دبیر حزب اعتماد ملی در کردستان گفت: اگر در کارزاهای انتخاباتی بتوانند قانون انتخابات را به سمت نظام حزبی ببرند و احزاب دارای این حق برای معرفی کاندیداها شوند در این صورت افرادی که در صحنه حضور پیدا می‌کنند تعدادشان کمتر خواهد شد مضاف بر اینکه کیفیت انتخابات هم بیشتر خواهد شد. متین بیگلری اظهار […]

دبیر حزب اعتماد ملی در کردستان گفت: اگر در کارزاهای انتخاباتی بتوانند قانون انتخابات را به سمت نظام حزبی ببرند و احزاب دارای این حق برای معرفی کاندیداها شوند در این صورت افرادی که در صحنه حضور پیدا می‌کنند تعدادشان کمتر خواهد شد مضاف بر اینکه کیفیت انتخابات هم بیشتر خواهد شد.

متین بیگلری اظهار كرد: در مرحله تایید صلاحیت‌ها سه گام وجود دارد که یکی از آنها هیات‌های اجرایی است.

رئیس خانه احزاب استان کردستان افزود: هیات اجرایی صرفا براساس مستندات قانونی و رسمی و استعلامات چهار مرجع ثبت احوال، نیروی انتظامی، قوه قضاییه و اداره کل اطلاعات، بحث احراز صلاحیت، عدم تایید صلاحیت، رد صلاحیت و تایید صلاحیت را اعلام می‌کند که هر کدام از اینها از لحاظ حقوقی تعاریف خاص خود را دارد.

دبیر حزب اعتماد ملی کردستان ادامه داد: تایید صلاحیت حداکثری به لحاظ حقوق شهروندی امری لازم و فرصت خوبی است چرا که وقتی بصورت حداکثری مردم تایید می‌شوند فرصت انتخاب کردن برای مردم بصورت حداکثری فراهم می‌شود.

وی تصریح کرد: نگرانی جریان‌های سیاسی در مراحل بعد است که اگر غیر از مستندات قانونی رد صلاحیت‌ها به صورت گسترده انجام شود مشارکت حداکثری اتفاق نیفتد لذا تایید صلاحیت افراد از گروه‌ها و اقشار مختلف خود می‌تواند کمک کننده برای مشارکت حداکثری باشد و در واقع یک فرصت است.

بیگلری عنوان کرد: در بحث هیات اجرایی اگر اعضای هیات اجرایی از یک جناح و طیف خاصی باشند می‌تواند این ذهنیت را ایجاد کند که این اعضا شاید له و یا علیه افرادی جبهه‌گیری و یا حمایتی انجام دهند در حالیکه اعمال نفوذ هیات اجرایی در این بحث و در این مرحله بصورت حداقلی است و اظهارت شخصی و فردی هیات اجرایی نمی‌تواند خود به خود عامل تایید و یا رد افراد باشد.

رئیس خانه احزاب استان کردستان گفت: در واقع هیات اجرایی خود دارای تصمیم‌گیری خاص نیست بلکه یک صلاحیت عام است که این صلاحیت عام از چهار مرجع استعلام گرفته می‌شود لذا از لحاظ حقوقی اگر فردی در این مرحله رد صلاحیت شود به یقین یکی از استعلامات مراجع چهارگانه آن مشکل داشته است.

بیگلری با بیان اینکه قانون انتخابات ایراداتی دارد، گفت: در راستای رفع این ایرادات اقدامات مناسبی در مجلس فعلی صورت گرفت اما بنا بر برخی مشکلاتی که داشت در شورای نگهبان رد شد و مجددا به مجلس برگشت که یکی از مباحث آن این بود که در چهار چوب انتخابات احزاب دارای سهم و نقش بیشتری باشند.

وی یادآور شد: در واقع وقتی صلاحیت افراد برای حضور در انتخابات بر عهده احزاب باشد یقینا افرادی با رزومه، توانایی، درک و شان بالا نماینده احزاب برای حضور در دوره‌های مختلف انتخابات خواهند شد.

رئیس خانه احزاب استان کردستان گفت: با توجه به شرایط فعلی و قانون فعلی که وجود دارد هر شخصی که شرایط اولیه شامل ۳۰ سال تمام، داشتن مدرک کارشناسی ارشد، التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی و … را داشته باشد می‌تواند وارد عرصه انتخابات شود.

وی اضافه کرد: وقتی ما بتوانیم قانون را اصلاح و تکمیل کنیم که مضاف بر این شروط، شروط تخصصی دیگری که نیاز است اضافه شود باعث می‌شود که عرصه افرادی که در صحنه حضور پیدا و ثبت نام می‌کنند هم مدیریت شود و هم هدایت شود.

بیگلری ادامه داد: فکر می‌کنم اگر در کارزاهای انتخاباتی بتوانند قانون انتخابات را به سمت نظام حزبی ببرند و احزاب دارای این حق برای معرفی کاندیداها شوند در این صورت افرادی که در صحنه حضور پیدا می‌کنند تعدادشان کمتر خواهد شد مضاف بر اینکه کیفیت انتخابات هم بیشتر خواهد شد.

  • منبع خبر : فارس