اعتماد ملی: محمدحسین کروبی، فرزند حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی کروبی در گفتگو با «انتخاب خبر» در واکنش به سخنان اخیر سخنگوی قوه قضائیه مبنی بر برگزار نشدن دادگاه معترضین به نتایج انتخابات سال ۸۸ گفت: در اظهارات آقای محسنی اژه‌ای هیچ پاسخ قانع کننده‌ای برای افکار عمومی ارائه نشده است. شخص آقای کروبی از روزی که […]

اعتماد ملی: محمدحسین کروبی، فرزند حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی کروبی در گفتگو با «انتخاب خبر» در واکنش به سخنان اخیر سخنگوی قوه قضائیه مبنی بر برگزار نشدن دادگاه معترضین به نتایج انتخابات سال ۸۸ گفت: در اظهارات آقای محسنی اژه‌ای هیچ پاسخ قانع کننده‌ای برای افکار عمومی ارائه نشده است. شخص آقای کروبی از روزی که در حصر قرار گرفتند چندین بار اعلام کردند که باید به اتهامات ایشان مانند مرحوم نواب صفوی و یا مرحوم دکتر مصدق در دادگاه رسیدگی شود، اما حاکمیت، راضی به تشکیل دادگاه معترضین به نتایج انتخابات ۸۸ نبوده و اصلا به صلاح خودشان نیز نمی‌دانند که چنین دادگاهی تشکیل شود.

به گزارش اعتماد ملی، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه در حاشیه جلسه اخیر مسئولان عالی قضایی کشورمان در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه مهدی کروبی در نامه‌ای درخواست برگزاری دادگاه را کرده بود، آیا قوه قضائیه تمهیداتی برای برگزاری دادگاه انجام داده است، گفت: پرونده حصر هنوز در اختیار شورای‌عالی امنیت ملی است و تا زمانی که مصوبه شورای امنیت ملی به قوت خود باقی است کاری نمی‌شود کرد. اصل این قضیه بنا به مصوبه شورای عالی امنیت ملی است، مگر اینکه تصمیم دیگری گرفته شود.

نهادهای حکومتی مسئولیت حصر را برعهده نمی گیرند

اما چرا هیچ‌کدام از دو نهاد دستگاه قضایی و شورای‌عالی امنیت ملی مسئولیت حصر معترضین به نتایج انتخابات سال ۸۸ را برعهده نمی‌گیرند؟ فرزند حجت الاسلام والمسلمین مهدی کروبی در همین رابطه اظهار کرد: همچنان در مورد تداوم حصر معترضین هیچ جواب قانع کننده‌ای برای افکار عمومی ارائه نمی‌شود. شخص آقای کروبی از روزی که در حصر قرار گرفتند چندین بار اعلام کردند که باید به اتهامات ایشان مانند مرحوم نواب صفوی و یا مرحوم دکتر مصدق در یک دادگاه صالحه رسیدگی شود، اما حاکمیت، راضی به تشکیل دادگاه معترضین به نتایج انتخابات ۸۸ نیست و اصلاً به صلاح خودشان نیز نمی دانند که چنین دادگاهی برگزار شود.

محمدحسین کروبی در گفتگو با خبرنگار «انتخاب خبر» گفت: بنابراین، نهادهای حکومتی مسئولیت حصر آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد را برعهده نمی گیرند و مسئولیت حصر را متوجه همدیگر می‌دانند.

رفع حصر امتیاز بزرگی برای روحانی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری است

فرزند مهدی کروبی همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا انتظار می رود با آغاز به کار مجلس دهم و نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، مسئله حصر مرتفع شود، تصریح کرد: «رفع حصر معترضین به نتایج انتخابات ۸۸ در شرایط کنونی کشور بسیار بعید است.»

وی، رفع حصر را امتیاز بزرگی برای دکتر روحانی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ دانست و تأکید کرد: «حاکمیت، امتیاز رفع حصر را به روحانی نخواهد داد»، بنابراین به نظر می رسد مسئله حصر تا انتخابات سال ۹۶ کماکان ادامه داشته باشد و تنها می‌توان به رفع حصر پس از انتخابات ریاست جمهوری سال آینده امیدوار بود.

مجلس دهم نهادهای حاکمیتی را وادار به پاسخویی درباره رفع حصر کند

کروبی به عملکرد مجلس دهم در این خصوص پرداخت و اشاره کرد: قطعاً وجود مجلس دهم و حضور اشخاصی مانند آقای علی مطهری که به صورت جدی رفع حصر آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد را دنبال می‌کنند می‌تواند نقش اساسی در تحت فشار قرار دادن قوه قضائیه یا شورای عالی امنیت ملی برای پاسخگویی به افکار عمومی داشته باشد.