صورت گروهی به مجلس وارد شوند زیرا هم فکر و هم سلیقه هستند و دغدغه های مشترکی در امور کشور دارند و این موضوع به سرانجام رسیدن طرح ها و اقدامات را در مجلس تسهیل خواهد کرد.

راکعی با اشاره به اینکه زنان ۶۰% ظرفیت دانشگاه ها را به خود اختصاص داده اند ، افزود : جایگاه علمی و تخصصی زنان در کشور موید توانمندی آنان در سطوح بالای مدیریتی و تصمیم گیری است ولی برای نشان دادن این ظرفیت و توانمندی به جامعه، زنان، نیازمند سرمایه‌گذاری مالی، اقتصادی و معنوی هستند تا بتوانند پا به پای مردان شناخته شده در عرصه سیاست، رقابت کنند و اصلاح‌طلبان این قول را داده‌اند تا با کمک در تمامی ابعاد به شناساندن ظرفیت های زنان جامعه، گام بردارند.

نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی در مورد ضمانت اجرایی برداشته شدن گام های موثر در حوزه زنان در صورت راه یافتن نامزدهای زن اصلاح طلب به مجلس آینده، تاکید کرد: امروز که در حوزه زنان گامی مثبت و موثر برداشته نمی‌شود، به خاطر نبود تفکر اصلاح‌طلبانه در میان نمایندگان زن مجلس است. در صورتی که نامزدهای زن اصلاح‌طلب دغدغه‌های مشترکی با جامعه زنان کشور داشته و تفکرات اصلاح‌طلبانه آنها، راه را بر طرح و حل مسایل و مشکلات روز زنان هموار خواهد کرد.