غلامعلی خوشرو نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل به ادعاهای بی اساس وزرای خارجه بحرین، امارات عربی متحده و نماینده کانادا که در هفتادمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار شده بود، پاسخ داد. وی در پاسخ به سخنان وزیر خارجه بحرین که ایران را به دخالت در امور داخلی این کشور متهم […]

غلامعلی خوشرو نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل به ادعاهای بی اساس وزرای خارجه بحرین، امارات عربی متحده و نماینده کانادا که در هفتادمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار شده بود، پاسخ داد.

وی در پاسخ به سخنان وزیر خارجه بحرین که ایران را به دخالت در امور داخلی این کشور متهم نمود، گفت: طرح این اتهامات از سوی مقامات بحرینی تلاشی برای سرپوش گذاردن بر نقض حقوق اساسی اکثریت مردم بحرین توسط اقلیت حاکم است و تا زمانی که اقلیت حاکم حق اکثریت را مورد تعدی قرار می دهند هیچ تلاشی از جمله اتهاماتی مانند دخالت خارجی به حل مسئله کمک نمی‌نماید.

نماینده ایران در پاسخ به اظهارات وزرای خارجه بحرین و امارات عربی متحده در خصوص سخنان اخیر مقامات جمهوری اسلامی ایران در مورد حادثه اخیر منا که موجب شد تعدادی از حجاج عزیز جان خود را از دست بدهند افزود: اطهارات منزجر کننده دو مقام بحرینی و اماراتی در اموری که به آن ها مرتبط نمی باشد، کمکی به حل موضوع نخواهد کرد.

همچنین در پاسخ به اظهارات تکراری دو کشور مذکور در خصوص تحریف نام خلیج فارس وموضوع سه جزیره ایرانی ابو موسی، تنب بزرگ و تنب کوچک نماینده کشورمان اظهار داشت: تغییر نام های جغرافیایی با انگیزه سیاسی در کنفرانس های متعدد سازمان ملل متحد رد شده و مایه تاسف است که علیرغم برخی انگیزه های سیاسی پشت تحریف نام خلیج فارس برخی مقامات کشورهای عربی به رویه نخ نمای گذشته خود برای تحریف نام این آبراه ادامه می دهند.

نماینده ایران ضمن تاکید بر حاکمیت کامل جمهوری اسلامی ایران بر سه جزیره ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک هرگونه ادعا در خصوص جزایر مذکور و نحوه اداره آن ها را مداخله در امور داخلی ایران نامید و آن را غیر قابل قبول دانست.

وی در همین زمینه افزود: ایران همواره به دنبال گسترش روابط دوستانه مبتنی بر حسن همجواری با کشورهای همسایه خود و مذاکره در خصوص مسائل فی مابین می باشد اما مسلم است که تمامیت ارضی و حاکمیت جمهوری اسلامی ایران بر جزایر سه گانه مذکور قابل مذاکره نمی باشد.

در پاسخ به سخنان معاون وزیر خارجه کانادا، نماینده جمهوری اسلامی ایران گفت: اظهارات نماینده این کشور علیه کشورمان به دلیل نگرانی دولت محافظه کار در خصوص از دست دادن فضای مناسب برای ادامه رویه گذشته این کشور در تحریف حقایق علیه ایران و نگرانی از تاثیر توافق هسته‌ای بر سیاست های ایران هراسی دولت کانادا می‌باشد. مایه تعجب است که کانادا با سابقه حقوق بشری مساله دار خود بویژه در زمینه نقض حقوق بومیان، آفریقایی تبارها و مهاجرین در این کشور و حمایت بی قید و شرط از رژیم صهیونیستی، خود را مدافع حقوق بشر تصور نماید.