تاریخ انتشار:۲۱ مهر ۱۳۹۴در ۷:۱۷ ق.ظ کد خبر:1061

مهران فرجی

فضای مجازی و وظیفه نخبگان

با تغییر دولت در سال 92، بسیاری امید داشتند که فضا برای مطبوعات و فعالیت رسانه‌ای بازتر شود اما این امیدواری چند ماهی بیشتر طول نکشید. برخی انتصابات و برخوردها با مطبوعات، نشان داد که قرار نیست فضایی باز در مطبوعات شاهد باشیم. افرادی که ...

با تغییر دولت در سال ۹۲، بسیاری امید داشتند که فضا برای مطبوعات و فعالیت رسانه‌ای بازتر شود اما این امیدواری چند ماهی بیشتر طول نکشید. برخی انتصابات و برخوردها با مطبوعات، نشان داد که قرار نیست فضایی باز در مطبوعات شاهد باشیم. افرادی که پس از سال‌ها ترک فضای مطبوعاتی، عزم بازگشت کرده بودند، دوباره به کارهای سابقشان برگشتند. این موضوع باعث شد، فضای رسانه‌ای کشور به دلیل همین غیبت‌ها و البته خروج برخی روزنامه‌نگاران حرفه‌ای از کشور، به همان روال هشت سال قبل پیش رود.

امیدواری‌ای که در سال ۹۲ و پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ایجاد شد، روزنامه‌نگاران را نه‌تنها به خاطر امکان طرح موضوعات مختلف و باز شدن فضای کاری، خرسند کرده بود، بلکه یک دلیل اصلی این خوشحالی، امید به ایجاد فضایی حرفه‌ای تر در مطبوعات بود. فضایی که در آن بزرگان مطبوعات امکان بازگشت به تحریریه و انتقال تجربیاتشان را داشتند.

اما این فضا به آن شکلی که امید می‌رفت پیش نرفت. دولت یازدهم با وجود تمام پیشرفت‌هایی که در حوزه‌های مختلف به وجود آورد، ترجیح داد در حوزه رسانه، دست به معامله‌ بزند. معامله‌ای که در نهایت به نفع دولت تمام نشد و دست رسانه‌های حامی دولت را بست. دولت روحانی با تیم رسانه‌ای ضعیفی که از یاران لاریجانی رییس مجلس و همراهان انتخاباتی قالیباف انتخاب کرد، رسما فضای رسانه‌ای دولت را به کاندیدای رقیب داد و روابط عمومی سازمان‌ها نیز به همین منوال به تیم رسانه‌ای قالیباف و لاریجانی سپرده شد.

در چنین فضایی، تغییر فضای رسانه‌ای تنها تلنگری کوچک به مطبوعات زد و شرایط حرفه‌ای مطبوعات تغییر چندانی نکرد.

در این شرایط و کمبود نیروی حرفه‌ای رسانه‌ای و مطبوعات نه چندان موفق، روز به روز قدرت فضای مجازی قدرتمندتر می‌شد. وظیفه روزنامه‌نگاران حرفه‌ای در این بین چه بود؟

شایعات متعدد، خبرهای خلاف واقع، انتشار خبرهای مربوط به سال‌ها قبل به عنوان خبر روز و… اتفاقاتی بود که به‌ویژه با گسترش شبکه‌های اجتماعی موبایلی گسترش یافت. آیا این آسیب‌ها در کشورهای پیشرفته که فضای مطبوعاتی حرفه‌ای در آنها دیده می‌شود، هم وجود دارد؟

شاید پاسخ این پرسش‌ها را باید در وظایف روزنامه‌نگاران حرفه‌ای جست‌و‌جو کرد. وظیفه کشف حقیقت در میان خبرهای متعدد و متکثر درست و غلط؛ و البته این وظیفه‌ای است که به عهده نخبگان نیز هست. خودداری از انتشار هر خبر و مطلبی که گاه با یک سرچ ساده می‌توان به صحبت و کذبش پی برد، می‌تواند آسیب‌های فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی موبایلی را بکاهد. شبکه‌هایی که نقش مهم در آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی دارند اما آسیب‌های آن، گاه از مزیت‌هایش پیشی می‌گیرد.

 


ارسال نظر

Go to TOP