حزب اعتماد ملی در رابطه با سقوط هواپيمای اوكرايني با شليک موشک نيروهای مسلح بيانيه‌ای صادر كرد. به گزارش سايت رسمی حزب اعتماد ملی، متن اين بیانیه به شرح زير است: با انتشار خبر سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین از سوی پدافند نیروهای مسلح ایران، داغ از دست رفتن هموطنان‌مان تازه و مضاعف شد. مردم ما […]

حزب اعتماد ملی در رابطه با سقوط هواپيمای اوكرايني با شليک موشک نيروهای مسلح بيانيه‌ای صادر كرد.

به گزارش سايت رسمی حزب اعتماد ملی، متن اين بیانیه به شرح زير است:

با انتشار خبر سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین از سوی پدافند نیروهای مسلح ایران، داغ از دست رفتن هموطنان‌مان تازه و مضاعف شد. مردم ما که از صبح چهارشنبه تاکنون با اخبار ضدونقیض این حادثه دست به گریبان بودند، اینک با بهت و حیرت دریافتند که نقص فنی عامل سقوط هواپیمای مذکور نبوده بلکه خطای انسانی پدافند موشکی باعث این فاجعه تلخ شده است.
بر خود لازم میدانیم چند نکته را مورد تاکید قرار دهیم:

۱) اعتماد مردم بزرگترین سرمایه اجتماعی هر حکومت است و باید با حساسیت با آن مواجه شد. در جریان این حادثه، بر این سرمایه چوب حراج زده شد و مردم در نهایت، اثبات ادعاهایی را شاهد شدند که از سوی دشمنان مطرح می‌شد و بطلان ادعاهایی را که مقامات ما مدعی بودند. این بدترین بلایی است که می‌شود بر سر اعتماد مردم آورد.

۲) حکومت مردمسالار جز مردمش سرمایه‌ای ندارد و باید به آنان اعتماد کند. مسئولان باید با مردم با صداقت و شفاف مواجه شوند و هیچ امری را از آنان پنهان نکنند.

۳) رسانه‌های آزاد و مستقل در این وضعیت بهتر از همیشه می‌توانند اعتماد عمومی را به جامعه برگردانند به شرط آن که حق تحقیق مستقل را داشته باشند و اجازه قانونی برای روزنامه‌نگاری تحقیقی به رسانه‌ها داده شود. متاسفانه تعیین چارچوب‌های امنیتی برای رسانه‌ها در چنین شرایطی دست همه رسانهها را میبندد و در عمل رسانه‌های آن سوی مرز، برای مردم مرجعیت پیدا می‌کند. در این ماجرا هم متاسفانه این اتفاق افتاد.

۴) مراسم تشییع جنازه شهید حاج‌قاسم سلیمانی سرمایه اجتماعی بزرگی را ایجاد کرد و مردم را به وحدت و اتحادی کم‌نظیر رساند و مجالی را برای مسئولان نظام ایجاد کرد که قدرشناس این مردم باشند و در رویه حکمرانی خود تغییرات جدی ایجاد کنند. متاسفانه عدم صداقت برخی مسئولان در این ماجرا، آن سرمایه فراهم آمده را نیز بر باد داده است.

۵) همانگونه که رهبری و ریاست جمهوری در پیام‌های خود تاکید کرده‌اند، بعد از بررسی‌های دقیق، هم باید با مقصران احتمالی برخورد مناسب صورت بگیرد و هم باید تمهیداتی فراهم کرد که از تکرار این گونه رخدادهای تلخ جلوگیری شود. ما نیز همگام با مردم، ضمن انتقاد شدید از عدم صداقت برخی مسئولان، خواستار استعفا، برکناری و برخورد در خور با مقصران، پنهانکاران و ناصادقان با ملت هستیم.

۶) سوالات بسیاری پیرامون بروز این فاجعه وجود دارد که افکار عمومی منتظر پاسخ آنهاست. چرا در شبی که حمله به پایگاه های نظامی آمریکا صورت گرفت و آسمان ایران نا امن بود، اجازه پرواز به هواپیماهای مسافرتی داده شد و چرا حداقل پروازها با تاخیر انجام نشد؟

۷) چگونه پدافند ضد هوایی قادر به تشخیص هواپیمای مسافربری با جنگنده نیست؟ چگونه تصور شده که جنگنده امریکایی از مرزها عبور کرده و بدون هیچ حادثه‌ای تا تهران آمده و در حال برگشتن از تهران است؟!

۸) تا کی تخصص، در ميان معیارهاي بکارگیری نیرو در هیات‌های علمی دانشگاه‌ها و تقریبا تمام نهادها بايد اولويت دوم و حتي چندم باشد؟ چرا نخبگان به دلایل مختلف آنقدر حذف شده‌اند و فضای کار و رشد ندارند که مجبور به ترک وطن می‌شوند و در همین حادثه اخیر تعداد زیادی از آنها جان عزیزشان را می‌بازند؟

۹) تا کی مردم از حق خود برای انتخاب اصلح محرومند و ناچار به انتخاب بد، بين بد و بدتر برای جلوگیری از فاجعه‌ای تلخ‌ترند؟ تا کی کتمان واقعیت تنها راه برخی، برای ادامه وضع موجود است؟

در پایان «حزب اعتماد ملی» این حادثه چندباره تلخترشده را به همه مردم شریف ایران به‌ويژه خانواده‌های عزادار تسلیت میگوید و خود را داغدار همه عزیزانی می‌داند که در این حادثه ناگوار از دست رفته‌اند.
همچنین نياز است برای تسلای خاطر عمومی، مراسم یادبود و تشییع جنازه‌ای در خور و شایسته برای کشته شدگان برگزار شود.

حزب اعتماد ملی / ۲۱ دیماه ۹۸