اعتماد ملی؛ شهرزاد باباعلی پور: سرانجام موسم انتخابات فرا رسید و با نهایی شدن لیست های انتخاباتی طی هفته آینده، بهارستان چهره های جدید انتخابات را خواهد شناخت. فارغ از گرایش سیاسی اصلاح طلبی یا اصولگرایی، اغلب چهره های سیاسی در اظهار نظرهای خود بر وجود حزب به عنوان عامل پیشرفت و توسعه سیاسی تاکید […]

اعتماد ملی؛ شهرزاد باباعلی پور: سرانجام موسم انتخابات فرا رسید و با نهایی شدن لیست های انتخاباتی طی هفته آینده، بهارستان چهره های جدید انتخابات را خواهد شناخت.
فارغ از گرایش سیاسی اصلاح طلبی یا اصولگرایی، اغلب چهره های سیاسی در اظهار نظرهای خود بر وجود حزب به عنوان عامل پیشرفت و توسعه سیاسی تاکید می کنند اما شرایط سیاسی کشور هر بار در آستانه انتخابات، شمایل متفاوتی به خود می گیرد.
رد صلاحیت بسیاری از نامزدهای شناخته شده و حزبی لیست انتخاباتی جریان اصلاح طلب در آستانه دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی سبب شده تا صحنه رقابت از نیروهای سیاسی کارآمد تهی باشد و فرصت برای حضور افراد غیرسیاسی در یکی از اصلی ترین ارکان تصمیم گیری سیاسی یعنی مجلس شورای اسلامی مهیا باشد. سعید معیدفر در گفت و گو با «اعتماد ملی» باعنوان «ناشناخته ها » از این افراد سخن می گوید و پیش بینی می کند که ترکیب مجلس دهم با قضا و قدر رقم می خورد و حضور ناشناخته ها بیشتر از گذشته است.
شرایط انتخابات پیش رو را چگونه می بینید؟
اصولا در این دوره از برگزاری انتخابات در شرایطی قرار داریم که از معیارها و استانداردهای تعریف شده در دنیای سیاست فاصله زیادی دارد چرا که در کشورهایی که اساس دموکراتیک در آنها وجود دارد، برگزاری انتخابات با مهیا بودن لوازم آن صورت میگیرد اما در کشور ما متاسفانه فقط صورت پدیده ها وارد شده اند و اتفاقات و تجربه ها گواه آن است که با برگزاری انتخابات پارلمانی فاصله زیادی داریم ؛ بنا بر این در فضایی که در خصوص برگزاری انتخابات، گزینشی رفتار می شود، چهره های فعال آن عرصه تحت تاثیر نبود لوازمات برگزاری انتخابات قرار می گیرند و اگر به هر دلیلی حذف شوند آن وقت میدان در اختیار ناشناخته ها قرار می گیرد.
به هر حال وقتی در جامعه ای انتخابات برگزار می شود، ورود چهره های جدید در آن اجتناب ناپذیر است یا آنکه شما معتقدید صندلی های سبز مجلس فقط به افراد خاصی تعلق دارد؟
آنچه امروز در صحنه سیاسی کشور به خوبی نمایان است حکایت از آن دارد که تنها بخشی از تجربه ها و معیارهای برگزاری انتخابات در عرصه پارلمانی مورد توجه قرار گرفته اند و رفتار انتخاباتی در عرصه سیاست گزینشی است؛ یعنی اگر انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود تمام نیازهای آن در نظر گرفته نشده بلکه گزینشی عمل می کنیم و سازمانی را از بیرون وارد می کنیم‌‌ آنچنان که می توان گفت در برگزاری انتخابات در عمل به جای متن بیشتر در صورت دچار تحول شده ایم.
آیا آنچه امروز در قالب رقابت انتخاباتی بین کاندیداها برای ورود به مجلس دهم جریان دارد، یک رقابت واقعی نیست؟
وقتی قرار است در جامعه ای انتخابات برگزار شود باید لوازم آن مهیا شود به طوری که در اروپا و آمریکا نیز برگزاری پروسه انتخابات یک جریان زمان بر و گاه دوساله است که زمینه های بسیار عمیقی دارد یعنی چند دهه است که احزاب و نهادهای مدنی عمیق و ریشه داری شکل گرفته اند که دارا نظام نامه های قوی بوده که سبب می شوند یک انتخابات واقعا انتخابات باشد.
بدین ترتیب در پاسخ به پرسش شما باید بگویم در واقع مجموع این ها باعث می شود انتخابات در کشور ما یک صورت باشد به طوریکه در هفتم اسفندماه عده ای پای صندوق ها رای دهند بی آنکه تکلیف کاندیداها برای آنها روشن باشد و اینکه بدانند بعضی از افراد این لیست ها از کجا آمده اند و چه دستاوردی دارند، به آنها رای می دهند. از سوی دیگر شرایط حاکی از آن است که یک سری از رقبای شناخته شده حذف شده اند و یک سری غریبه که ناشناخته اند، احراز صلاحیت می شوند پس در عمل رقابت واقعی نیست.
با این اوصاف تحلیل شما از انتخابات چیست؟
انتخابات ابزاری است تا در کشور به بهانه برگزاری آن ، دموکراسی نمایش داده شود و حقیقتا این گونه نیست و گویا ما خود را فریب می دهیم چرا که عده ای بدون آنکه تجربه ای داشته و یا سابقه ای کار تشکیلاتی داشته باشند وارد مجلس می شوند. البته هزینه های هنگفت حضور ناشناخته ها در سال های گذشته چه در مجلس کنونی و چه دولت پیشین سبب شده تا جامعه با این اتفاق آشنا شده باشد. مردم هم چون تعهد دارند به اینکه در انتخابات شرکت کنند تنها بر مبنای لیست به این افراد رای می دهند و در نهایت تصمیم گیرندگان نمی دانند که ممکن است یک چهره ناشناخته بدتر از یک چهره شناخته شده با تعدادی مشکل کوچک عمل کند.
آیا مردم چهره های ناشناخته انتخاباتی را می پذیرند؟

مردم با شرایط خوبی برای انتخاب افراد مواجه نیستند. آدم هایی که می شناسند، نتوانستند از مجراها عبور کرده به رقابت انتخاباتی پا بگذارند؛ آدم هایی که تفکر و عملکرد آنها در گذشته مورد تایئد نبوده را هم نمی توانند انتخاب کنند و در مقابل مردم با افراد ناشناخته ای مواجهند که معلوم نیست به شعارهایی که می دهند، عمل کنند.
پیامد ورود ناشناخته ها به مجلس دهم چه خواهد بود؟
ورود این افراد به ارکان قدرت فرصتی برای سو استفاده است. در دوره گذشته مجلس دیدیم چه کسانی که در کرسی نمایندگی قرار گرفتند چه پول هایی گرفتند و از چه رانت هایی برخوردار شدند و متاسفانه کسی هم نیست که به عنوان یک مرجع به این موضوع ورود پیدا کند و اگر هم رسیدگی کنند به مردم نمی گویند تا حداقل مردم بدانند کدام نماینده، نماینده مردم نبوده بلکه نماینده منافع شخصی خود بوده است و در این میان رسانه ها هم سیاسی عمل می کنند یعنی در این فضا نمی توان انتظار داشت که طیف گسترده ای از افراد اصلح به مجلس شورای اسلامی ورود پیدا کنند.
مشارکت سیاسی در این فضا عقلانی است؟
انتظار حضور چهره های شاخص و دارای سبقه فعالیت سیاسی را تنها می توان در جامعه ای داشت که اجزا انتخاب وجود دارد اما وقتی این شرایط مهیا نیست، مردم چه باید بکنند؟ آنها می خواهند در انتخابات حضور داشته باشد به خاطر همین در عمل کار انتخابات برای مردم قضا و قدری شده است و می گویند انشاا… که فلانی خوب باشد و بگذار ببینیم این آدم چه کار می کند و به او رای می دهند.
در این شرایط آیا مردم باید به چهره ناشناخته اعتماد کنند. یعنی اگر شخصی در شهرش وکیل یا پزشک خوبی بوده باید در نهاد سیاسی موثر مثل مجلس ورود پیدا کنند یا دست از چهره های ناشناخته بشویند؟
آنچه امروز در عرصه سیاسی کشور به ویژه انتخابات مجلس شاهد آن هستیم حکایت از آن دارد که اصولی و قاعده در انتخاب افراد مشاهده نمی شود و در این میان با تکیه به انشاء الله و ماشاالله اکتفا کرده و عقلانیت کنار گذاشته می شود.
سوال اینجا است که چطور وقتی مردم در انتخابات جایی برای چهره های سیاسی شناخته شده نمی بینند، می توانند دست از چهره های ناشناخته بکشند ؟ وقتی در مجموع آدم های احراز صلاحیت شده افرادی هستند که مورد تائید مردم نیستند چه گزینه ای پیش روی مردم است ؟

در چنین فرآیندی مردم مواجه با وضعیتی هستند که کاندیداهایی را که نمی خواهند ،‌می شناسند اما کاندیدا هایی که دلشان می خواهد به آنها رای بدهند در لیست نیستند ؛ بدین ترتیب باید گفت مردم مجبور به رای دادن به کسانی هستند که نمی شناسند.
بدین ترتیب می توان از این نتایج پیش بینی کرد، شرایط تکلیف نهایی انتخابات را تعیین کرده است؟
یک نوع معذوریت وجود دارد؛ مردم تصمیم به رای گرفتن دارند به طوری که بهترین گزینه انتخاب نمی شود بلکه با توجه به استراتژی انتخابات به کسانی که مورد تائید نیستند،رای داده نمی شود بلکه عملا به آنهایی رای داده می شود که در تقابل با گروه مقابل باشند.
لیست های انتخاباتی نشان می دهد چهره های سیاسی صالح که مدافع ملت بوده اند،‌حضور کمتری در لیست ها دارند و‌ آنها که بر سر منافع مردم معامله کرده اند هم منفور هستند پس در عمل مشارکت سیاسی جز با تن دادن به رای به نفع چهره های ناشناخته ممکن نیست و از آنجا که مردم نمی خواهند انتخابات محدود شود پس به این امید که انتخاب در بسته آنها تو زرد نباشد،‌ آن را می پذیرند. بدین ترتیب در این دوره ،‌ما با چهره های جدید در مجلس رو به رو هستیم.