تاریخ انتشار:۲۱ مهر ۱۳۹۴در ۹:۲۲ ق.ظ کد خبر:1094

رحمت الله بیگدلی؛ عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی

ضرورت اعلام جرم علیه تهدیدکنندگان ظریف و صالحی

در خبرهای روز نوزدهم مهرماه 1394 خبرگزاری های رسمی کشورآمده است: «روح الله حسینیان هنگام سخنرانی علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، او را تهدید به قتل کرده است.» یک عضو فراکسیون رهروان ولایت نیز در تشریح حاشیه ی جلسه علنی روز 19 مهرماه 1394 ...

در خبرهای روز نوزدهم مهرماه ۱۳۹۴ خبرگزاری های رسمی کشورآمده است: «روح الله حسینیان هنگام سخنرانی علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی، او را تهدید به قتل کرده است.»

یک عضو فراکسیون رهروان ولایت نیز در تشریح حاشیه ی جلسه علنی روز ۱۹ مهرماه ۱۳۹۴ هنگام صحبت های صالحی گفته است: «روح الله حسینیان، آقای صالحی را تهدید کرد که اگر برجام به فرجام برسد، سیمان رویش می ریزیم و او را می کشیم.»

به گزارش رسانه ها کمال الدین پیرموذن نماینده اردبیل مجلس نیز گفته است: «متاسفانه آقای روح الله حسینیان صبح امروز حرف هایی به آقای صالحی زد و به او جسارت کرد. جمعی از نمایندگان به دور آقای صالحی بودیم که حسینیان آمد و با جسارت کامل به صالحی گفت اگر این طرح را به سرانجام برسانید ما هم تو را می کشیم و روی شما سیمان می ریزیم.»

معاون پارلمانی رییس جمهوری نیز روز یکشنبه در جمع خبرنگاران پارلمانی اظهار کرد: «برخی از نمایندگان آقایان ظریف و صالحی را تهدید به اعدام کردند و گفتند که ما شما را اعدام و در رآکتور اراک دفن می کنیم. … آن ها همچنین گفتند که رویتان سیمان می ریزیم …»

همچنین رییس سازمان انرژی اتمی نیز از تریبون رسمی مجلس اعلام کرد: «برادر عزیزی در مجلس این جا آمد و خیلی عجیب با قسم جلاله می گوید سیمان روی تو می ریزیم و تو را می کشیم. آیا این نحوه ی صحبت برای کسانی است که می خواهند خدمت به نظام بکنند و بگویند سیمان روی شما می ریزیم و در قلب راکتور اراک دفنتان می کنیم؟!»

براساس این اخبار، هیچ گونه شبهه یی در تهدید حسینیان به قتل وزیر امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد و با کمال تاسف این عمل زشت و غیراخلاقی، آن هم در خانه ی ملت اتفاق افتاده است.

از آن جایی که تهدید به قتل وزیر امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی بر سر یک نزاع شخصی نیست و این تهدید در حال انجام وظیفه ی قانونی و خدمت به ملت است، به طور مطلق باید گفت موضوع جنبه ی شخصی ندارد که نیاز به شاکی خصوصی داشته باشد!

براین اساس، از مدعی العموم انتظار می رود که بدون فوت وقت با تهدید کنندگان که این گونه گستاخانه حرمت خانه ی ملت و مسوولان نظام را هتک و آنان را تهدید به قتل می کنند، برخورد لازم را صورت دهد و علیه آنان اعلام جرم کند.

براساس ماده ی ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی «هر کس دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی و شرافتی یا مالی و یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او نماید اعم از این که به این واسطه تقاضای وجه و یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده و یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.» 

بنا بر تفسیر صحیح ماده، قانونگذار، مطلق تهدید را صرف نظر از تقاضای مرتکب جرم می داند.
*وضوح تهدید
تهدید شخص، لازم است واضح باشد یعنی تهدیدکننده به وضوح تهدید شونده را به قتل، ضررهای مادی، معنوی، شرفی و افشای سر خود و یا بستگانش تهدید کند به نحوی که قاضی از الفاظ به کار رفته یا حرکت های انجام شده بتواند تهدید انجام شده را به راحتی احساس کند.
*مجازات مرتکب
در مورد مجازات مرتکب تهدید پس از اثبات جرم و جمع شدن شرایط ماده ی ۶۶۹ ، قانونگذار به قاضی حق انتخاب حبس از ۲ ماه تا ۲ سال یا شلاق تا ۷۴ ضربه را داده است که دادگاه با توجه به اوضاع و احوال قضیه و شخصیت طرف ها به صدور رای در موردمتهم اقدام می کند.

 


ارسال نظر

Go to TOP