الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و قائم مقام حزب اعتمادملی امروز در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد نطق کرد و در نطق خود به تشریح بسیاری از مشکلات مردم و وضعیت اقتصادی کشور پرداخت. او از احتمال رسیدن تورم به ۴۰ درصد تا پایان سال خبر داده و از […]

 

 

الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و قائم مقام حزب اعتمادملی امروز در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد نطق کرد و در نطق خود به تشریح بسیاری از مشکلات مردم و وضعیت اقتصادی کشور پرداخت. او از احتمال رسیدن تورم به ۴۰ درصد تا پایان سال خبر داده و از اینکه در رفتار هیچ یک از مسئولان دولت، قوه قضاییه و مجلس آمادگی برای جنگ تمام عیار اقتصادی دیده نمی‌شود، انتقاد کرد.

 

به گزارش خبرنگار سایت رسمی حزب اعتمادملی، متن کامل نطق الیاس حضرتی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و قائم مقام حزب اعتمادملی در موافقت با استیضاح وزیر اقتصاد در ادامه آمده است:

امروز روز سختی برای مجلس است، چرا که می‌خواهد تصمیم اساسی، مهم و سرنوشت سازی بگیرد. این روز برای خود من هم روز سختی است و شاید سخت‌ترین تصمیم من در مجلس امروز بود چرا که اولا گرچه طراح استیضاح نبودم اما استیضاح وزیری را امضا کردم که ۳۰ سال است با او دوست و رفیقم و استیضاح یک دوست برای من بسیار سخت بود، اما در طرف مقابل مردم و حقوق مردم قرار داشت و من نمی‌توانستم چشم بر آن ببندم.

البته باید به خاطر قدرت لابی آقای وزیر اقتصاد نیز به او تبریک بگویم و حتی پیشنهاد می‌کنم که آقای کرباسیان را با این قدرت لابی که دارند به عنوان جایگزین آقای ظریف در وزارت امور خارجه معرفی کنند. چرا که  در اقدامی بی‌سابقه حدود ۱۰۰ نفر از اصلاح طلبان و اصولگرایان به من مراجعه کردند و خواستند که امضایم را پس بگیرم که پاسخ منفی به آنها هم برای من سخت بود. حتی برخی گفتند اگر امضا را پس نگیری تا ابد رابطه مان را با شما قطع خواهیم کرد.

همکاران و دوستان عزیز، متاسفانه موضوع استیضاح و ماموریت وزیر و تیم اقتصادی دولت و برنامه اقتصادی دولت آقای روحانی به گونه ای چرخیده و ادامه پیدا کرده که امروز ما با مشکلات زیاد مردم و اقشار پایین مواجهیم، دهک های پایین جامعه نابود شدند، پوستشان کنده شد، از بین رفتند و له شدند.

 

نمی‌توانستم مشکلات مردم را فدای رفاقت با کرباسیان کنم

بنده حتی با علم به اینکه نامه ها و اقدامات من اثری هم نداشته باشد، ملاقات عمومی می‌گذارم تا از مشکلات مردم باخبر شوم؛ هفته قبل ۲۵۰ نفر ملاقات کننده داشتم که تمام آنها در یک بن بست بودند و آن بن بست مشکلات مالی کشور بود. تورم در این کشور قابل لمس است و  ملت را بیچاره کرده است،  نمی توانستم مشکلات مردم را رها کنم و نادیده بگیرم و فدای درخواست دوستان و رفاقت با آقای کرباسیان کنم.حقوق ملت و مشکلات مردم چیزی نیست که بشود با آن معامله کرد.

این مردم برای اینکه آقای روحانی دستش باز باشد در سال ۹۴  مجلس معتدلی را انتخاب کردند که افسارش دیگر در دست تندروها نیست. آقای روحانی در دور اول گرچه نقص‌هایی هم بود اما خوب کار کرد. در حوزه روابط بین الملل و ارتباط با کشورها اقداماتی شد و فضا برای کار اقتصادی و تصمیمات اقتصادی در مسیر درست قرار گرفت. به همین دلیل هم در سال ۹۶ مردم رای بالاتر و کیفی‌تری به روحانی دادند تا مشکلات اقتصادی و انتظارات ملت بیشتر مورد توجه قرار بگیرد، اما آقای روحانی در دولت دوم نتوانست کاری بکند و لحظه به لحطه عقب نشست و باعث ناامیدی و یاس ملت شد.

بیایید به دور از نگاه جناحی و حزبی و سیاسی به کارنامه دولت نگاه کنبم.  ما به تک رقمی شدن تورم در دولت اول آقای روحانی افتخار می‌کردیم، اما الان چه؟ آقای وزیر اقتصاد می دانید میانگین تورم در دنیا ۱٫۷ درصد است؟ در خاورمیانه ۲٫۴  و در افغانستان ۴٫۳ درصد؟ اما ما بازهم به کاهش نرخ تورم افتخار کردیم.  اما الان که در شهریور هستیم تورم بالای ۱۹ درصد است و پیش بینی می شود که به چهل درصد هم برسد.

ما چیکار کردیم با این ملت، این ملت چه گناهی کردند؟ این ملت انقلاب کردند، شهید دادند، خانواده ای دیدم که شش فرزندش شهید شده است، ما چکار کردیم در برابر این ملت جز اینکه بدبخت و بیچاره کردیم ملت را.

فرد دیوانه ای به نام ترامپ آمده و از همان زمان که کاندیدا شده  گفته برجام را پاره می کنم، رای آورده و در مقاطع مختلف گفته پاره می کنم برجام را. اما ما چه کار کردیم؟ کدام ستاد فرماندهی جنگ را تشکیل دادیم؟ کی این ستاد باید تشکیل شود؟ تورم بالا رفت و  فقزا بدبخت شدند، طبقه متوسط به سمت فقر و فلاکت رفت.

تورم یکی از موضوعات مهم این ممکلت است و ما نمی توانیم نسبت به مردم بی تفاوت باشیم، وزیر اقتصاد یعنی معمار اقتصاد یک مملکت و اقتصاد خیلی از کشورها را وزیر اقتصاد درست کرد.

آقای وزیر اقتصاد، توان خرید مردم آمده پایین، برنامه شما برای این ملت چست ؟ ملت احساس بی پناهی می‌کنند و چون چتر حمایتی از طرف دولت برسرشان نمی‌بینند می دوند طلا و ارز و خودرو می‌خرند تا سرمایه شان کم نشود.

مردم کجا  بایدببیند که شما مساله را جدی گرفته اید، اگر ما در جنگ اقتصادی هستیم که هستیم، چه اقداماتی در این جنگ انجام داده‌ایم؟ ما بدبخت سو تدبیرها هستیم نه دشمنی آمریکا، آمریکا که هنوز کاری نکرده که ما داریم می لرزیم، قرار است تحریم ها در آبان ماه رخ دهد و اگر درست برنامه ریزی کرده بودیم یاید پنج شش ماه دیگر تاثیر آن را می دیدیم، نه حالا.

آمریکا از تجربه تحریم های قبلی استفاده کرده اما متاسفانه در  رفتار دولت، مجلس و قوه قضاییه ما اثری از مقابله با این اقدامات و آمادگی برای یک جنگ تمام عیار اقتصادی دیده نمی‌شود.

ما امروز باید آقای رییس جمهور، آقای جهانگیری، نوبخت، نیلی، سیف و نهاوندیان را استیضاح می‌کردیم اما تنها کسی که توانستیم استیضاح کنیم و دستمان به او رسید آقای کرباسیان بود. نمایندگان این مجلس دوباره به رییس جمهور نامه دادیم یکبار با ۱۸۵ و بار دوم با ۲۲۰ امضا خواستار تغییر تیم اقتصادی شدیم. آقای رییس جمهور می گوید بانک مرکزی را من عوض کردم وزیر اقتصاد با مجلس است. آیا می خواهیم با مخالفت با استیضاح به وضعیت فعلی اقتصاد مهر تایید بزنیم؟

ما در مقابل مشکلات مردم باید پاسخ دهیم، مردم انتظار هم دردی دارند، اگر مشکلی را حل نمی کنید حداقل با مردم همنوا شوید.مستاجران نمی توانند پول اجاره را تمدید کنند.کارگران کشاورزان حقوق بگیران و … توان قدرت خرید ندارند و هرکدام مشکلاتی دارند،آیا می خواهید به این وضعیت مهر تایید بزنید؟

من امیدوارم به دور از ملاحظات سیاسی و جناحی امروز ما نمایندگان مجلس تصمیم درستی بگیریم.