رد صلاحیت “مینو خالقی” منتخب سوم مجلس شورای اسلامی شهر اصفهان را می توان با تمام رد صلاحیت های ناشی از نظارت استصوابی در جمهوری اسلامی متفاوت دانست.شایعات بسیاری نیز پیرامون دلیل این رد صلاحیت بی سابقه وجود دارد که فعلا صحت و سقم هیچ کدام از آن ها مشخص نیست. با توجه به این […]

رد صلاحیت “مینو خالقی” منتخب سوم مجلس شورای اسلامی شهر اصفهان را می توان با تمام رد صلاحیت های ناشی از نظارت استصوابی در جمهوری اسلامی متفاوت دانست.شایعات بسیاری نیز پیرامون دلیل این رد صلاحیت بی سابقه وجود دارد که فعلا صحت و سقم هیچ کدام از آن ها مشخص نیست.
با توجه به این که جایگزین خانم خالقی نیز از لیست امید خواهد بود و بحث جنبه های فراتر از منافع سیاسی دارد و فارغ از اینکه در تفسیر خاص شورای نگهبان از نظارت یعنی نظارت استصوابی، امکان رد صلاحیت های اینگونه وجود دارد اما در باره تلاش اخیر برای تلاشی اعتماد مردم می توان به نکات زیر اشاره کرد:
مشروعیت زدایی
هر رایی که مردم به صندوق های رای می اندازند باعث افزایش اعتبار نظام سیاسی است و می توان آن را به سرمایه برای بانک تشبیه کرد.حال اگر رای ۱۹۳ هزار نفری که به مینو خالقی رای داده اند باطل شود به مثابه از دست رفتن مقدار قابل توجهی از سرمایه و اعتبار کل نظام سیاسی خواهد بود.در خوشبینانه ترین حالت می توان گفت این ۱۹۳ هزار رای دهنده که اکثر قریب به اتفاق آنان با انگیزه های سیاسی و نه محلی، به پای صندوق رای آمده بودند این اعتماد را ازدست خواهند داد و دیگر به پای صندوق های رای نخواهند آمد.گرچه که مطمئنا عواقب آن از ۱۹۳ هزار نفر نیز فراتر خواهد رفت.
بدعت خطرناک
شاید اگر وقتی در مجلس چهارم رد صلاحیت هایی اتفاق افتاد اقدام مناسبی انجام گرفته بود، در مجلس هفتم چندین برابر دوره چهارم و در مجلس دهم چندین برابر دوره هفتم شاهد رد صلاحیت نیروهای دلسوز و کارآمد کشور نبودیم و آش اینقدر شور نمی شد که هاشمی، نوه های امام و… را هم رد کنند. چه بسا این نوع بی سابقه از رد صلاحیت نیز هر دوره به صورت تصاعدی افزایش یابد و روز به روز از میزانیت رای مردم بیشتر کاسته شود. بعید هم نیست اگر جلوی این بدعت خطرناک علیه جمهوریت نظام گرفته نشود در همین دوره شاهد موارد دیگری نیز باشیم.
تحقیر مردم
عباس عبدی انقلاب را جنبشی علیه تحقیر می داند. وقتی صلاحیت اکثر کاندیدا ها بدون علت رد می شود، منتخبان مردم را انگلیسی می نامند و رای دهندگان رافریب خورده انگلیس خطاب می کنند و اخیرا رای مردم را باطل می کنند و منتخب مردم را رد صلاحیت می کنند، مردم احساس می کنند که دارند تحقیر می شوند و رای شان میزان نیست و انتخابشان اهمیتی ندارد. تحقیر مردم که با رد صلاحیت اخیر به اوج خود رسیده اصلا چیز خوبی نیست و واکنش جامعه به آن قطعا به سود کشور و نظام سیاسی نخواهد بود.
تقابل با مردم
از رای مردم در انتخابات اخیر پیام های بسیاری استنباط می شود.از جمله این که از رای بالا به علی مطهری پیام هایی راجع به حصر و از رای لیستی به اصلاح طلبانی که اکثرشان گم نام بودند، محبوبیت آن کسی که رای به هر دو لیست را تکرار کرد را می توان فهمید. عده ای اما نمی خواهند این پیام مردم را دریافت کنند و آشکارا به تقابل با مردم پرداخته اند. ممنوع التصویر می کنند، انگلیسی می خوانند و اخیرا نیز در شدید ترین نوع آن رای مردم را مردود می شمارند.
در پایان
مطلوب اینان این است که فقط آن چه مصباح یزدی آن را “جمهور ناب” می نامد رای دهند و ارزش چندانی برای رای مردم قائل نیستند. حتما بارها این جمله ایدئولوگ این جریان را شنیده اید که “در حکومت اسلامی رای مردم هیچ اعتبار شرعی و قانونی ندارد.” حال آنکه جامعه، این دیدگاه را بر نمی تابد و نظر امام را قبول دارند. به نظر می رسد آنان که در پی این رد صلاحیت اند خود نیز می دانند که این اقدام تا چه حد خطرناک و مضر است و فعلا در حال افکار سنجی و برآورد واکنش جامعه اند.
این اتفاق می تواند سر آغاز جریان “ترمیدور” انقلاب اسلامی نیز باشد، فلذا علاوه بر فعالان سیاسی و اجتماعی از مسئولان بلند پایه نظام نیز انتظار می رود واکنش مناسبی نشان دهند.