مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی، در پیامی از حصر اعتراضات اخیر مردم را ناشی از اوج فشار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بر مردم عزیزمان عنوان کرد و نوشت: بدتر آنکه در مقابل اعتراض به حق مردم، هم نظام و هم دولت به زبان تهدید سخن بگویند و متعاقب آن ماشین سرکوب با خشونت غیرقابل […]

مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی، در پیامی از حصر اعتراضات اخیر مردم را ناشی از اوج فشار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بر مردم عزیزمان عنوان کرد و نوشت: بدتر آنکه در مقابل اعتراض به حق مردم، هم نظام و هم دولت به زبان تهدید سخن بگویند و متعاقب آن ماشین سرکوب با خشونت غیرقابل وصفی بکار گرفته شود.

به گزارش سایت رسمی حزب اعتماد ملی، در بخش‌هایی از این پیام آمده است:

انا لله و انا الیه راجعون

در هفته گذشته شاهد اعتراض فراگیر مردمی در مقابل تصمیم اخیر نظام در افزایش ناگهانی قیمت بنزین بودیم. اعتراضی که نشان از اوج فشار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بر مردم عزیزمان داشت و متاسفانه حکومت به جای شنیدن صدای معترضین، آنان را همچون سالهای ٨٨ و ٩٦ به روشی خشن سرکوب کرد. در این میان متاسفانه تعداد زیادی جان خود را از دست دادند و تعداد بیشتری مجروح شدند و هزاران نفر هم راهی بازداشتگاه ها شدند. اینجانب لازم می‌دانم مراتب تسلیت و همدردی خود را با ملت شریف ایران و خانواده‌هایی که عزیزان خود را در حوادث اخیر از دست داده‌اند اعلام دارم. از مقامات قضایی هم می‌خواهم زمینه اخلاص و رهایی بازداشت شدگان اخیر را که اکثر آنها بنا به گفته مقامات از طبقات محروم جامعه هستند هرچه سریعتر فراهم سازند.

می دانیم که خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های یکجانبه نه تنها کمر آحاد ملت به‌خصوص طبقات محروم را شکسته بلکه به بهانه جنگ اقتصادی بستری برای اداره حکومت به شیوه قجری فراهم آورده که خروجی آن تشدید فساد و تبعیض در تمامی ارکان حکومت بوده است. در این مسیر نهادهای قانونی هم کارکرد خود را از دست داده‌اند و تصمیات اساسی از جمله چنین تصمیم مهمی پشت درهای بسته توسط دولت پنهان صورت می‌پذیرد.

پیش‌تر در مجلس ششم مقرر شده بود که افزایش حامل‌های انرژی در یک پروسه زمانی صورت گیرد نه آنکه برای سال‌ها قیمت بنزین ثابت شود و یکباره بدون بحث در مجلس و اقناع افکار عمومی، با سیصد درصد افزایش آنهم در شرایط سخت اقتصادی به اجرا گذاشته شود. بدتر آنکه در مقابل اعتراض به حق مردم، هم نظام و هم دولت به زبان تهدید سخن بگویند و متعاقب آن ماشین سرکوب با خشونت غیرقابل وصفی بکار گرفته شود. انتشار بخشی از صحنه‌های دلخراش و تکان‌دهنده آن دل هر انسان آزاده‌ای را به‌درد می ‌آورد. روشن شدن ابعاد مختلف این فاجعه از جمله شناسایی و مجازات کسانی که به روی ملت تیراندازی مستقیم کردند نیازمند کمیته مستقل حقیقت یاب است. گزارش این کمیته همچنین مشخص خواهد کرد چه کسانی اموال عمومی را تخریب کردند.

ملتی که منافع ملی‌اش قربانی منافع و تصمیم‌های غیر عقلایی جمع اندکی شده، این روزها سخنان عجیبی می‌شنود.

کروبی در بخش دیگری از پیام خود به سخنان فرماندهان سپاه که اعتراضات مردم را جنگ تمام عیار جهانی خوانده بودند اشاره کرده و نوشته است:

چنین سخنانی بدون تردید شعله‌های خشم و نفرت ملت را دوچندان می‌کند. از سکوت رجال سیاسی و جریان های مؤثر در قبال چنین فجایعی در عجبم.

ریشه و بستر اعتراضات اخیر را باید در فساد، تحقیر، تبعیض و نابرابری حاکم جستجو کرد نه در آن سوی آب‌ها. امام از بدو انقلاب دغدغه معیشت مردم را داشتند و فرمودند: به حسب انصاف، به حسب وجدان، این مردمی که شماها را روی کار آورده‌اند، این مردم زاغه‌نشین که شماها را روی مسند نشانده‌اند ملاحظه آن‌ها را بکنید و این جمهوری را تضعیفش نکنید. بترسید از آن روزی که مردم بفهمند در باطن ذات شما چیست و یک انفجار حاصل بشود. از آن روز بترسید که ممکن است یکی از “ایام الله”، خدای نخواسته باز پیدا بشود… .

به حاكميت و دست‌اندرکاران هم یادآوری می‌کنن که قطع وسایل ارتباط جمعی، سایت‌ها، موبایل‌ها، پیامک‌ها و تلویزیون‌ها راهکار غلطی است که ته مانده اعتماد مردم را بر باد خواهد داد. بپذیرید که اعتراض مطابق نص صریح قانون اساسی این میراث گران‌بهای ملت حق مردم است و احدی هم حق نادیده گرفتن این حق بنیادین را ندارد.

در پایان از دولت می خواهم که ضمن دلجویی و عذرخواهی از آسیب دیدگان حوادث اخیر به جبران خسارت و پرداخت غرامت اقدام کند. اینجانب اگر محدویت در تردد نداشتم حتما به دیدار آسیب‌دیدگان و خانواده‌های آنان می‌رفتم و به نوبه خود از آنان دلجویی می‌کردم.

و السلام
مهدی کروبی
جماران
۷ آذر ۹۸