بر آن شدم تا بر حسب اخلاق و ادب انسانی از شیخ محصور اصلاحات، مهدی کروبی، یادی كنم؛ در این نوشتار تلاش کرده ام در حد توان به روش، مشی و خصوصیات بارز شیخ محصور اصلاحات ، اشاره كنم. مهدی کروبی، از ابتدای نهضت یار و یاور امام خمینی بود، کروبی سیاست‌ورزی باتجربه بود که […]

بر آن شدم تا بر حسب اخلاق و ادب انسانی از شیخ محصور اصلاحات، مهدی کروبی، یادی كنم؛ در این نوشتار تلاش کرده ام در حد توان به روش، مشی و خصوصیات بارز شیخ محصور اصلاحات ، اشاره كنم.

مهدی کروبی، از ابتدای نهضت یار و یاور امام خمینی بود، کروبی سیاست‌ورزی باتجربه بود که سرسختی و انعطاف را در مشی سیاسی و در گفتمان اصلاح‌طلبی خود گنجاند واین هنر شیخ اصلاحات بود.

شیخ مهدی کروبی، از معدود روحانیون برجسته کشور بود که با باور و اعتقاد به کار نظامند، مدنی و تشکیلاتی، به تاسیس و راه‌اندازی مجمع روحانیون مبارز، اقدام كرد. مجمع روحانیون مبارز با وجود مهدی کروبی در کشور منشاء و مبداء حرکات خوب و مثبتی بود، اما با خروج كروبي، مجمع و تشکیلات آن دچار رکود و بی‌رمقی شد.

مهدی کروبی، عملگرا و واقع‌گرا، اهل تعامل و گفتگو و چانه‌زنی است و به دیالوگ و منطق برای رایزنی و حل امور اشراف دارد. او به امور مبارزاتی، سیاسی، اداری و اصلاحی، ایده و نگاهی عملی و عینی داشت و دارد.

مهدی کروبی، پست، مقام و عناوین را به خدمت مردم درآورد. او شیفته و شیدای پست و مقام نبود بلکه سوار بر پست و مقام، خدمت به مردم را اصل می‌دانست. کروبی به‌عنوان يك روحانی برجسته، با مردم، در کنار مردم و از خود مردم بود و هست. او در تمام دوران مسئولیت‌های گوناگون در دسترس مردم، پاسخگو به مردم و برای همه اعم از مخالف، رقیب و… با احترام و تکریم رفتار و برخورد می‌کرد.

مهدی کروبی، نخستین مقام مسئول در درون نظام بود که نسبت به نظارت استصوابی و عملکرد شورای نگهبان انتقاد جدی داشت و دراین مورد، دقیق و  کارشناسانه، نامه نوشته و مي‌نويسد و انتقاد مي‌كند.  کروبی در جریان ردصلاحیت شدگان به‌ویژه از دوره مجلس سوم به بعد، با تعاملاتش با شورای نگهبان، با شدت و حدت، محبت و مذاکره و پیگیری، حقوق افراد را احیاء می‌کرد.

مهدی کروبی، مدافع حقوق شهروندی و شهروندان بود و هست. هر کس، هر کجا، حقش تضییع می‌شد به سراغ کروبی می‌آمد؛ با هر کیش، مذهب، آیین و مرام، خواه نهضت آزادی باشد، خواه ادوارتحکیم وحدت باشد، خواه دروایش باشند، خواه اقلیت‌های دینی دیگر و… .

مهدی کروبی، در سال‌های انزوای نیروهای خط امام و در دوره فترت در سال ۱۳۷۶، سید محمدخاتمی را براي رياست‌جمهوري مطرح کرد و به او، امید و جسارت داد. کروبی در حمایت از خاتمی، مردانگی، وفا، صداقت و اخلاق را که لازم بود، به‌کارگرفت و از تهدیدات و آتش رقبا ، نهراسید. او در مقام پاسخگویی، منطقی وکوبنده بود و انفعال در رویه و مشی کروبی مفهومی ندارد و در مسیر زمان، جواب احسان و صداقت خود را به خوبی دریافت كرد.

مهدی کروبی، از معدود حاميان افراد در مقابل تحقیرها، تضعیف‌ها، تخریب‌ها، تهمت‌ها  و افتراي افراد و وزرای کابینه در دروه اصلاحات بود و نسبت به حمایت از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی در این دوره، واکنش جدی و سریع نشان می‌داد. کروبی در جریان شهرداري کرباسچی محکم ظاهر شد و در جریان کتک خوردن و توهین به شیخ عبدالله نوری و مهاجرانی، سخت برآشفت و در ماجرای آغاجاری، کروبی حکم را ننگین خواند و… .

مهدی کروبی، در جریان دستگیری نمایندگان از جمله آقای لقمانیان بهترین عملکرد را داشت؛ چه کسی جز کروبی، آن چنان جسارت توام با تحسین را داشت که از کرسی ریاست، دست کشیده و به صحن مجلس بیاید و با آن نطق محکم و متقن باعث آزادی لقمانیان شود. کروبی همواره در حمایت از جنبش دانشجویی، ادوارتحکیم وحدت و تحکیم وحدت، در مقابل دست های توطئه‌گر پیدا و پنهان، واکنش عینی و عملی نشان داد.

در سال ۱۳۸۴، و ماجرای انتخابات و حضور دکتر معین و گروه حامی، با اینکه با حکم  و به حکم حکومتی باوری نبود، اما برای زمین خوردن ناجوانمردانه کروبی، حکمیت حدادعادل را پذیرفته و باعث شکست کروبی و البته اصلاحات شدند.  

باید بگویم، کروبی به دلیل ظرفیت بالای خود و اینکه همواره سنگ زیرین آسیاب و برای اینکه سنگ صبور بود، هم از رفیق و هم از رقیب، زخم برداشت.

در ماجراي برگزاری انتخابات ۱۳۸۴ و آن همه وادادگی دولت اصلاحات به‌ویژه وزارت کشور و در اختیار گذاشتن وزارت کشور و قرائت آرا به دیگران، چه کسی جز مهدی کروبی فریاد برآورد و از همه مناصب خود کنار رفت و بی‌توجهی خود را به پست و مقام نشان داد و به سراغ کار مدنی یعنی تشکیل حزب اعتمادملی و روزنامه رفت و همچنان سروقامت ایستاده است؟

و اما نکته ی پایانی: چقدر در شرایط فعلی کشور، خلاء قابل لمسي احساس می‌شود؛ اگر مهدی کروبی در عرصه کنش‌های سیاسی کشور و نظام حضور پررنگ‌تري می‌داشت به سهولت موثر و کارگشا بود. کروبی در حصر هم چارچوب دارد، انقلاب، امام، مردم  و نظام را دغدغه‌مند است و با روحیه‌ای سرشار از نشاط، مقاومت و ایستادگی، بعد از ده سال در حصر در بزنگاه‌ها، بیانیه و نامه‌ای روشنگرانه و دلسوزانه، منتشر می‌كند و با این کار به بدنه جامعه به‌ویژه به اردوگاه اصلاح طلبان رمقی دوباره می‌بخشد.

از خداوند حی داور خواستارم که سبب رفع حصر مهدی کروبی را فراهم كند.

  • نویسنده : سید مهدی موسوی، عضو شورای مركزی حزب اعتماد ملی و دبير حزب در استان لرستان