تاریخ انتشار:۲۵ مهر ۱۳۹۴در ۷:۴۱ ق.ظ کد خبر:1141

بیانیه پایانی دومین نشست استانی جمعیت زنان مسلمان نواندیش

اعتماد ملی: دومین نشست استانی جمعیت زنان مسلمان نواندیش با حضور دبیر کل، ارکان مرکزی حزب و دبیران استان های این جمعیت ر در تاریخ 24 مهر ماه 1394 برگزار شد. حاضرین در این نشست ضمن ابراز همدردی با خانواده های جان باختگان حادثه غمبار منا به ...

اعتماد ملی: دومین نشست استانی جمعیت زنان مسلمان نواندیش با حضور دبیر کل، ارکان مرکزی حزب و دبیران استان های این جمعیت ر در تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۴ برگزار شد.

حاضرین در این نشست ضمن ابراز همدردی با خانواده های جان باختگان حادثه غمبار منا به خصوص خانم مرجان نازقلیچی فرماندار فقید اصلاح طلب بندر ترکمن و تسلیت به مناسبت ایام محرم، پس از بحث و تبادل نظر پیرامون مسائل مورد نظر جمعیت بیانیه زیر را صادر کردند.
بسم الله الرحمن ارحیم
حال که به حول قوه الهی و تلاش دولت تدبیر و امید توافق تاریخی ژنو به مراحل اجرا نزدیک تر می شود، فرصت مغتنمی پیش روی دولت و ملت ایران برای دستیابی به توسعه متوازن، پایدار و همه جانبه قرار گرفته است. جمعیت زنان مسلمان نواندیش ضمن قدردانی از تلاش های دولت و ارکان دیگر نظام و مردم آگاه ایران، امید دارد با مشارکت بیشتر زنان در فرآیند توسعه و جریان سازی ظرفیت نیمی از پیکره اجتماع ایران، پس از توافق، مسیر توسعه همه جانبه با مشارکت همه مردم ایران هموار تر و دست یافتنی تر گردد.
واقعیت های موجود حاکی از آن است که رتبه شکاف جنسیتی ایران در طول یک دهه گذشته نه تنها با افزایش همراه نبوده است، بلکه با روندی نزولی در سال ۲۰۱۴ که آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد منتشر شده است، ایران در بین ۱۴۲ کشور جهان رتبه ۱۳۷ را به خود اختصاص داده است. این در حالی است به فرموده بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران زنان باید در مقدرات اساسی مملکت دخالت می کردند. فقدان مشارکت زنان در فرآیند برنامه های توسعه ای ایران از جدی ترین دلایل عدم دستیابی به این هدف است که امید می رود دولت تدبیر و امید با نگاهی کارشناسانه و بهره گیری از نظرات صاحبنظران، در برنامه ششم توسعه پر کردن بخشی از این شکاف ها را جزء اولویت های خود قرار دهد. به عبارت دیگر فقدان استراتژی جریان سازی عدالت جنسیتی در ساختار حقیقی و حقوقی از عوامل اصلی توسعه نیافتگی در ایران است. از همین روی انتظار می رود دولت یازدهم که در شعارها و برنامه های خود بر این جریان سازی تاکید نموده است، اقدامات لازم را برای تحقق این اهداف در دستور کار خود قرار دهد.
اعضای حاضر در این نشست نه تنها بر مشارکت زنان ایران در انتخابات مجلس دهم تاکید نمودند، بلکه انتظار دارند جریان سیاسی اصلاحات نسبت به تامین ساز و کارهای لازم برای تحقق حضور ۳۰ درصدی زنان در لیست های انتخاباتی تدابیر لازم را بیاندیشد.
از سوی دیگر بررسی انتخابات مجالس ایران نشان می دهد که همواره درصد راه یافتگان زن به مجلس شورای اسلامی تابعی از میزان زنان ثبت نام کننده بوده است. بنابراین از همه زنان متخصص و صاحبنظر در حوزه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و سیاسی دعوت می شود در انتخابات پیش رو حضور جدی داشته باشند. بدون تردید افزایش میزان ثبت نام کنندگان مسیر تحقق حضور ۳۰ درصدی زنان را هموارتر می سازد.
جمعیت زنان مسلمان نواندیش ضمن توجه دادن همه طیف ها و احزاب منتسب به جریان اصلاح طلب، بر تقویت همگرایی و همدلی و انسجام اصلاح طلبان در انتخابات تاکید می کند و باور دارد برای تحقق ائتلاف حداکثری تن دادن به خرد جمعی و تقویت حس مسئولیت پذیری و توجه به شکل گیری مجلسی کارآمد، عاقل و همراه دولت تدبیر و امید، از الزامات اصلی شکل گیری اجماع اصلاح طلبان است.

والعاقبه للمتقین
جمعیت زنان مسلمان نواندیش
بیست و چهارم مهرماه ۱۳۹۴


ارسال نظر

Go to TOP