حزب اعتماد ملی در پی درگذشت دو برادر نوجوان كه در مسیر كولبری در سرما جان خود را از دست دادند، پیامی صادر كرد. به گزارش سایت رسمی حزب اعتماد ملی، متن این پیام به شرح زیر است: تصویر نوجوان ۱۴ ساله جان‌باخته در سرمای مریوان، بر عمق جان هر انسانی چنگ می‌زند؛ نوجوانی كه […]

حزب اعتماد ملی در پی درگذشت دو برادر نوجوان كه در مسیر كولبری در سرما جان خود را از دست دادند، پیامی صادر كرد.

به گزارش سایت رسمی حزب اعتماد ملی، متن این پیام به شرح زیر است:

تصویر نوجوان ۱۴ ساله جان‌باخته در سرمای مریوان، بر عمق جان هر انسانی چنگ می‌زند؛ نوجوانی كه برای لقمه‌ای نان، راهی جز مرز و كولبه‌بری نیافت و به همراه برادر ۱۷ ساله‌اش دل به سرما زد.

دغدغه نان، برای برخی به قیمت جان تمام می‌شود و نان، این بار قربانیان كوچكی گرفته است. اما آیا تصویر پیكر فرهاد خسروی با مشت گره كرده، جدای از فضای احساسی و كوتاه‌مدت چند روزه در فضای مجازی، می‌تواند تلنگری به مسئولان برای رفع مشكلات مردم این مناطق باشد؟
بحران بیكاری و فقر، بسیاری از مردم كردستان و آذربایجان غربی را محكوم به انتخاب شغلی كرده كه جز لقمه‌ای نان، درد و رنج و بیماری و مرگ برای این مردم صبور و غیور آورده است.

نوجوان چهارده ساله در آستانه ماه چهارم تحصیلی چرا به همراه برادر نوجوانش باید راهی جز كولبری نیابد و هر دو یخ بزنند و اشک را بر چشم همگان جاری كنند؟ تراژدی كولبری چه زمانی پایان می‌یابد؟
ایجاد زیرساختهای صنعتی و ساخت كارخانه و کمک به رونق كشاورزی و دامداری در آبادی‌های منطقه، جزو وظایف دولت است كه در همه سال‌های گذشته از آن كوتاهی شده است.

«فرهاد خسروی» نماد محرومیت مردمی‌ست كه با تمول‌گرایی و تمركزگرایی مسئولان، در گوشه‌ای از همین وطن، تنها و دور افتاده‌اند.
عبور از این وضعیت نیازمند تغییر نگاه مسئولان ارشد، نسبت به مشاركت نخبگان در تدبیر امور مرتبط با مناطق مرزی است و دولت مدعی تدبیر نیز باید با تبعیض مثبت نسبت به این مناطق محروم‌مانده، با توجه به ظرفیت‌های این مناطق، زیرساخت‌های رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی در آنها را ایجاد كند.

متاسفانه دولتها نسبت به استفاده از شایستگان بومی برای تدبیر در امور و دریافت نیازها و مطالبات منطقه‌ای و رفع این نیازها، كوتاهی كرده‌اند؛ كوتاهی جبران‌ناپذیری كه حالا با مرگ دو نوجوان، تلخی خود را بیش از پیش نشان می‌دهد و تا دیر نشده باید تدبیر كرد.

حزب اعتماد ملی كه همواره از بدو تاسیس با تاكیدات دبیركل، پیگیر حقوق اقوام بوده، ضمن تسلیت به خانواده دغدار این دو نوجوان، مردم شریف مریوان و سروآباد و ملت ایران، از دولت می‌خواهد با تشكیل هیئتی ویژه، نسبت به رفع مشكلات مردم محروم‌مانده مناطق مرزی اقدام عاجل كند و تا آن زمان، پیگیر اصلاح برخوردهای برخی از نیروهای مرزبانی با كولبران شود.