الياس حضرتي، نماينده اصلاح‌طلب مردم تهران، قائم مقام حزب اعتماد ملی، عضو هيات‌رييسه فراكسيون اميد و رييس كميسيون اقتصادي مجلس دهم روز گذشته در نامه‌اي خطاب به آيت‌الله احمد جنتي، دبير شوراي نگهبان، ضمن تاكيد بر اينكه هيچ اعتراضي به ردصلاحيت خود به‌دليل آنچه از سوي اين شورا «عدم التزام به اسلام» عنوان شده، ندارد، نسبت به سردتر شدن تنور انتخابات كه بنابر گفته اين نماينده مجلس در حال حاضر نيز چندان گرم نيست، هشدار داد و درنهايت خواستار ارايه توضيحات تكميلي در ارتباط با علت حكم اخير شوراي نگهبان در ردصلاحيت خود شد. در متن اين نامه كه به عنوان «نامه شماره يك» حضرتي به شوراي نگهبان، آمده است:

دبير محترم شوراي نگهبان، حضرت آيت‌الله جنتي

سلام عليكم، خسته نباشيد

در اين اوضاع و احوال عجيب و غريب، از جانب هيات نظارتِ زيرنظر حضرتعالي خبر رسيد كه به اسلام التزام ندارم و صلاحيتم براي حضور در انتخابات يازدهم رد شده است.

قصد دفاع از خودم يا شكايت از راي هيات نظارت ندارم. اعتراضي هم نمي‌كنم. مردم و تاريخ به بهترين وجه قضاوت‌مان خواهند كرد و به قول و فعل همه ما نمره خواهند داد. شخصا و قلبا به نهاد شوراي نگهبان عقيده دارم و براي تحقق اين آرمان به سهم خود تلاش كرده‌ام اما لازم است به عرض برسانم كه اين نهاد متاسفانه از اصل و شأن خود فاصله گرفته و همين قضاوت‌ها و غربالگري‌ها كه صبغه جناحي/ سياسي دارد و به هيچ‌وجه قابل كتمان نيست، خود حجت موجهي است براي شناخت همين فاصله.

من سنگ خودم را به سينه نمي‌زنم. خداي متعال بهتر مي‌داند كه درون ما چه مي‌گذرد. بيشتر نگران تصوير شوراي نگهبان هستم كه روز‌به‌روز در ذهن و ضمير مردم ايران خاصه جوانان تيره‌تر و تارتر مي‌شود و رفتار و گفتار اين نهاد قانوني را به تنگ‌نظري و كج‌سليقگي تعبير مي‌كنند.

بحث رد صلاحيت‌ها مربوط به امروز و ديروز يا اين دوره و آن دوره نيست.به نظرم راي اخير هيات نظارت حجت را بر فعالان سياسي و دلسوزان معتقد به نظام و انقلاب تمام كرد و به آنها پيام داد كه ديگر بيش از اين به خدمت و تجديد عهد چهل ساله اصرار نورزند.

البته ما با انقلاب و امام عهدي بسته‌ايم كه رد‌صلاحيت‌هاي گسترده آن را نقض نمي‌كند. من كماكان خودم را سرباز نظام و وفادار به آرمان‌هاي انقلاب مي‌دانم و براي پيشبرد ايران عزيز از هيچ تلاشي فروگذار نيستم، مع‌الوصف خواستم به شما و همكاران‌تان بگويم كه اين راهي كه مي‌رويد هيچ تناسبي با وضعيت اين روزها و گفتمان اتحاد و جذب حداكثري ندارد و جز يك كاسه كردن مجلس به نفع يك گروه و يك جريان به نتيجه ديگري ختم نمي‌شود.

همچنين لازم است بگويم كه اقدام شما پيشاپيش تنور سرد انتخابات را از قبل هم سردتر كرد و باعث دلسردي بخش‌هاي زيادي از مردم براي حضور پرشور در انتخابات شد.

لابد اين مخالفت‌ها و نقدها را كمابيش شنيده‌ايد و از آثار تصميمات‌تان مطلعيد و عامدانه و بنابر ملاحظاتي كنارش نهاده‌ايد. اما از جنابعالي مي‌خواهم دستور فرماييد تا تمام اسناد و مداركي را كه باعث رد صلاحيتم شده‌اند به اطلاعم برسانند تا دقيقا بدانم عدم التزام به اسلام به چه معني است.

 بدرود. الياس حضرتي