تاریخ انتشار:۲۵ مهر ۱۳۹۴در ۹:۴۵ ق.ظ کد خبر:1158

مصطفی مختاری در گفت‌وگو با اعتماد ملی: جوانان نباید منتظر معجزه باشند

اعتماد ملی: مصطفی مختاری، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی استان تهران، و رییس سابق شاخه جوانان و دانشجویان این حزب در استان اصفهان است. او در گفت‌و‌گو با اعتماد ملی به بررسی جایگاه جوانان در فعالیت‌های مدنی و انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی ...

اعتماد ملی: مصطفی مختاری، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی استان تهران، و رییس سابق شاخه جوانان و دانشجویان این حزب در استان اصفهان است. او در گفت‌و‌گو با اعتماد ملی به بررسی جایگاه جوانان در فعالیت‌های مدنی و انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی پرداخت. او معتقد است جوانان نباید منتظر معجزه باشند و بزرگان جریان اصلاح‌طلبی باید از توانایی‌های آنها استفاده کنند. او با اشاره به اتفاقات تاسف‌بار مجلس در جریان بررسی برجام، بر لزوم حضور در انتخابات پیش رو تاکید می‌کند.

گفت‌و‌گوی اعتماد ملی با مصطفی مختاری پیش روی شماست:

 

آقای مختاری، در انتخابات سال ۹۲ قرار بود تغییر رویکرد و رابطه میان مردم و دولت به وجود آید. از نظر شما دولت تا چه حد توانسته در این راستا شعار های خود را عملی کند؟
-نگاه من به انتخابات ۹۲ يک نگاه حداقلى بود و آنچه در اين انتخابات رخ داد به گونه‌اى نشان‌دهنده عقلانيت و حاکميت خواست مردم بود، نوعی توافق بر سر کف خواسته ها. اگر اين سخن را بپذيريم, آن وقت مى‌توانيم به دولت نمره قبولى بدهيم. البته با در نظر گرفتن توافق هسته‌اى و زمان، انرژى و تمرکزى که از دولت گرفته شده است، به نظرم پس از انتخابات مجلس مى توانيم ارزيابى درست‌ترى از عملکرد دولت در اين زمينه داشته باشيم؛ چراکه مجلس تبلور قدرت مردم در ساختار حکومت است، به شرط مشارکت حداکثرى مردم و حضور کاندیداهای توانمند و لایق.

 

می گویند جوانان موتور محرک جامعه هستند و صد البته موتور محرک جامعه مدنی هم جوانان هستند. دولت در رابطه با جامعه مدنی و ایجاد بستر های مناسب برای حضور جوانان برای مشارکت مدنی چه اقدامات تاثیر گذاری از نظر شما انجام داده؟
-جامعه مدنى در سايه مشارکت مردم و حاکميت قانون رخ مى دهد. نماد مشارکت سياسى جوانان عضويت ايشان در احزاب و نماد مشارکت اجتماعى ايشان فعاليت آنها در سازمان هاى مردم نهاد است. بى شک جوانان وقتى در احزاب وارد مى‌شوند، که بتوانند کنش سياسى کم هزینه داشته باشند و متاسفانه تا به امروز هيچ دولتى در اين زمينه موفق نبوده است. دولت روحانى نیز تنها توانسته کمى فضا را نسبت به دولت قبل بازتر کند. در مورد سازمان هاى مردم نهاد هم، متاسفانه نهاد متولى اين امر که زير مجموعه وزارت ورزش و جوانان است، یعنی معاونت جوانان که اداره کل مشارکت های اجتماعی را در اختیار دارد، تحت‌الشعاع بخش ورزش قرار گرفته است هر چند مديران و مسولين اين دولت تلاش بسيارى دارند اما راه بسيارى تا رسیدن به وضع مطلوب مانده است.

 

خود جوانان چه نقشی دارند؟ چگونه می‌توانند موثر باشند؟
-جوانان نبايد منتظر معجزه باشند و بايد خود به ميدان بيايند. اگر منتظر آماده شدن بستر مناسب براى فعاليت توسط دولت و حکومت باشند، هرگز اين مهم بدون مشارکت خود جوانان رخ نمى دهد. نسل جوان نسل غالب کشور است و بايد با کنش هوشمندانه جامعه را به سمتى که مناسب این نسل است، هدايت کند. جوانان اين کشور پيشتر در دوران انقلاب و جنگ خود را ثابت کرده اند و تکرار اين مهم ناممکن نيست. به گمان من جوانان بايد اميدوارانه تلاش کنند که موجب افزايش اگاهى افراد پيرامون خود و رشد جامعه شوند، مشارکت اجتماعى و اگاهانه را افزايش دهند. جوانان بايد تلاش کنند که جهل از جامعه رخت ببندد آن هم در يک روند چندين ساله. اگاهى يک جامعه حاصل يک سال و ده سال تلاش نيست، حاصل سال‌ها تلاش و پیگیری امیدوارانه است.

 

با توجه به اتفاقاتی که در جلسه بررسی برجام در مجلس رخ داد و تعاملی که دولت و مجلس باید داشته باشد نگاه اصلاح‌طلبان به انتخابات مجلس از نظر شما چگونه باید باشد؟ 
-ابتدا بگويم که فارغ از هر نگاهى، جاى تاسف دارد که فردى در کسوت نمايندگى مردم و در نهادى که برآمده از راى مردم است، با چنين ادبياتى سخن بگويد و اگر باور داشته باشيم که حاکمان هر مردمى، لايق همان مردم هستند، به گمانم بايد با تأمل و تفکر بيشتر به خودمان سرى بزنيم و اگر فکر مى کنيم که نمايندگان فعلى, نماينده واقعى ما نيستند، بايد تلاش کنيم تا حد امکان اين وضعيت را تغيير دهيم، که اين مهم رخ نمى دهد جز با مشارکت حداکثرى نخبگان و مردم براى انتخاب شدن و انتخاب کردن.

باور دارم که در نظام جمهورى اسلامى همیشه مى توان با حضور در پاى صندوق رأى سرنوشت ساز شد و قهر با صندوق تنها موجب خشنودى دلواپسان و انحصار‌طلبان و افراطی‌ها است. احزاب اصلاح‌طلب بايد با تمام توان در انتخابات اين دوره مجلس شوراى اسلامى و خبرگان رهبرى شرکت کنند و اميدوار باشند که دولت با سرلوحه قرار دادن سخن حکيمانه مقام رهبرى, تمام تلاش خود را براى مراقبت از راى مردم که حق‌الناس است، انجام می دهد.

 

جوانان تا چه حد توانایی حضور در این عرصه را دارند و اصلاح‌طلبان تا حد از این ظرفیت استفاده خواهند کرد؟
-متاسفانه ساختار سیاسی ما به گونه‌اى است که افراد سخت از آن خارج مى شوند و گردش نخبگان به سختى انجام مى شود. البته منظور از حضور نخبگان و جوانان، بازنشسته شدن يک شبه افراد با تجربه و حضور جوانان کم تجربه در ساختار حکومت نيست، و اساسا نبايد تلقى ما از جوان فردى باشد که از نظر سنى جوان است، بلکه مقصود؛ تفکر جوان است.

متاسفانه در دولت قبل شاهد حضور افراد ميانسال ولى از نظر تجربه ضعیف در سطح عالى دولت بوديم و در اين دولت شاهد حضور افراد با تجربه اما پير از نظر فکرى هستيم، هر دوی اینها اشتباه بود. جوانان و اصلاح طلبان بايد تلاش کنند افراد توانمندى را به جامعه معرفى کنند، تا شاهد جارى شدن خون تازه در رگ‌های ساختار سیاسی مان باشيم. احزاب اصلاح‌طلب بايد تا جاى ممکن با سپردن مسوليت به جوانان، ايشان را آموزش سیاسی دهند، تا آماده پذيرش مسوليت در عرصه‌های مختلف سیاسی شوند. با توجه به سابقه احزاب اصلاح‌طلب در ايران پس از انقلاب، جوانان بسيارى مى‌توانند در انتخابات اين دوره حضور داشته باشند. اين جوانان به ويژه در چند سال گذشته به بلوغ سياسى بالايى رسيده اند، که انتخابات نود و دو تبلور اين بلوغ بود.

 

در همین راستا حزب اعتماد ملی چه نگاهی دارد؟ آیا شاهد کاندیداتوری اعضای جوان این حزب در انتخابات مجلس خواهیم بود؟

-حزب اعتماد ملى يکى از معدود احزابى در ايران بود که با توجه به نگاه ويژه اى به جوانان و بانوان شروع به کار کرد، شاهد این مدعا مرامنامه این حزب و به‌کارگیری‌های درون تشکیلاتی آن در این سالهاست. در کنگره اين حزب که در سال ۸۷ برگزار شد، شاهد حضور پررنگ جوانان و بانوان در شوراى مرکزى اين حزب بوديم و در دو سال گذشته هم جوانان اين حزب فعاليت چشمگيرى در سراسر کشور داشته‌اند. خوشبختانه در حزب اعتماد ملى افرادى هستند که با تأسيس اين حزب در شاخه جوانان و دانشجويان شروع به فعاليت کردند. برخى از آنها از همان زمان عضو شوراى هاى مرکزى استان ها بودند و از کهنه‌سیاسی‌های این شوراها بسيار آموختند. بر اين اساس و بى شک در انتخابات اين دوره مجلس شاهد حضور پررنگ جوانان اين حزب خواهيم بود و خوشبختانه تا به امروز بزرگان حزب اعتماد ملى با تمام توان از اين جوانان حمايت کرده‌اند.


ارسال نظر

Go to TOP