تاریخ انتشار:۲۱ مهر ۱۳۹۴در ۹:۳۷ ب.ظ کد خبر:1123

رئیس جمهور در گفت وگوی زنده تلوزیونی: به تمام وعده های خود پایبند هستیم

اعتماد ملی: حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی که در برنامه مستقیم تلویزیونی در مورد کلیات برنامه خروج از رکود و سیاست‌ها و برنامه های دولت با مردم صحبت می‌کرد، با درود به مردم بزرگ ایران در سراسر میهن عزیز، به مردمی که خودشان را برای نشان دادن ...

اعتماد ملی: حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی که در برنامه مستقیم تلویزیونی در مورد کلیات برنامه خروج از رکود و سیاست‌ها و برنامه های دولت با مردم صحبت می‌کرد، با درود به مردم بزرگ ایران در سراسر میهن عزیز، به مردمی که خودشان را برای نشان دادن عشقشان به خاندان امام حسین (ع) آماده می‌کنند، سلام فرستاد.

رییس جمهور گفت: «شرایط اقتصادی ما در آینده کاملا متفاوت خواهد بود و پیامی که من امشب به ملت ایران دارم این است که همه باید به خاطر شرایطی که در پیش روی ماست برای جهشی در تولید، رشد و شکوفایی اقتصادی آماده شویم.»

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود با مردم اظهار کرد: امسال مردم ما پیش از ماه محرم دلشان پر از غم و اندوه شد و به خاطر فاجعه منا که دست کم در قدم‌های بعدی نشان از بی تدبیری حاکمان سعودی بود، متاسفانه هزاران تن از مردم مسلمان از سراسر دنیای اسلام جان باختند و از جمله حاجیان عزیز ما که تاکنون اجساد مطهر حدود ۴۰۰ نفر از آنها به میهن بازگشته است.

وی با بیان اینکه امیدواریم باقی اجساد شناسایی شود و اگر مساله دیگری هست برای مردم روشن شود، افزود: باید از همه کسانی که برای تخفیف آلام مردم تلاش کردند، از بعثه مقام معظم رهبری گرفته تا سازمان حج و زیارت و وزارتخانه‌ها و دست اندرکاران تشکر کنم. البته هنوز بخش دیگری از کار باقی مانده و به خصوص باید علل این حادثه دردناک برای جهان اسلام شناسایی شود و امیدواریم دیگر چنین حوادثی تکرار نشود.

رییس جمهور همچنین گفت: مردم خودشان را برای نشان دادن عشق به خاندان رسالت آماده می کنند و به محرم نزدیک می شویم که همان نزدیک شدن به فرهنگ عاشورا، عزت، آزادگی و ایستادگی در برابر ظلم و مسیر ناحق است.

مشروح سخنان رئیس جمهور  را در ادامه می خوانید:

تشکر از مجلس و کسانی که برای توافق و برجام زحمت کشیدند

روحانی با تشکر از مجلس و کسانی که برای توافق هسته‌ای تلاش کردند؛ مخصوصا آن‌ها که در دوسال این دولت برای دستیابی به توافق و برجام تلاش کردند، خاطرنشان کرد: البته در ادامه نظر شورای نگهبان باقی مانده که باید اعلام شود. اقدامات دیگری هم باید انجام شود که امشب نیازی به تفسیر آن نیست.

وی گفت: هفته آینده زمان تعیین شده ۹۰ روز برای اجرایی شدن برجام فرا می‌رسد. البته زود‌تر هم می‌توانستیم شروع کنیم اما تا همه طرف های مقابل و دیگر کشورها آماده شوند و ما هم آماده شویم، زمان برد. این طرح مسیر قانونی خود را طی می‌کند و باید هم ما و هم طرف‌های مقابل اقداماتی را شروع کنند تا روزی که عملیات اجرایی مقدماتی شروع و تحریم برداشته می‌شود.

با فشار اقتصادی میخواستند به هدفشان برسند

روحانی در مورد سیاست دولت در برخورد با تحریم ها یادآور شد: تحریم های تجاری پیش از این در دنیا سابقه داشته است؛ مثل تحریم های نفتی عراق یا تحریم هوشمند لیبی. اما تحریم بانکی اولین بار از ایران شروع شد. این یعنی اولین تجربه قدرت‌های بزرگ برای تحریم های بانکی ایران بود. ما باید روی این موضوع دقیق شویم که چرا فکر کردند با فشار اقتصادی به اهدافشان برسند.

شاخص‌های اقتصاد کلان را کنترل کردیم

روحانی ادامه داد: در سال ۹۳ از سه ماهه اول این احساس را داشتیم که مسیر خروج از رکود هستیم، آمارهای بانک مرکزی هم همین را نشان می‌داد. این قدم بزرگی بود که شاخص‌های اقتصاد کلان را کنترل کردیم. در سال ۹۳ علیرغم اینکه علامت مثبت به دنیا دادیم و همین علامت مثبت باعث شد طرف مقابل بداند حربه تحریم کارگر نیست. زیرا در شرایط تحریم ما اقتصاد را سامان می‌دادیم و این به ما در مذاکرات کمک کرد.

رییس جمهور افزود: در مذاکرات هسته‌ای، مسایل اقتصادی بخاطر حربه‌ای که دشمن در اختیار داشت تا به ملت ایران فشار وارد کند، بسیار مهم بود. ما مسائل اقتصادی را در شرایط تحریم سامان دادیم. الان هم اگر درست در اقتصاد حرکت کنیم، تحریم‌ها باز نمی‌گردد چراکه تحریم اثر ندارد. لذا این حربه دیگر فایده‌ای ندارد و آن‌ها به دنبال آن نخواهند رفت.

روحانی خاطرنشان کرد: اقتصاد ایران به خاطر امنیت در کشور، انرژی، شرایط منطقه‌ای، دسترسی‌های کشور و دیگر قابلیت‌ها باعث شده کشورهای دیگر برای سرمایه گذاری به ایران بیایند. پیام من به مردم این است که باید برای یک جهش اقتصادی و تولیدی آماده شویم. این نه بخاطر اقتصاد مقاومتی یا برداشته شدن تحریمهاست، بلکه به خاطر حضور خود مردم است.

وی گفت: در روند کشور در این مسیر بود که نفت بفروشیم و با دلارهایی عاید از آن، اقتصاد را با اتکا به واردات اداره کنیم، در شرایطی که قیمت نفت رو به کاهش گذاشته و مهمتر اینکه باید از طریق سیستم بانکی باید این تبادلات انجام بگیرد تا بتوانیم از این دلارها استفاده بکنیم، آمدند و فشار را بدین طریق وارد آورند. درواقع شرایط اقتصادی کشور ما به آنها علامت داد که از چه طریقی می توانند فشار بیشتری وارد کنند. نیازمندی ما به این صورت بود؛ یعنی بیشترین نیازمندی به نفت و دلارهای نفتی.

روحانی اضافه کرد: شما دیدید که فروش نفت را کاهش دادند و مسیر بانکی را هم با مشکلات فراوانی مواجه کرده و تحریم بانکی اعمال کردند. درآمد نفتی ما در سال ۹۰ حدود ۱۱۹ میلیارد دلار بود و پس از اعمال تحریم در سال ۹۱ این درآمد به نزدیک ۷۰ میلیارد دلار کاهش یافت.

رئیس جمهور تصریح کرد: سال ۹۰ و ۹۱ دوران اوج کاهش قیمت نفت نبود و حتی در سال ۹۲ هم و اوایل ۹۳ ما نفتمان را بالای ۱۰۰ دلار و گاهی حتی تا ۱۱۲ دلار فروختیم، بنابراین مقدار فروش را مانع شدند و از آن طرف استفاده از درآمد هم در سیستم بانکی دچار مشکل شد و شما دیدید این کاهش درآمد نفتی چه مشکلاتی ایجاد کرد و تورم و رکود به چه حدی رسید و رشد اقتصادی مان به منفی ۸/۶ کاهش یابد و در سال ۹۲ وقتی که دولت می خواست کار خود را آغاز کند، تورم بالای ۴۰درصدی داشتیم، بنابراین اولین کاری کا باید انجام می شد این بود که از طریق اقتصادمان پیامی عکس آنچه در سال های قبل دریافت میکردند مخابره کنیم.

وی ادامه داد: ما نشان دادیم که می توانیم اقتصادمان را سامان بخشیم، تورم را کاهش داده و از رکود خارج شویم، میتوانیم آرامش را به جای تلاطم حاکم به بازار بازگردانیم. توفیق دولت در سالهای ۹۲ و ۹۳ این بود که در قدم اول تورم بیش از آنچه دولت پیش بینی و اعلام کردهبود، کاهش یافت.

رییس جمهور افزود: در سال ۹۲ تخمین ۳۵ درصدی کاهش تورم را تخمین زدیم که تورم ۷/۳۴ حاصل شد و در سال ۹۳ گفتیم تورم به ۲۵ درصد میرسد که در پایان سال تقریبا به ۱۵ درصد رسید و هماکنون درحالی که این مسیر ثابت دولت ادامه دارد، در سال های بعد همین مسیر را ادامه داده و در شهریور تورم نقطه به نقطه ما کاهش قابل توجهی داشت و به کمتر از ۱۲درصد رسید و احتمالا در ماه های آینده به تورم نقطه به‌نقطه یک‌رقمی برسیم و علت آن را هم توضیح خواهم داد اما در کل روند تورم رو به کاهش خواهد بود.

انضباط پولی و مالی داشتیم

وی افزود: اگر ما توانستیم تورم را کاهش بدهیم، به این خاطر بود که انضباط مالی و پولی داشتیم. من روی این مسئله بسیار حساس هستم. رشد پایه پولی را کاملا مهار کردیم. البته امید و حضور و تحرک مردم عامل مهمی است که اگر این روند را ادامه بدهیم، مسیر روشنی پیش روی ماست. این را هم بگویم اگر سیاست‌های ما انقباضی بود، باید رشد اقتصادی کاهش می‌یافت. سال ۹۲ رشد اقتصادی ما منهای ۱.۹ و در سال ۹۳ مثبت ۳ بوده، بنابراین تورم افزایش نیافته و ما رشد داشته ایم.

رییس دولت یازدهم خاطرنشان کرد: سیاست‌های دولت که برای عبور از رکود در سال ۹۲ و ۹۳ دنبال شد، همراه رشد اقتصادی بود که ما لایحه‌ای هم به مجلس تقدیم کردیم. این روند ادامه خواهد یافت. منتها ما در دوران گذار هستیم.

پایین آمدن قیمت نفت میان مذاکرات حساب شده بود

رییس کابینه تدبیر و امید در خصوص سیاست دولت در مورد بازگشت رکود و کاهش تولید خاطرنشان کرد: مسیری دولت در تابستان سال ۹۳ با دو مسئله مواجه شد که البته آثار آن بیشتر در اواخر سال و اوایل سال ۹۴ خود را نشان داد؛ مشکل نخست پایین آمدن قیمت نفت بود که البته از نظر ما این اتفاق حساب شده بود. در مورد این مسئله بعدا صحبت خواهم کرد. درست زمانی که در ژنو به توافق نهایی تقریبا نزدیک بودیم و توافق در ۲۴ ساعت بعد در شرف امضا شدن بود، ناگهان با تحرکات منطقه برای کاهش قیمت نفت برنامه ریزی شد که هم بر روسیه فشار وارد شد هم بر مذاکرات تاثیر مستقیم گذاشت. لذا بعد از آذر ۹۳ ، ۷ ماه مذاکرات تمدید شد.

روحانی ادامه داد: با این کار قیمت نفت را بیشتر کاهش دادند تا در مذاکرات بر ما فشار بیاورند و امتیاز بگیرند. البته این مسئله اتفاق نیفتاد، بلکه عکس آن شد و آنها امتیازی نگرفتند.

رییس جمهور با بیان اینکه مردم باید بدانند در چه شرایطی کشور را اداره کردیم، افزود: الان با توافق برجام، توانستیم امتیازهای خوبی بدست بیاوریم.

گفتن برخی حرف ها زمان مذاکرات مصلحت نبود

رییس شورای عالی امنیت ملی با اشاره به این نکته که برخی نکات مصلحت نبود زمان مذاکرات باز شود، یادآور شد: این را می گویم که در بعضی کشور‌ها به خاطر پایین آمدن قیمت نفت ارزش پول ملی نصف شد. حتی برخی کشورهای ثروتمند که در این کار دخالت شدند، ذخایر گذشته خودشان را استفاده کردند و به صرفه جویی روی آوردند. کاری که ما در ایران موفق به انجام آن شدیم؛ حفظ آرامش بازار به‌‌ نسبت روند کاهنده تورم بازار بود.

طولانی شدن مذاکرات بر اقتصاد داخل تاثیر منفی گذاشت

روحانی گفت: مذاکرات هسته ای در دوره ای طولانی شد. مردم توقع داشتند آذر ۹۳ به توافق نهایی برسیم. در آن شرایط البته طرف مقابل ما پس زد. همان موقع ما آماده توافق بودیم. همین زمان  ۷ ماهه و انتظار مردم بسیار تاثیرگذار بود، چراکه گاهی اوقات انتظار و توقع مردم بر اقتصاد کشور تاثیر منفی می گذارد. دلیل آن هم این بود که فکر می کنم فردا بهتر می‌شود و می‌گویم دو ماه دیگر خرید می کنم و انتظار می کشم وقتی وضع و قیمت بهتر شد، خرید کنم و به همین دلیل رکود حاکم می شود.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه هر تولید کننده ای هم در این شرایط صبر می کند تا شرایط تحصیل منابع مالی تسهیل شود یا تبادلات خودشان را با شرکت های خارجی انجام می دهند. منظورم این است که این انتظار در اقتصاد کشور تاثیر می‌گذارد.

حمایت مردم بزرگترین سرمایه دولت است

روحانی با بیان اینکه سال ۹۰ حدود ۱۱۹ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم اما امسال ۲۵ میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم، بیان داشت: این بدان معنی است که در طول ۱۰ سال گذشته ما کمترین قیمت نفت و یک مشکل بزرگ را داشتیم. دولت با برنامه ریزی که در این مدت داشت و با همکاری بسیار ارزشمند مردم توانست کاری انجام دهد، به خاطر همین از مردم و حمایت آنها تشکر می کنم. اعتماد مردم به دولت بزرگترین سرمایه اجتماعی است که در اختیار هر دولتی است.

روحانی ادامه داد: رکود و رونق یک چارچوبی دارد. وقتی در کشور یک دوره سه ماهه رشد اقتصادی داشتیم و سه ماهه دوم هم رشد اقتصادی داشتیم می‌شود رونق. اگر سه ماهه اول رشد منفی داشتیم و سه دوم هم رشد منفی پیش آمد، رکود می شود.  رکود مثل بیماری است که یک بیمار خوب شده و از بیمارستان هم مرخص شده و سرحال است و دوسال بعد سرما بخورد بعد بگویید گفتید که خوب شده است دوباره مریض شد. این‌ها همه در  مسیر رشد اقتصادی ما ادامه خواهد داشت، ممکن است در یک فصل مشکلی باشد.

پیام من به مردم آماده شدن برای جهش تولیدی و اقتصادی است

رییس جمهور با تاکید بر اینکه در سال آینده به لطف خدا وضع بسیار بهتری خواهیم داشت، اظهار کرد: در این سال به دلیل عدم وجود محدویت برای فروش نفت و همچنین برداشته شدن تحریم‌های پولی و بانکی و حضور کمپانی‌های خارجی شرایط بهتری خواهیم داشت. سمیناری بین المللی در تهران برگزار شد که هتل‌ها جا نداشتند زیرا آن‌ها می‌دانند اقتصاد ایران به خاطر امنیت، نیروی تحصیلکرده، انرژی و شرایط منطقه‌ای در آینده کاملا متفاوت خواهد بود. امشب پیام من به ملت ایران این است که باید همه برای یک جهش تولید و رشد اقتصادی و شکوفایی اقتصادی آماده شویم. این پیام نه به خاطر اینکه برداشته شدن تحریمهاست، نه به خاطر اینکه اقتصاد مقاومتی پیاده می‌شود بلکه به خاطر حضور و امیدی که ملت ایران در اقتصاد دارد.

جلوگیری از افزایش پایه پولی 

روحانی گفت: اگر هزینه بانک‌ها کاهش یابد، می‌توانند سود تسهیلات را پایین بیاورند و این قدمی است برای حمایت از تولید کننده‌ها. بنابراین ازطرفی دست بانکی مرکزی نسبت به ذخیره قانونی باز شده و می‌تواند در حمایت از برخی بانک‌ها به صورت تشویقی اقدام کند، اما شرط چنین اتفاقی رصد هفته به هفته شرایط تورمی کشور است. این اجازه مشروط به این است که تورم درطول یک ماه از یک درصد کمتر و حداکثر ۰/۹ درصد باشد و به صورت متوسط از دی ماه تاکنونی تورم ما حدود نیم است. ما اجازه دادیم تا ۷/۰ تا ۹/۰ ادامه یابد ولی اجازه بیشتر شدن را به آن ندادیم.

رییس جمهور با بیان اینکه چنین سیاستی برای جلوگیری از افزایش پایه پولی انجام گرفته، اظهار کرد: علاوه بر تلاش برای حفظ پایه پولی، این سیاست جهت جلوگیری از افزایش تورم و در ‌‌‌نهایت از دست دادن دستاورد اقتصادیمان، انجام گرفته چرا که می‌خواهیم دستاوردهایمان را حفظ کینم و در کنار آن با رکود مبارزه کنیم و رونق اقتصادی را تسریع ببخشیم.

وی افزود: از طرفی برخی از موسسات و برخی از صندوقهایی که انضباط کافی ندارند، بانک مرکزی این قدرت را دارد که انضباط را برقرار نماید و کار دیگری که بانک مرکزی باید انجام دهد، رونق بخشیدن به بازار بین بانکی است. به هرحال بانک‌ها در بسیاری از شرایط از یکدیگر وامهای کوتاه مدت دریافت می‌کنند. پیش از این اگر بانکی از بانکی دیگر تسهیلاتی دریافت می‌کند، باید سود حدود ۲۹٪ این کار را انجام می‌داد و گاهی زمان این تبادلات ۴۸ ساعت یا یک هفته است، بنابراین نرخ سود در این شرایط را با ۲۶ درصد کاهش دادیم که این مسئله منجر به حمایت درخصوص نرخ سود تسهیلات بانکی می‌شود.

تلاش برای کاهش مشکلات تولیدکننده

وی  با بیان اینکه باید در راستای افزایش تقاضا تلاش کنیم، اظهار داشت: وقتی اجناس در انبار می‌مانند، مرکز تولیدی دیگر قادر به ادامه تولید نیست. چراکه نمی‌داند تولید خود را کجا بریزد و این مسائل منجر به افزایش مشکلات کارگران هم می‌شود. بنابراین باید تقاضا را تحریک کنیم از این طریق شرایطی به وجود بیاوریم که مشکلات مردم برای خرید و همچنین مشکلات خود دولت به عنوان یک مصرف کننده بزرگ باید کاهش یابد.

نحوه پرداخت مطالبات پیمانکاران

رییس جمهور خاطرنشان کرد: پیمانکار‌ها سالهاست برای دولت کار کردند اما پول خود را دریافت نکرده اند. از آغاز دولت یازدهم بخشی از بدهی پیمانکاران توسط پرداخت شده است. وقتی پیمانکار از دولت طلب دارد به دلیل دریافت وام برای اجرای پروژه دچار معوقات بانکی می‌شود و بانک‌ها نیز منابع را از بانک مرکزی گرفته‌اند. این مسئله در این حالت به صورت زنجیره بدهی در می آید. طی سه چهار هفته گذشته بحث شد تا به طریقی این زنجیره بدهی‌ها بشکند.

رییس شورای عالی اقتصاد در مورد نحوه پرداخت بدهی پیمانکاران توضیح داد: بخشی از بدهی ها از طریق اوراق مشارکت و برخی با صکوک انجام می شود و برنامه ریزی هایی شده که طرح آن در حال نهایی شدن است.

روحانی با بیان اینکه برای حل مسایل اقتصادی به برنامه بلندمدت نیاز داریم، اظهار داشت: خوشبختانه تمام وزارتخانه‌ها مخصوصا وزارتخانه‌های اقتصادی، طرح‌های سرمایه گذاری را آماده کرده‌اند و در حال مذاکره با شرکت های خارجی و داخلی هستیم.

بخشی از پول های ذخیره شده به خزانه وارد می شود

رییس شورای عالی امنیت ملی گفت: در شرایط آینده خطوط اعتباری برای سرمایه گذاری خارجی بوجود می ایند و تلاش دولت این است که کارآفرینان به منابع خارجی و داخلی بهتر دسترسی داشته باشند. در مورد پولهای ذخیره کشور باید بگویم عمده این پول‌ها متعلق به بانک مرکزی است که ریال آن قبلا خرج شده است. این را هم بگویم که بخشی از آن منابع، به خزانه وارد خواهد شد و می تواند در شرایط کنونی تحرک ایجاد کند.

وی با اشاره به این نکته که بانک مرکزی مکلف شده مسایل را رصد کنند و در کنار آزاد سازی وضعیت تورم را رصد کنند، اعلام کرد: سیاست دولت این است که تورم ماهانه را زیر یک درصد نگه داریم.

تذکرات سرمایه گذاری های خارجی را به جان می خریم

رییس شورای عالی اقتصاد با بیان اینکه نسبت به سرمایه گذاری خارجی و ورود کمپانی‌های خارجی تذکراتی داده می شود، اظهار داشت: این تذکرات را به جان می‌خریم اما این شرایط برای شرایط پساتحریم است و شرط ما در سرمایه گذاری خارجی انتقال تکنولوژی به داخل کشور است و درهمکاری بین المللی شرکت‌های دانش بنیان حتما سود خواهند کرد.

رییس جمهوری با بیان اینکه باید در جهت افزایش بهره وری تلاش کنیم، تصریح کرد: این به معنای تعطیلی شرکت‌های دانش بنیان داخلی نیست بلکه ورود تکنولوژی‌های جدید باعث رشد و شکوفایی این شرکت‌ها خواهد شد. یکی از شرایط برای حضور کارآفرینان خارجی این است که بخشی از بازار داخلی را می‌دهیم؛ به شرطی که با همکاری هم، بازار منطقه و بین المللی را بدست اوریم واین جزو شرایط ما است. هدف ما در مذاکرات هسته‌ای نیز بر همین مبنا بود؛ البته برخی با لحن دیگری می‌گویند هدف اصلی رشد اقتصادی داخلی بود. هدف این بود که در بسیاری از زمینه‌ها نیازمند سرمایه گذاری هستیم و اگر تمام امکانات دولت و سرمایه کشور هم بسیج شود برای تولید کافی نیست.

برای ورود سرمایه به کشور باید جدی تر با فساد مقابله شود

رییس دولت یازدهم با تاکید براینکه برای اجرای پروژه‌های کشور رقم بالایی برای سرمایه گذاری نیاز داریم؛ اظهار داشت در همین زمینه وزرای ارقام سرمایه گذاری را گفتند؛ وزیر نفت اعلام می‌کند ۷۰ میلیارد دلار نیازمند سرمایه گذاری در پتروشیمی هستیم. وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد نیازمند صد‌ها فروند هواپیما و لوکوموتیو جدید هستیم. اینها یعنی کار بزرگی پیش روی دولت است. اگر به دنبال سرمایه هستیم باید رقابت سالم باشد. نمی‌شود یک سرمایه دار برای ورود به کشور با خرج‌های اضافه مواجه شود؛ بنابراین همه باید دست به دست هم بدهند و درشرایط فعلی اگر بخواهیم سرمایه به داخل کشور بیاید باید به صورت جدی‌تری با فساد مبارزه کنیم و هماهنگی بیشتری بین قوا باشد و همانطور که در طول مذاکرات با حمایت مردم و هدایت رهبر کار را پیش بردیم، پس از برجام به هماهنگی بیشتری نیاز داریم.

با قدرت اقتصاد و ایمان جوانان می توان روبروی نفوذ ایستاد

روحانی با اشاره به ابراز نگرانی‌های مطرح شده درباره نفوذ دشمن به کشور در شرایط پساتحریم افزود: مطمئنا با هماهنگی و قدرتی که پیدا می‌کنیم و همچنین با اقتصاد قوی و ایمان جوانان خود می‌توانیم در برابر آن نفوذ سدی ایجاد کنیم. در شعار انتخاباتی هم، من همین شعار را دادم که «نجات اقتصاد ایران، تعامل سازنده با جهان و احیای اخلاق» میسر است. الان هم به همان حرف اعتقاد دارم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رییس جمهور در پاسخ به اینکه آیا در بسته سیاست‌های اقتصادی برای ایجاد اشتغال و کاهش بیکاری هدفگذاری شده است؟ گفت: ‌ دولت همواره بر تولیدی توجه دارد که کاهش نرخ بیکاری از جمله اهداف آن باشد. آمار‌ها نشان می‌دهد در برخی حوزه ها مثل کشاورزی، رشد اشتغال داشتیم. در کشاورزی طرحی تجهیز زمین‌ها و آبیاری مدرن در دولت دنبال شد. البته در آب، محیط زیست، حمل و نقل و اشتغال، مشکل داریم که به عنوان اهداف مهم مدنظر دولت است.

رییس جمهور با توضیح بهبود روابط ایران با کشورهای همسایه، اظهار داشت: ممکن است الان یکی دو کشور مشکل داشته باشند، اما پیام من به همسایه‌ها این است که برای امنیت و ثبات منطقه  باید تلاش کرد و دست به دست هم داد تا رونق اقتصادی انجام شود. ضمن اینکه رونق اقتصادی راهی برای جلوگیری از فقر و ممانعت از پیوستن به گروه های تروریستی و افراطی است.

به تمام وعده ها پایبند هستیم

رییس شورای عالی اقتصاد با بیان اینکه برخی بر سیاست های رفاهی دولت شک کرده بودند، گفت: دولت به همه آن سیاست‌ها و وعده ها پایبند است و برای ادامه سیاست ها نیاز به همکاری مردم دارد.

رییس دولت یازدهم با ذکر اینکه مردم در انتخابات ۹۲ تنها به این دولت رای ندادند، بلکه رفتارشان حاکی از حمایت از دولت بود، از رسانه ها برای توضیح مسائل کشور تشکر کرد و با تاکید بر نیاز بیشتر به تشریح مسائل، برای مردم کشور آرزوی موفقیت کرد.

اخبار مرتبط


ارسال نظر

Go to TOP