عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با بررسی معضلات اقتصادی و نحوه تصمیم‌گیری دولت در بحران کرونا، گفت: دولت می تواند با حمایت از اقتصادهای نوظهور مانند استارت‌آپ‌ها فضای اقتصادی کشور را تلطیف کرده و از شدت تعدیل نیروها بکاهد. رضا امیدوار تجریشی در گفتگو با اکسپورتنا درباره مشکلات پیش روی دولت در راستای شیوع […]

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با بررسی معضلات اقتصادی و نحوه تصمیم‌گیری دولت در بحران کرونا، گفت: دولت می تواند با حمایت از اقتصادهای نوظهور مانند استارت‌آپ‌ها فضای اقتصادی کشور را تلطیف کرده و از شدت تعدیل نیروها بکاهد.

رضا امیدوار تجریشی در گفتگو با اکسپورتنا درباره مشکلات پیش روی دولت در راستای شیوع ویروس کرونا در کشور، اظهار کرد: در سالهای اخیر دولت بر درآمدهای حاصل از گردشگری در کشور حساب باز کرده است؛ به قدری که این موضوع در سند چشم انداز کشور نیز درج شده است.

وی ادامه داد: سالانه میان ۵ تا ۱۰ میلیون نفر گردشگر خارچی وارد ایران می شود که شیوه ویروس کرونا صنعت کردشگری کشور را دچار آسیب کرد که به طبع آن صنعت حمل ونقل، آژانس های مسافرتی، هتلداری، گردشگری سلامت دچار آسیب شده اند.

رئیس سابق خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران ضمن تاکید بر کاهش درآمدهای مالیاتی و ارزی دولت از این صنعت و صنایع وابسته به آن در شرایط کنونی توضیح داد: علاوه بر صنعت گردشگری دولت پس از پایان بحران کرونا با تعداد زیادی از بنگاه‌های اقتصادی ورشکسته مواجه خواهد شد.

به گفته وی، بحران‌هایی مانند سیل و زلزله مواردی بودند که بنا به طبیعت آن باز هم دولت ها تا حدودی برای آنها آمادکی دارند و ویرانگری ویروس کرونا را به همراه نداشتند؛ اما بنگاه های اقتصادی به دلیل عدم برنامه ریزی برای بحران کرونا بسیاری از معادلاتشان به هم ریخته است.

عضو دفتر اقتصادی حزب اعتماد ملی با بیان اینکه عدم اعمال تعطیلی و قرنطینه در کشور از سوی دولت خود یک بحران مدیریتی است، افزود: ادامه این روند هزینه های درمان را افزایش داده و صنعت بیمه و پروژهای سلامت را هم دچار بحران می کند؛ پس دولت باید هرچه سریعتر در زمینه قرنطینه اقدام کند.

وی به لزوم ارائه تسهیلات از سوی دولت به بخش‌های اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: دولت برای تامین منابع مالی تسهیلات در شرایط کنونی قطعا دچار مشکل خواهد شد؛ اما نباید از این مهم غافل شود چرا که بی توجهی به آن موجی از بیکاری را در آینده نزدیک کشور به همراه خواهد داشت.

رئیس مرکز توسعه اقتصادی جوانان کشورهای اسلامی ادامه داد: بیکاری احتمالی در کشور هزینه های بیمه این افراد را نیز به دولت تحمیل خواهد کرد که دولت می تواند با کمک و حمایت از اقتصادهای نوظهور مانند استارت‌آپ‌ها فضا را تلطیف کند و از شدت تعدیل نیروها بکاهد.

وی با اشاره به صندوق‌های ذخیره ارزی و توسعه ملی به عنوان تامین کننده اولیه منابع مورد نیاز دولت در شرایط بحرانی، اظهار کرد: همچنین دولت می تواند با کاهش هزینه های خود البته نه فقط هزینه های عمرانی بلکه هزینه های تشریفاتی بخشی از هزینه های بحران را تامین کند.

به گفته امیدوار، دولت می تواند با تشویق و حمایت های خود در قالب بخشودگی‌ها، بنگاه های اقتصادی را در راستای صادرات و ارزآوری برای کشور کمک کند.

وی با بیان اینکه دولت در این شرایط باید از سیاسی بودن واقعیت‌ها دوری کند، افزود: دوری از نگرش های سیاسی به این معنی که اگر لزومی به ارائه سبد معیشتی به همه خانوارها نیست آن را فقط به افراد نیازمند ارائه کند و یا یارانه را محدودتر کند و بخشی از آن را به عنوان کارت خرید کالا به مردم ارائه کند تا گردش مالی در جهت رونق تولید بودجود آید.

تحقق «جهش تولید» در گرو اصلاح قوانین و برخورد با رفتارهای سلیقه‌ای

رئیس مرکز توسعه اقتصادی جوانان کشورهای اسلامی همچنین، می‌گوید برای «جهش تولید»، قوانین مربوط به صنعت، تجارت و تولید نیاز به بازنگری اساسی دارد.

رضا امیدوار تجریشی، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در گفت و گو با خبرگزاری میزان با اشاره به نام‌گذاری سال جدید به نام «جهش تولید» توسط رهبر انقلاب، اظهار کرد: در سال‌های اخیر مقام معظم رهبری توجه ویژه‌ای به مسائل اقتصادی داشته‌اند و چند سال متمادی است که ایشان نام‌های مرتبط با تولید یا اقتصاد را در ابتدای نوروز انتخاب کرده‌اند. اینکه رهبر انقلاب عنایت و توجه خاصی به اقتصاد غیرنفتی و تولید کشور دارند قابل ستایش است و این مساله نشان از دغدغه و حساسیت ایشان نسبت به مشکلات تولیدکنندگان و فعالان بخش خصوصی دارد.

رئیس مرکز توسعه اقتصادی جوانان کشور‌های اسلامی در ادامه سخنان خود به لزوم تقویت بخش خصوصی در تولید اشاره کرد و افزود: علی‌رغم تاکیدات رهبر انقلاب همچنان به بخش تولید و حمایت از تولیدکنندگان آن طوری که انتظار داشتیم و داریم توجه‌ای از سوی دستگاه‌های مختلف صورت نگرفته است.

وی، وجود بعضی از قوانین را از عوامل و موانع اصلی بر سر راه تولیدکننده دانست و گفت: در مسیر تولید در ایران موانع گوناگونی وجود دارد که برای ثبت «جهش تولید» باید به معنای واقعی کلمه آن‌ها را برطرف کرد. نخستین عاملی که باید در این مسیر به آن توجه کرد «اصلاح قوانین مالیاتی، تامین اجتماعی و سیاست‌های بانکی» است که از موانع تولید و جهش تولید به شمار می‌آیند.

امیدوار تجریشی لازمه بهبود محیط کسب‌وکار را اصلاح قوانین دست‌وپاگیر بر سر راه تولیدکنندگان ارزیابی کرد و گفت: بازنگری در سیاست‌های بانکی و ثبات در قوانین از عوامل مهم در «جهش تولید» به حساب می‌آیند؛ یکی از مشکلاتی که فعالان بخش خصوصی و تولیدکنندگان با آن دست به گریبان هستند «تعدد قوانین» است.

رئیس مرکز توسعه اقتصادی جوانان کشور‌های اسلامی در این باره توضیح داد: متأسفانه بعضی قوانین، سیاست نظام مالیاتی و تأمین اجتماعی حمایت درستی از بخش خصوصی و تولیدکننده نکرده‌اند و تغییر مداوم قوانین و عدم ثبات مشکلات فراوانی همچون دلسرد شدن تولیدکننده، فشار بر سرمایه‌گذاران و عدم رغبت و تمایل بخش خصوصی برای ورود به صنعت و تولید را در پی داشته است.

امیدوار تجریشی با این گلایه که هنوز قانون «بهبود مستمر محیط کسب‌وکار» علی‌رغم تصویب هنوز به مرحله اجرای کامل در نیامده است، گفت: بعضی از قوانین که می‌توانند موانع بر سر راه تولیدکننده و فعالان اقتصادی و صنعتی را بهبود ببخشند بنا به دلایلی نامعلوم به اجرا گذاشته نمی‌شوند یا حداقل با چنین قوانینی برخورد‌های سلیقه‌ای صورت می‌گیرد. چراکه فقط ۲۰ تا ۳۰ درصد از قانون «بهبود مستمر محیط کسب‌وکار» اجرا می‌شود.

عضو دفتر اقتصادی حزب اعتماد ملی تاکید کرد: در سال‌های اخیر تولیدکننده و شرکت‌های صنعتی و خصوصی به دلایل مختلف همچون تحریم و رکود بازار موفق به وصول مطالبات و پرداخت حقوق نشدند و این مراکز اقتصادی- صنعتی نیز نه تنها مورد حمایت تامین اجتماعی، سازمان امور مالیاتی، بانک‌ها و… قرار نگرفتند بلکه بدون تذکر اقداماتی نظیر توقیف اموال نیز توسط آنان صادر شده است.

رئیس مرکز توسعه اقتصادی جوانان کشور‌های اسلامی افزود: اگر بخواهیم به شکل واقعی شاهد «جهش تولید»، «رونق تولید» و «افزایش صادرات» باشیم و به محصولات کشورمان با اسم «ساخت ایران» افتخار کنیم باید موانعی که بر سر راه صنعت، تولیدکننده و فعالان اقتصادی وجود دارد برداشته شوند تا به خواست و سند چشم‌اندازی که مد نظر رهبر انقلاب است، دست یابیم.

این فعال بخش خصوصی تاکید کرد: بار‌ها در جلسات متعدد با روسا یا معاونان سران قوا تذکر دادیم و گلایه نیز کردیم که بخش خصوصی را درگیر مسائل بروکراسی نکنند؛ متاسفانه بین ادارات مختلف بخصوص سازمان‌های مرتبط با صنعت و اقتصاد «اتحاد و وحدتی» وجود ندارد و عدم هماهنگی آنان در برخورد با قوانین و رفتار‌های سلیقه‌ای باعث سردرگمی و عدم تمایل بخش خصوصی برای ورود به تولید شده است.

امیدوار تجریشی با بیان اینکه باید شرایط برای امنیت خاطر سرمایه‌گذاران فراهم شود، تصریح کرد: شاید به دلیل تحریم، سرمایه‌گذاران خارجی از کشور‌های آمریکای لاتین یا اروپایی قادر به حضور و سرمایه‌گذاری در تولید و صنعت ایران نباشند، اما دستگاه‌های مربوطه با همکاری وزارت امور خارجه می‌توانند شرایطی را برای ورود سرمایه‌گذاران از کشور‌های همسایه فراهم کنند.

رئیس مرکز توسعه اقتصادی جوانان کشور‌های اسلامی ابراز امیدواری کرد: همان اندازه که قوانین مزاحم و دست و پاگیر شرایط را برای سرمایه‌گذار داخلی و بخش خصوصی با مشکل مواجه کرده به همان نسبت یا شاید بیشتر مشکلاتی را هم برای سرمایه‌گذاران خارجی به بار آورده است و من امیدوارم که مجلس یازدهم برای حل این مسائل و رفع موانع تولید تدبیر به خرج دهد.

امیدوار تجریشی در پایان گفت: اجرا و نظارت بر قوانین بخش تولید و صنعت از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ توجه به این موضوع می‌تواند به ایجاد رقابت واقعی میان فعالان اقتصادی و کاهش فضای رانت و فساد بیانجامد. از سوی دیگر اجرای قانون جدید تجارت گرفتار اگر و اما‌ها شده است و همچنان شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها مورد کم لطفی دستگاه‌های مختلف قرار می‌گیرند؛ بنابراین اگر این مشکلات و موانع برداشته شوند می‌توان به طور درست و صحیح جهش تولید و رشد اقتصادی کشورمان را مشاهده کرد.