محمدرضا ابراهیمی؛ اعتماد ملی: اگر با نگاه توسعه محور به بررسی حضور بیشتر زنان در جامعه بپردازیم باید بگوییم توسعه بدون مشارکت و حضور زنان امکان پذیر نیست. به گزارش اعتماد ملی؛ با نزدیک تر شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی بحث حضور زنان در این انتخابات پررنگ تر شده است. گویا این بار زنان مصرانه […]

محمدرضا ابراهیمی؛ اعتماد ملی: اگر با نگاه توسعه محور به بررسی حضور بیشتر زنان در جامعه بپردازیم باید بگوییم توسعه بدون مشارکت و حضور زنان امکان پذیر نیست.

به گزارش اعتماد ملی؛ با نزدیک تر شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی بحث حضور زنان در این انتخابات پررنگ تر شده است. گویا این بار زنان مصرانه پیگیر حضور خود در قدرت هستند و نمی خواهند حرف ها، درد ها و تبعیض هایی که بر آنها تحمیل می شود با واسطه به گوش صاحبات قدرت برسانند. مطالبه حضور بیشتر زنان برای اولین بار از سوی اصلاح طلبان مطرح شد و سهم سی درصدی زنان در لیست انتخاباتی این جریان سیاسی را به دنبال داشت.

در آخرین اقدام های صورت گرفته در این راستا معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی ، جمیت زنان مسلمان نواندیش ، بنیاد باران و موسسه راز با فراخوانی سمینار زنان در تاریخ مجالس ملی ایران با رویکرد توسعه مشارکت زنان در مجلس را برگزار میکنند.

همچنین کمپینی توسط جمعی از فعالین اجتماعی سیاسی زن تشکیل شده که سهمیه پنجاه درصدی زنان در انتخابات مجلس را دنبال می کند.

شهیندخت مولاوردی پیش از این در گفت وگو با اعتماد ملی بحث حضور زنان در انتخابات خبرگان رهبری را مطرح کرده بود و به بانوان واجد شرایط توصیه کرد، به میدان آمده و خود را در معرض این آزمون قرار دهند.

مرجان کاووسی عضو شورای سیاستگذاری حزب اراده ملت و رئیس کمیته بانوان این حزب در گفت وگو با اعتماد ملی در خصوص چنین اقدام هایی و تاثیر آنٰ در فضای عمومی جامعه گفت: چنین همایش ها، سمینار ها و کمپین هایی برای ایجاد فضای مناسب و همچنین آماده سازی  افکار عمومی برای بالا بردن مشارکت زنان بسیار ضروری است.

او افزود: ایجاد همگرایی و همراهی بین مجموعه زنان در این دوره زمانی که در این دبرنامه هایی دنبال می شود بسیار می تواند مفید باشد.

 

photo_2015-10-28_21-51-15

عضو شورای مرکزی حزب اراده ملت با اشاره به اینکه کسب سهمیه حداقل سی درصد از کرسی های مجلس برای زنان مطالبه ای است که به دنبال آن هستیم، گفت: ما این مطالبه را در قالب احزاب و تشکل ها پیگیری میکنیم و آن را حق مسلم زنان می دانیم و تمام فعالین سیاسی زن در این خصوص اتفاق نظر دارند.

او با بیان اینکه بحث کسب حداقل سی درصد صندلی های مجلس شورای اسلامی برای زنان از چند جهت ضرورت دارد، گفت: اول آنکه باید بگوییم نگاه به توزیع قدرت در ایران مردانه است. اگر بگوییم وظیفه احزاب در کسب و توزیع عادلانه قدرت است باز هم با مسئله زنان و نگاه  مردانه به توزیع قدرت وتبعیض علیه زنان در خود احزاب هم بر می خوریم. اینکه ما امروز مسئله حداقل سی درصد برای زنان را مطرح می کنیم در برابر این نگاه و برای مقابله با آن است و ما امیدواریم با کسب آن گامی برای زنان توانمند جامعه در توزیع برابر قدرت برداریم

کاووسی گفت: باید از سهمیه اسفناک ۳٫۱ درصدی که شاهد نتایج آن بودیم عبور کنیم تا بتوانیم  معیار های موجود در توزیع قدرت را تغییر دهیم

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: اگر با نگاه توسعه محور هم بخواهیم به مسئله بپردازیم باید بگوییم توسعه بدون مشارکت و حضور زنان امکان پذیر نیست.

کاووسی همچنین در با بیان اینکه حضور زنان در این دوره علاوه بر توزیع قدرت می تواند به حضور بیشتر زنان در جامعه هم مقید باشد، گفت: قطعا این حضور برای رفع تمامی تبعیض ها علیه زنان می تواند موثر باشد. چه در حوزه قانون گزاری چه در حوزه مدیریتی که با رسیدن به آن حضور بیشتر زنان در عرصه سیاسی فرهنگی و اجتماعی را در جامعه می توانیم مشاهده کنیم.