آخرین مناظره جمهوری‌خواهان پیش از برگزاری انتخابات داخلی‌شان در ۲۳ فوریه تبدیل به محل درگیری ترامپ و جب بوش شد. دو نامزد جمهوری‌خواهان که مسائل شخصی خود را به روی دایره ریختند و طرح‌های یکدیگر را زیر سوال بردند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، جب بوش توانست با حالتی تهاجمی نسبت به دونالد ترامپ در مرکز […]

آخرین مناظره جمهوری‌خواهان پیش از برگزاری انتخابات داخلی‌شان در ۲۳ فوریه تبدیل به محل درگیری ترامپ و جب بوش شد. دو نامزد جمهوری‌خواهان که مسائل شخصی خود را به روی دایره ریختند و طرح‌های یکدیگر را زیر سوال بردند.

به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، جب بوش توانست با حالتی تهاجمی نسبت به دونالد ترامپ در مرکز توجه قرار بگیرد. هر چند که پیش‌تر هم سعی وی بر این بود تا در مناظرات انتخاباتی دونالد ترامپ را هدف خود قرار بدهد اما این‌بار وی زرادخانه خود را مجهزتر کرده و به درگیری لفظی با دونالد ترامپ مشغول شد.

او بارها وی را موجودی فاقد احساس در حوزه زنان و اقلیت‌های دینی معرفی کرد. همچنین بوش از اینکه ترامپ بارها مک‌کین را به خاطر نظامی بودنش به استهزا گرفته، مورد نقد قرار داد. کارولینای جنوبی منطقه‌ای است که دارای بالاترین درصد جمعیت نظامی است. این شهر در سال ۲۰۰۸، در رقابت ریاست‌جمهوری، بالاترین رای را به مک‌کین، کهنه سرباز آمریکایی داد.

استفاده از کارت مک‌کین در این مناظره یکی از هوشمندانه‌ترین اقدامات وی در طول تمامی مناظره‌ها بوده است. مک‌کین به واسطه سابقه نظامی‌اش و زندانی شدن در ویتنام، محبوبیت بالایی در کارولینای جنوبی دارد. جب بوش معتقد است که دونالد ترامپ در صحنه مناظرات، فقط در پی خلق یک شوی تلویزیونی است. او به ترامپ گفت: آقای ترامپ ما در دنیای خطرناکی زندگی می‌کنیم.

برخی می‌گویند جب بوش این حملات را برای سازماندهی آرای خود در کارولینای جنوبی انجام داد. این عده معتقدند جب بوش بسیار دیر وارد عمل شده و در نظرسنجی‌ها هنوز نتوانسته خودی نشان دهد.

به نوشته سایت «The State» در میان جمهوری‌خواهان اوضاع دونالد ترامپ بهتر از باقی نامزدها است. بر این اساس دونالد ترامپ با ۳۵ درصد آرا در صدرنظرسنجی‌های این گروه قرار گرفته و پس از وی نیز تد کروز و مارکو روبیو با ۱۸ درصد آرا در رده‌های بعدی قرار دارند.

در این نظرسنجی صورت گرفته در سطح ملی، «کسیچ» با ۱۰ درصد در رتبه بعدی قرار دارد و پس از وی نیز جب بوش و بن کارسون، به‌طور مشترک با ۷ درصد آرا، در رتبه چهارم قرار دارند. این نظرسنجی نشان می‌دهد که به‌رغم حمله جب بوش در مناظره، آسیبی به جایگاه ترامپ در نظرسنجی‌ها وارد نشده است. فقط جایگاه خود جب بوش با دو درصد آرا رشد، بهتر شده و به ۷ درصد رسیده است. همچنین این نظرسنجی گویای این است که روبیو توانسته شکاف موجود بین خود و تد کروز را پر کند و وی هم‌اینک یک خطر جدی برای کروز به حساب می‌آید.

جایی برای خطا نیست روبیو
هر چند مارکو روبیو، توانسته در نظرسنجی‌های ملی خود را بالا بکشد و در کنار تد کروز، دیگر نامزد کوبایی‌الاصل جمهوری‌خواهان قرار بگیرد اما در انتخابات نیوهمپشایر نتوانسته بود آنگونه که باید خود را بالا بکشد، برای همین وی در مناظره جمهوری‌خواهان جایی برای خطا کردن نداشت. هر خطایی ممکن بود که به ریزش آرای وی در کارولینای جنوبی منجر شود. اگر در یک گوشه از میدان درگیری بین دونالد ترامپ و جب بوش بود، در این سوی میدان نیز روبیو، هماوردی کوبایی برای خود انتخاب کرده بود، به‌گونه‌ای که لحظاتی از این مناظره به درگیری این دو نامزد کوبایی‌الاصل اختصاص داشت. کروز و روبیو شباهت‌های بسیاری به هم دارند.

سوای اینکه یک طرف از والدین آنها کوبایی هستند، هر دو سناتور بوده و تقریبا همزمان فعالیت‌های سیاسی خود را آغاز کرده‌اند. اشکال عمده‌ای که به این دو وارد می‌شود این است که این دو به جای اینکه علیه ترامپ متحد شوند، مدام به یکدیگر ایراد می‌گیرند و در مناظره‌ها در برابر ترامپ تخریب می‌شوند. روبیو در این مناظره البته یک خرق عادت هم داشت. او این‌بار خیلی جدی‌تر به سیاست‌های خارجی باراک اوباما ایراد می‌گیرد و وضعیف آشفته این روزهای سوریه را ناشی از عدم دخالت باراک اوباما اعلام می‌کند. با این حال زمانی که تد کروز و روبیو از موضوعات منحرف می‌شدند، متوجه یکدیگر شده و حملاتی را علیه هم ترتیب می‌دادند. به‌عنوان مثال، روبیو بارها تد کروز را یک «دروغگوی سریالی» خواند زیرا معتقد است او مدام در حال عوض کردن طرح‌های خود است. تد کروز نیز روبیو را یک «نماینده خواب‌آلود برای خط مشی‌های لیبرالی مهاجرت» خواند.

کسیچ، کسیچ ماند
پس از انتخابات نیوهمپشایر این پرسش مطرح شده بود که آیا کسیچ می‌تواند همچنان نظرات خود را حفظ کند یا اینکه وی قرار است وارد بازی بزرگان این گروه شود و وی نیز درگیر این لفاظی‌ها شود. این مناظره نشان داد که کسیچ توانسته روند ملایم و متعادل خود را در پیش بگیرد و همچنان به‌عنوان یک نامزد میانه‌رو در میان جمهوری‌خواهان مطرح باشد.

او در این روز از طرح درمانی خود رونمایی کرد و گفت که اگر رئیس‌جمهور آمریکا شود هزینه‌های درمان را کاهش خواهد داد و طرح‌های حمایتی خود را در قبال دارو و هزینه‌های آن بالاتر خواهد برد. او در این مناظره با پرداختن به جزئیات طرح درمانی و دارویی‌اش گفت: زندگی مردم باید در اولویت قرار بگیرد، رشد اقتصادی به خودی خود کفایت نمی‌کند.» کسیچ در انتخابات نیوهمپشایر بر خلاف تصور همگان خوش درخشید و در رده دوم جمهوری‌خواهان قرار گرفت.

جنگ در نظرسنجی‌ها
هیلاری کلینتون، برنی سندرز را در یک قدمی خود می‌بیند. یک ورمونتی با موهای آشفته، با صدایی تقریبا لرزان که نشانگر سن بالای اوست، تبدیل به رقیبی جدی در جبهه دموکرات‌ها شده است. با این حال هیلاری کلینتون پس از شکست فاجعه‌آمیز در نیوهمپشایر که با یک اختلاف ۲۰ امتیازی رقم خورد، سعی کرده تا زمان برگزاری انتخابات در نوادا، فعالیت کمپین خود را افزایش دهد. افزایش فعالیت‌های این کمپین هم به افزایش آرای هیلاری کلینتون در نظرسنجی‌های ملی منجر شده است.

به نوشته سایت «The State»، در جبهه دموکرات‌ها آرای هیلاری کلینتون به ۵۵ درصد در سطح ملی رسیده است. این در حالی است که برنی سندرز با امتیاز ۳۴ درصدی پشت‌سر وی قرار دارد. با این حال برنی سندرز در یک نظرسنجی جداگانه مورد علاقه ۵/ ۵۲ درصدی دموکرات‌ها قرار دارد.

سندرز و هیلاری کلینتون در نظرسنجی‌ها رقابت تنگاتنگی دارند. در برخی از نظرسنجی‌ها سندرز پیروز میدان است و در جایی دیگر هیلاری کلینتون. نکته مهم در این نظرسنجی‌ها این است که هر دو نامزد دوشادوش همدیگر در حال حرکت هستند. این در حالی است که هیلاری کلینتون در روزهای اولیه رقابت‌ها اختلاف فراوانی با برنی سندرز داشت اما این پیرمرد اهل ورمونت توانسته آهسته و پیوسته خود را در نظرسنجی‌ها بالا بکشد، به‌گونه‌ای که تبدیل به یک رقیب سرسخت برای هیلاری شده است.

 

دنیای اقتصاد