تاریخ انتشار:۲۱ مهر ۱۳۹۴در ۷:۵۵ ق.ظ کد خبر:1071

رئیس شاخه جوانان حزب اعتماد ملی در گفت وگو با اعتماد

حجت نظری: اعتمادملی آرمان‌های اصلاحات را از راه تعادل، تعامل و آرامش دنبال می‌کند

برگزاری نشست سراسری جوانان حزب اعتماد ملی در استان یزد، بهانه خوبی بود تا با رییس شاخه جوانان حزب اعتماد ملی به گفت‌و‌گو بنشینیم و از روند فعالیت گذشته و آینده اعتمادملی بپرسیم. حجت نظری که از دو سال پیش تا کنون، مسئولیت شاخه جوانان اعتمادملی ...

برگزاری نشست سراسری جوانان حزب اعتماد ملی در استان یزد، بهانه خوبی بود تا با رییس شاخه جوانان حزب اعتماد ملی به گفت‌و‌گو بنشینیم و از روند فعالیت گذشته و آینده اعتمادملی بپرسیم.

حجت نظری که از دو سال پیش تا کنون، مسئولیت شاخه جوانان اعتمادملی را بر عهده دارد، در این گفت‌و‌گو از هویت اعتماد ملی و جایگاه آن و آینده پیش رو سخن گفت.

هویت حزب اعتمادملی از نظر شما چیست؟ 

به نظرم برای شناخت حزب اعتماد ملی و هویت آن، باید از گذشته شروع کرد و به حال رسید. باید از تولد حزب تا سیر تکامل و رشد آن را دید. حزب اعتماد ملی در شرایطی تشکیل شد که اصلاح‌طلبان، همه داشته‌های خود در نهادهای قدرت را از دست داده بودند. در شرایطی که قوه مجریه، قوه مقننه و بخش زیادی از شوراهای اسلامی شهر و روستا از دست اصلاح‌طلبان خارج شده و به دست جریان رقیب افتاده بود.

هرکسی به زعم خود، دلایلی برای آن شکست‌ها مطرح می‌کرد. آقای کروبی و خیلی‌ها همچون ایشان، دلیل آن ناکامی‌ها را “تندروی” و “تحلیل نادرست شرایط” توسط بخشی از اصلاح‌طلبان می‌دانستند. همین مهم باعث شد آقای کروبی، به فکر فعالیت تشکیلاتی منسجم اصلاح‌طلبانه، با قرائتی جدید بیافتد. حزب اعتماد ملی شکل گرفت تا مفهوم اصلاح طلب میانه‌رو و اصلاح طلب اعتدال‌گرا را به جامعه سیاسی ایران معرفی کند. هویت اعتماد ملی را باید در همین اعتدال و میانه‌روی دانست. یعنی اعتماد ملی یک هویت عام دارد که اصلاح طلبی است و یک هویت خاص دارد که همان اعتدال‌گرایی است.

این صحبت از اعتدال هم ربطی به شعارهای سال ۹۲ و پس از آن ندارد، مربوط به ۸ سال پیش از آن است که خود نشان از بصیرت بنیانگذاران حزب دارد. از این جهت که نیازهای روز و آینده ایران را خوب درک کرده بودند. نمی‌خواهم در مورد جایگاه حزب اعتماد ملی در بین احزاب اصلاح طلب، خط کش بردارم و جدولی حرف بزنم؛ فقط می‌توانم بگویم اعتماد ملی یک حزب اصیل اصلاح طلب است کهلو بنا ندارد حرف خود را به هر قیمتی فریاد بزند. از سوی دیگر نیز بنا ندارد آنقدر ضعیف و کند پیش برود که تفریط کند و روی مرز دایره اصلاح طلبی حرکت کند. منطق را می‌پذیرد و نتیجه‌گرایانه در سپهر سیاسی کشور قدم بر می‌دارد. همواره رویکردی عمل‌گرایانه داشته و ترجیح می‌دهد به جای رفتارهای شعاری و گاه انتزاعی، کمی هم تکنوکرات باشد. به نظرم با مطالبی که عرض شد، می‌شود در مقایسه‌های موردی شباهت‌ها و تفاوت‌های اعتماد ملی با دیگر احزاب را دریافت.

خودتان چرا اعتمادملی را برای فعالیت سیاسی انتخاب کردید؟
راستش را بخواهید، من هم یکی از کسانی بودم که به‌رغم سن پایینم، در آن روزهای سخت که کم کم دولت نهم داشت کار خود را آغاز می‌کرد، همواره با خود فکر می‌کردم که چرا به چنین ناکامی بزرگی گرفتار شدیم. از تندروی‌ها خسته بودم و از تبعیض‌ها به تنگ آمده. معتقد بودم کشور را نمی‌شود با ماجراجویی اداره کرد. چه ماجراجویی اصلاح طلبانه و چه ماجراجویی اصول‌گرایانه! عقایدم خیلی به عقاید شیخ اصلاحات نزدیک بود. به لحاظ عاطفی هم به ایشان وابستگی داشتم. از زمانی که وارد حزب اعتماد ملی شدم، هر روز احساس تعلق خاطر بیشتری به این حزب پیدا کردم. یکی از مواردی که خیلی برای ادامه کار مرا مصمم‌تر کرد، این بود که برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران شاهد تشکیل یک حزب خارج از قدرت بودیم. این خود یک امتیاز برای این حزب محسوب می‌شد و از طرف دیگر، اراده بزرگان حزب را برای فعالیت تشکیلاتی و حزبی منسجم نشان می‌داد. این اتفاق در شرایطی رخ داد که اکثریت احزاب موجود، بیشتر ستاد انتخاباتی بودند تا حزب. یعنی در موسم انتخابات از خواب بیدار می‌شدند و پس از آن دوباره بی‌جان و بی‌رمق، به گوشه پرت می‌شدند تا انتخابات بعدی! البته تعداد بسیار کمی از احزاب بودند که تلاش می‌کردند فعالیت خود را به انتخابات خلاصه نکنند، منتها به لحاظ ماهوی، میان این احزاب با اعتماد ملی، تفاوت وجود داشت. از سوی دیگر، رای آقای کروبی در انتخابات سال ۸۴ و در مقایسه با دیگر کاندیداهای اصلاح طلب، نشان می‌داد افراد بیشتری از جامعه، به خوانش متعدل از اصلاح طلبی اعتقاد دارند و این، مرا بر اعتقادم مصمم‌تر کرد. اینها و برخی موارد دیگر، از مهم‌ترین دلایلم برای حضور در حزب اعتماد ملی بودند.

دیدگاهی که برخی افراد به اعتمادملی دارند این بود که حزبی قایم به فرد است اما در نبود شیخ مهدی کروبی اعتماد ملی بازهم به فعالیت خود ادامه داد و تشکیلات خود را نشان داد. به نظرتان چقدر در اعتمادملی به رفتار و سازمان تشکیلاتی اهمیت داده می‌شود؟
واقعیت این است که به هر دلیلی، حزب اعتماد ملی هنوز تا رسیدن به جایگاه واقعی خود به تلاشی مضاعف نیاز دارد. تردیدی نیست که اگر امروز، دبیرکل حزب اعتماد ملی کنار ما بودند، شرایطی متفاوت را شاهد بودیم و این نشان می‌دهد جایگاه آقای کروبی جایگاهی خاص است. اما باید از منظر همین جایگاه خاص عرض کنم آقای کروبی خشت اول بنا را درست گذاشتند و به لطف پروردگار و با درایت جانشین به حق ایشان، جناب آقای دکتر منتجب نیا، در زمان عدم حضور دبیرکل، تشکیلات حزب از هم نپاشید و همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. از سال ۹۲ و با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و کم رنگ شدن فضای بسته امنیتی، حزب اعتماد ملی نیز همچون بسیار از مجموعه‌های سیاسی و مدنی، به فعالیت‌های خود شتاب داده و هر روز، شاهد بهتر شدن شرایط هستیم.

جایگاه شاخه جوانان و دانشجویان در تشکیلات اعتمادملی چگونه است؟
در حال حاضر فعال‌ترین بخش حزب، شاخه جوانان و دانشجویان است. انتظاری غیر از این هم از جوانان نمی‌رود. ذات و ماهیت جوان با تحرک و پویایی و نشاط همراه است و طبیعی است که انرژی بیشتر، خروجی بیشتری به دنبال داشته باشد. جوانان از جایگاه مناسبی در حزب اعتمادملی برخوردارند، اما انتظار ما بیش از این است. بنده معتقدم با توجه به توان، انرژی و انگیزه‌ای که دوستان جوان ما دارند، چه به لحاظ کمی و چه به لحاظ کیفی، جایگاه واقعی ایشان در ساختار حزب اعتماد ملی باید حتی بیش از این باشد. ما انتظاراتی داریم و تمام خواسته‌های مان را در جلسات متعدد، به عرض بزرگان رسانده‌ایم و باز هم از ایشان خواهیم خواست تا جایگاه جوانان را بیش از این تقویت کنند. این تقاضاها هم جنبه ملی و هم جنبه استانی دارد.

در مجموع شرایطی که شاخه جوانان و دانشجویان حزب اعتماد ملی دارد، در قیاس با بسیاری از احزاب، جایگاهی شایسته و مناسب است، اما انتظار ما ریشه در کمیت و کیفیت جوانان‌مان دارد. چراکه بنده معتقدم بسیاری از جوانان تحصیل‌کرده، معتقد، پرتلاش، کارکشته و تشکیلاتی اصلاح طلب، در این حزب گرد هم آمده‌اند و این انتظارات را بالا می‌برد.

از چه زمانی ریاست شاخه جوانان و دانشجویان بر عهده شما گذاشته شد؟ در این مدت چه اقداماتی انجام شده؟
بنده از اواخر تابستان ۱۳۹۲ مسئولیت شاخه را پذیرفتم و تا این لحظه در خدمت شما و دیگر دوستان پرتلاش و خوبم هستم. به واسطه مشکلاتی که در چهار ساله دولت دهم گریبان حزب را گرفت، در عمل بخش‌های مختلف حزب به شکل تعطیل یا نیمه تعطیل درآمدند. به واقع مجالی برای فعالیت نبود. منتها پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، شرایط کمی تغییر کرد. بنده هم از همان زمان که مسئولیتم را پذیرفتم، تلاش کردم شاخه را در استان‌ها فعال کنم و به لطف پروردگار، توانستیم با کمک دوستان خوب شورای مرکزی شاخه، تا حد قابل توجهی به وظیفه‌مان عمل کنیم.

هرچند نقش رییس شاخه کشور و شورای مرکزی شاخه، بیشتر نقشی هماهنگ کننده است و اختیارات در حد سیاست‌گذاری؛ اما توانستیم با تعامل با روسای حزب در استان‌ها، در بیش از سه چهارم استان‌های کشور شاخه جوانان و دانشجویان را راه اندازی کنیم و با توجه به تلاش‌هایی که در حال انجام است، امید می رود ظرف یک یا دو ماه آتی، شاخه جوانان و دانشجویان حزب اعتماد ملی، در کل کشور و با چارت سازمانی پیشنهادی شورای مرکزی شاخه، تشکیل شود. باید اضافه کنم در ابتدای دوره، در شورایی که به صورت موقت و انتقالی شکل گرفته بود، آیین نامه و چارت جدیدی برای شاخه تدوین کردیم که تا این لحظه، همان چارت و مقررات مبنای فعالیت ما را شکل می‌دهد.

وجه تمایز دوره مسئولیت شما در شاخه جوانان حزب با دوره‌های قبلی را در چه چیز می‌بینید؟
بی‌تردید تفاوت‌ها بسیار است. از همه نظر. از فضای سیاسی کشور بگیرید تا امکانات و غیره. هر دوره‌ای شرایط و مقتضیات خود را دارد و هر رییس شاخه‌ای هم توانایی‌ها، عقاید، اختیارات و سلایق خود را دارد. به نظرم در این مورد، بر اساس عملکردها و جمیع شرایط، دیگران باید اظهار نظر کنند و اگر اجازه بدهید، ما از این موضوع عبور کنیم.

برنامه‌ای برای تبدیل شاخه جوانان به سازمان جوانان وجود دارد؟
واضح است که در هر نوع کنش، چه سیاسی، چه اقتصادی، چه علمی و غیره، نگاهی به پیشرفت و بهتر شدن وجود دارد. ما هم با توجه به تصریح اساسنامه حزب و نیز ظرفیت بالای شاخه، همیشه به فکر ارتقای این مجموعه بوده و هستیم. منتها روند تبدیل شاخه به سازمان، سازوکاری دارد و مراحلی را باید طی کند که با توجه به اهمیت بحث انتخابات مجلس در سال جاری و با توجه به تعیین اولویت‌ها، بعید به نظر می‌رسد در پنج شش ماه آتی شاهد این تحول باشیم. ما همیشه و از هر فرصتی برای بالاتر بردن جایگاه جوانان استفاده و استقبال می‌کنیم و اگر بتوانیم، بی شک برای افزایش اختیارات جوانان تلاش مضاعف خواهیم کرد. بنده معتقدم با توجه به تجربیاتی که کسب شده، مجموعه شاخه جوانان و دانشجویان، نیاز به تحول دارد و در تلاش هستیم تا این تحول، تنها در حد تغییر نام از شاخه به سازمان نباشد.

کمی هم پیرامون نشست شاخه جوانان صحبت کنیم. هدف از برگزاری این نشست چه بود؟
این ضرورت از همان ابتدای کار حس می‌شد که برای انسجام بیشتر و هرچه نزدیک‌تر کردن جوانان اعتماد ملی، نیاز به برگزای کارگاه‌های تخصصی و همایش‌های ملی وجود دارد.

این برنامه و برنامه‌هایی از این دست، همیشه در دستور کار شورای شاخه بوده و هست، اما متاسفانه در این دو سال، این اولین باری است که فرصت دست می‌دهد تا برنامه‌ای در این سطح را عملی کنیم. همچنین در آستانه انتخابات هستیم و نیاز هم‌نشینی جوانان اعتماد ملی، برای بررسی توان و ظرفیت جوانان هر استان و نیز اتخاذ مواضع واحد، بیش از گذشته احساس می‌شود. به هرحال با همه آن‌که بحث انتخابات پیش رو مهم است و تبیین نقش و تاثیر اعتماد ملی و به‌طور مشخص جوانان حزب در جریان اصلاحات، ضرورتی غیرقابل چشم پوشی است، امیدوارم این گردهمایی، آغازی بی پایان باشد.

در پایان باید از شما و تک تک دوستان و همکاران جوانم در حزب اعتماد ملی که برای برگزاری این همایش زحمت فراوان کشیده اید و همچنین از بزرگانی که از حمایت‌های مادی و معنوی دریغ نکرده‌اند، کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم و درمقابل جوانان خستگی ناپذیر اعتماد ملی که در همه حال، در روزهای سخت و روزهای خوب، در فراز و در فرود همواره حضور داشته‌اند، سر تعظیم فرود بیاورم.

و چرا یزد برای این نشست انتخاب شد؟
از مدت‌ها پیش، همکاران خوبم در شورای مرکزی شاخه، بحث برگزاری یک همایش سراسری در یکی از استان‌ها را دنبال می‌کردند. چند استان که از استان‌های خوب و فعال حزب هستند هم در این خصوص داوطلب میزبانی بودند و همه پیشنهادها ریز به ریز بررسی شد. در نهایت با توجه به جمیع شرایط و پیگیری‌های برادر بزرگ و حامی خوب‌مان جناب آقای مهندس کارگر و نیز تایید حاج آقا منتجب نیا، استان یزد برای میزبانی این همایش انتخاب شد.

 

منبع: ویژه‌نامه همایش «اعتماد ملی، سرمایه اجتماعی»


ارسال نظر

Go to TOP