شاخه جوانان حزب اعتماد ملی به مناسبت ۱۶ آذر، روز دانشجو، بیانیه‌ای صادر کرد. به گزارش سایت رسمی حزب اعتماد ملی متن کامل این بیانیه به شرح زیر است: بسم رب شهداء والصدیقین ۶۶ سال پیش در چنین روزی دانشگاه در قامت آخرین سنگر آزادی‌خواهی، در اعتراض به کودتای انگلیسی-آمریکایی ۲۸ مرداد و سقوط دولت […]

شاخه جوانان حزب اعتماد ملی به مناسبت ۱۶ آذر، روز دانشجو، بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش سایت رسمی حزب اعتماد ملی متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

بسم رب شهداء والصدیقین

۶۶ سال پیش در چنین روزی دانشگاه در قامت آخرین سنگر آزادی‌خواهی، در اعتراض به کودتای انگلیسی-آمریکایی ۲۸ مرداد و سقوط دولت ملی دکتر مصدق، دست به اعتراضی گسترده زد که ثمره‌اش به خون نشستن سه آذر اهورایی در صحن دانشکده فنی دانشگاه تهران شد. از آن تاریخ تا به امروز، روزی نبوده که ندای آزادی‌خواهی و استبدادستیزی جریان دانشجویی فرو خفتد و این قشر که به بیان دقیق شهید بهشتی، موذن جامعه است، با اذان به موقعش، جامعه را از خواب غفلت بیدار نکند.


جنبش دانشجویی ایران در طول تاریخ همواره در بزنگاه‌ها نقش محوری و کلیدی داشته و چنان نام خود را بر تارک این سرزمین حک کرده که فعل و انفعالی در کشور بدون در نظر گرفتن جایگاه و قدرت این جریان ریشه‌دار، انجام نخواهد گرفت.
از زمان مبارزه علیه رژیم ستم‌شاهی پهلوی، در هر کوی و برزن برای آزادی این خاک از چنگال استبداد و لبیک به نهضت امام خمینی(ره) تا برهه حمله ددمنشانه رژیم بعث عراق و دست‌اندازی این صفاکان تاریخ به خاک پاک ایران، نام جنبش دانشجویی و شهدای دانشجو چنان درخشان و تابان است که نمی‌توان خون‌های هدیه کرده این قشر به تاریخ این سرزمین را نادیده گرفت.


شاخه جوانان حزب اعتمادملی ضمن بزرگداشت فرا رسیدن روز دانشجو، نکاتی را به مسئولان گوشزد و به مردم یادآوری می‌کند:

۱-ایران عزیزمان در یک پیچ تاریخی قرار گرفته‌. حال که دشمنان خارجی و خارج‌نشینان وطن‌فروش به دنبال تکه‌تکه کردن و ویرانی این مرز پرگهر هستند، اتحاد آحاد ملت ایران برای حفظ استقلال، تمامیت ارضی و منافع ملی بیش از پیش حس می‌شود و از همه هموطنان می‌خواهیم که با وحدت کلمه و هوشیاری همیشگی، نگذارند تا ضربه‌ای به کشور عزیزمان وارد شود‌.

۲-هرچند که اکثریت مردم و به‌ویژه قشر جوان تحصیلکرده و دانشجویان از دولت محترم دلگیری‌های گسترده دارند، اما همچنان دولت جناب آقای دکتر روحانی را برآمده از رای و خواست مردم دانسته و امید داریم که در فرصت باقیمانده، مطالبات ملی، بالاخص نسل جوان در حوزه‌های اشتغال، رفع تبعیض‌های جنسیتی، ازدواج و فقرزدایی از مناطق محروم را جدی گرفته و در راستای رفع آنها بکوشد.

۳-یکی از وعده‌های ریاست محترم جمهور، از بین بردن نگاه امنیتی به دانشگاه‌ها بوده که متاسفانه از سال اول مسئولیت ایشان، روز به روز بیشتر شده و این نگرانی را برای فعالین دانشجویی به وجود آورده که دانشجویان به وجه‌المعامله جناب رئیس‌جمهور تبدیل شده‌اند. لذا از ایشان تقاضا داریم که حداقل به نهادهای تحت امر خود اعلام کنند که دانشگاه نه تنها خطرآفرین نیست، بلکه چنانچه وارد صحنه شود توان از بین بردن مخاطرات مختلف را داراست.

۴-شیوه‌نامه ننگین انضباطی دانشجویی ابلاغی از جانب وزارت علوم، فاجعه‌ای‌ست که باید هرچه سریعتر نسبت به اعمال اصلاحات جدی آن اقدام شود، و الا کمترین تالی فاسد آن، بی‌اعتمادی دانشجویان به اجرای قانون اساسی است.

۵-در جریان اعتراضات اخیر به مساله گرانی بنزین که ناشی از نارضایتی‌های انباشته بود، تعدادی از دانشجویان کشور بازداشت شدند. ضمن اینکه خواستار رسیدگی دقیق و کارشناسی به موضوع بازداشت این عزیزان هستیم، از مسئولان دستگاه قضا و بالاخص حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی می‌خواهیم که در برخورد با این قشر فرهیخته و آینده‌ساز، نهایت رافت را به کار بسته و سعه صدر نظام اسلامی را نشان دهند.

۶-جمهوری اسلامی ایران اینک وارد پنجمین دهه از حیات خود شده و میانگین سنی مسئولان نظامی که در دهه اول انقلاب زیر ۴۰ سال بود، حالا به حدود ۶۵ سال رسیده است. این مساله روند اجرایی کشور را با مشکلات جدی مواجه کرده و در مقابل سیل عظیم فارغ‌التحصیلان و متخصصان دانشگاهی با مجموعه‌ای از افکار و اندیشه‌های جدید، موجبات کُند شدن روند پیشرفت را بیش از پیش عیان کرده است. به طوری که علیرغم هشدارهای صریح مقام معظم رهبری، همچنان با مشکل خمودگی و فرسودگی در امور اجرایی کشور مواجهیم. لذا از تمامی مسئولین خواهشمندیم که با ورود به حوزه مشاوره و راهنمایی، عرصه برای حضور جوانان در فرآیندهای اجرایی فراهم کرده و از تجربیات خود در سطح روسای قوا استفاده کنند.

۷-کمتر از سه ماه دیگر آماده حضور در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی خواهیم شد و نیک می‌دانیم که حضور جوانان در عرصه تقنین، هرچند در کوتاه مدت دارای مخاطراتی‌ست، اما در بلندمدت خون جدیدی را به پیکره نظام اسلامی تزریق خواهد کرد، چنانچه در دهه اول انقلاب نیز شاهد همین موضوع بودیم. لذا از جوانان تحصیلکرده که دغدغه آبادانی این مرز و بوم را دارند دعوت می‌کنیم تا با ثبت‌نام و شرکت در انتخابات، موتور محرکه کشور در طی کردن پستی و بلندی‌های سخت و طاقت‌فرسای مسیر توسعه باشند. همچنین از هیآت اجرایی و شورای محترم نگهبان خواهشمندیم که با رعایت حق‌الناس و در نظر گرفتن آخرت، با نگاه مثبت به حضور جوانان در انتخابات برخورد کنند و سخت‌گیری‌های رایج در فرآیند تاییدصلاحیت را در مواجهه با کاندیداهای جوان کنار گذاشته و مقدمات حضور آنان در مجلس شورای اسلامی را فراهم کنند.

۸-جوانان حزب اعتمادملی نیز با لبیک گفتن به فرمان تشکیلاتی دبیرکل قهرمان خود، از ثبت‌نام در انتخابات غافل نشوند تا در این برهه حساس، فرصت حضور در انتخابات و خدمتگزاری مردم شریف ایران را از دست ندهند.

والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته
شاخه جوانان حزب اعتمادملی
۱۳۹۸/۹/۱۵